Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Afty v ústach sú neinfekčné ale bolestivé. Ako ich vyliečiť?

Afty v ústach sa objavujú kdekoľvek v ústach, na slizniciach líc, na jazyku či v blízkosti pier z vnútornej strany. Je to bolestivý malý útvar, ktorý vyzerá ako vriedok a je mechanicky dráždený vždy, keď nastane pohyb úst. Ide teda o zápalové ochorenie sliznice, no neinfekčné. Na druhej strane je ale veľmi bolestivé a nepríjemné.

Afty sa objavujú u približne 20% obyvateľstva, nevyhýbajú sa ani deťom. Prejavujú sa pľuzgierom miskovitého tvaru s bielym povlakom a s červeným okrajom, ktorý obvykle dosahuje veľkosť od 2 – 10 mm. U niekoho sa objaví len raz za život, u iného sa môže objavovať pravidelne.

Prečo vlastne afty vznikajú?

Objavenie sa áft v ústach má mnoho príčin, pričom ako hlavný dôvod vzniku je oslabenie imunitného systému. Ústa vo svojej prirodzenej mikroflóre obsahujú desiatky mikroorganizmov, ktoré spolu nažívajú v harmónii. Akonáhle sa však táto harmónia naruší, môže sa v ústach, ale aj kdekoľvek inde na tele, objaviť infekcia, ktorá sa prejaví práve vznikom ústnych áft.

Nedostatočná hygiena zubov a úst, nedokonalosti v chrupe, či nádcha alebo zápal mandlí tento stav len zhoršujú. Imunitný systém treba v prípade objavenia áft podporiť zvýšeným príjmom vitamínov či minerálov, alebo aj rôznych rastlinných výťažkov, ktoré imunitný systém pozitívne posilnia.

Aké ďalšie faktory spôsobujú afty?

Ako ďalší faktor, ktorý je príčinou vzniku áft, je stres. Stres je mnohoraký spúšťač rôznych imunitných prejavov v tele, preto eliminácia stresu je aj pri aftách veľmi dôležitá. Ak sa stresu nedokážete vyhnúť, treba organizmu dodať zvýšené množstvo magnézia a vitamínu B6.

S výskytom áft súvisí aj hormonálna rovnováha, predovšetkým u žien. V čase menštruácie či tehotenstva je popísaný vyšší výskyt áft. Hoci je hormonálne kolísanie fyziologické, pokiaľ sa afty objavujú pravidelne, je na zvážení konzultovať hormonálny profil s gynekológom či zubárom.

Afty mnohokrát vzniknú z banálnej príčiny, a to z mechanického poškodenia. U detí je to rast zubov, u dospelých napríklad ošetrenie u zubára. Spôsobiť ich ale môžu aj potraviny, ktoré poškodia celistvosť ústnej sliznice. Príliš horúce či príliš pikantné jedlá môžu podráždiť sliznice, vytvoriť pľuzgiere a následne prispieť k zápalu sliznice.

Afty môžu vzniknúť aj na základe nedostatočného vyčistenia chrupu, napríklad uviaznutá čiastočka stravy v medzizubnom priestore môže byť problémom mechanického poškodenia. Aj nové či poškodené ústne náhrady môžu vyvolať mechanické dráždenie.

Deti často trpia aftami, pričom príčinou môže byť ich snaha dávať si do úst prsty či iné predmety, ktoré nie sú čisté a tak spôsobujú lokálne infekcie. Rast zubov u väčších detí je tiež spúšťačom vzniku áft, predovšetkým kvôli nutkaniu detí boľavého miesta sa dotýkať.

Ako urýchliť liečbu áft?

Aftu v ústach si môžete predstaviť ako pľuzgier na nohe či ruke. Akonáhle sa vám pľuzgier vytvorí, snažte sa ho chrániť pred okolitým prostredím a čo najmenej sa ho dotýkať, aby nebolel. Dôležité je čo najmenej si aftu mechanicky dráždiť a čo najviac sa snažiť ju dezinfikovať.

Treba si tiež uvedomiť, že afty sa zhoja sami, len im treba dať čas (maximálne 10-14 dní) a čo najčistejšie prostredie. Vhodné sú liečivé ústne vody, výplachy, dezinfekčné pastilky či výťažky zo šalvie. Čím „čistejšie“ prostredie v ústach vytvoríte, tým kratšie bude trvať liečenie áft. Samozrejme, ak je príčina áft mechanická, treba tento mechanický problém odstrániť. Existuje aj mnoho gélov, ktorými sa afty potierajú, pričom na ich povrchu vytvárajú ochranný film. Tento film zabezpečuje ochranu ranky, a teda jej menšie dráždenie a rýchlejšie hojenie. Posilnenie imunitného systému je aj v tomto prípade veľmi potrebné, ide hlavne o zvýšenie príjmu vitamínov B, zinku, vápnika, ale aj železa.

Pokiaľ sa afty objavujú pravidelne, prípadne samoliečba nepomáha po 14 dňoch, odporúča sa návšteva lekára. Zavolajte alebo sa objednajte k svojmu zubárovi, ktorý vám vyšetrí ústnu dutinu a pomôže vám tento nepríjemný problém riešiť.

Neprehliadnite