Doručovanie počas Veľkonočných sviatkov.
Zistiť viac

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako znížiť teplotu u dospelých?

Keď je v našom tele prítomná baktéria, vírus alebo zápal, imunitný systém začína fungovať v zvýšenej miere. Jedným z jeho prejavov je aj zvýšená teplota alebo horúčka. Medzi príznaky, ktoré tento stav sprevádzajú, patrí napríklad únava, malátnosť, horúce čelo či lesklé oči. Zistite, ako môžete teplotu znížiť.

Kedy je zvýšená teplota u dospelých?

Zvýšená teplota nie je to isté ako horúčka. Normálna teplota u dospelých sa pohybuje okolo 36°C – 37°C.

Zvýšená teplota u dospelých je 37°C – 38°C. Tento stav, hlavne pri nižšej hranici, však ešte nie je nutné za každú cenu znižovať liekmi. Je to znakom toho, že imunita pracuje a bojuje s prítomnými baktériami / vírusmi.

V prípade, že sa na teplomeri objaví teplota nad 38°C, hovoríme o horúčke (pyrexii). Hodnota nad 38,5°C už môže byť pre organizmus škodlivá. V týchto prípadoch je teda potrebné zasiahnuť a teplotu znižovať.

Pozor: Telesná teplota u dospelého nad 40°C môže byť dokonca život ohrozujúca, a preto by ste mali neodkladne vyhľadať lekársku pomoc.

Ako znížiť teplotu u dospelého človeka?

Na zníženie horúčky môžu byť použité osvedčené voľnopredajné lieky s obsahom liečiv ibuprofén a paracetamol. Ibuprofén má síce pomalší nástup účinku, no dlhšie trvajúci účinok. Paracetamol (v porovnaní s ibuprofénom) začína účinkovať rýchlejšie, ale celkovo pôsobí kratšie. Na horúčku sa okrem nich používajú aj lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej alebo sodnej soli naproxénu. Pri horúčke sú obľúbené aj lieky na prípravu horúcich nápojov. Tie stačí rozmiešať v horúcej vode a vypiť. Majú príjemnú chuť a telo nielenže zahrejú podobne ako čaj, ale dodajú mu aj liečivo či vitamíny.

Medzi lieky na horúčku s obsahom ibuprofénu patria napríklad Brufen, Ibalgin či Nurofen. Paracetamol obsahujú napríklad lieky Paralen či Panadol.

Ak horúčka neklesá ani po užití lieku do 30 – 45 minút, skúste ju znížiť pomocou vlažných zábalov alebo vlažnej sprchy. Taktiež dbajte o dostatočný pitný režim. V prípade, že sa vám nepodarí horúčku znížiť ani po užití liekov a zábalov, a teplota navyše trvá dlhšie než 3 dni po sebe, obráťte sa na lekára. Pre akýkoľvek z vyššie spomenutých liekov sa rozhodnete, pri užívaní sa vždy riaďte pokynmi o dennej odporúčanej dávke a lieky navzájom nekombinujte.

Lieky na horúčku určené pre dospelých

Neprehliadnite