Doručovanie počas Veľkonočných sviatkov.
Zistiť viac

Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (72)
  • Out of Stock (5)

Pre

Pre
  • Deti (17)
  • Ženy (67)
  • Muži (68)
  • Seniori (67)

Forma

Forma
  • Roztok (27)
  • Tabletka (20)
  • Kapsula (10)
  • Iná forma (5)
  • Olej (5)

Výrobca

Výrobca
  • BioGaia (1)
  • FarmaSierra manufacturing SL (1)

Bradavice

Bradavice nepredstavujú len estetický problém, ale aj zdravotný. Najčastejšie sa objavujú na rukách a chodidlách, no výnimkou nie je ani oblasť tváre a iné časti tváre. Na liečbu bradavíc existuje viacero dostupných spôsobov. Siahnuť môžete po prírodných alternatívach, alebo zvoliť efektívne produkty z lekárne. Najdôležitejšie je, aby ste liečbu bradavíc zahájili čo najskôr. 

Čo sú bradavice a ako vznikajú?

Bradavice sú v podstate nezhubné kožné výrastky, ktoré sú spôsobené vírusovou infekciou. Ich pôvodcom je ľudský HPV vírus. Prenášajú sa buď priamym kontaktom s kožou alebo kontaktom so šupinkami kože, ktorá je vírusom nakazená. Ide teda o infekčný problém, preniesť bradavice môžete aj na iného človeka alebo inú časť svojho tela. Vírus sa do organizmu môže dostať tiež cez poškodenú kožu, respektíve odreniny alebo malé ranky.

Bradavica má zvyčajne okrúhly tvar a jej veľkosť môže dorásť až do niekoľkých centimetrov. Máva drsnejší povrch a býva sfarbená do sivých alebo sivo-žltých odtieňov. Na ich vznik vo veľkej miere vplývajú 2 hlavné faktory:

Oslabený alebo nedostatočne vyvinutý imunitný systém

Z tohto dôvodu sú na vznik bradavíc náchylnejšie deti alebo starší ľudia.

Zvýšená vlhkosť

Zvýšená vlhkosť je ideálnym prostredím pre vznik bradavíc. Ľahko ich môžete získať napríklad na plavárni alebo v saune. 

Najčastejšie typy bradavíc

Miesto výskytu bradavíc závisí od toho, o aký druh sa jedná. Poznáme totiž viacero typov bradavíc. Odlišujú sa miestom výskytu a taktiež vzhľadom. Najčastejšie nás môžu potrápiť:

  • Obyčajné alebo bežné bradavice – Verruca vulgaris, sú to drobné kožné výrastky s drsným povrchom. Najčastejšie sa vyskytujú na rukách a môžu sa objavovať jednotlivo alebo aj v zoskupení.
  • Ploché bradavice – Verruca plana, na ich vznik sú náchylnejšie deti. Bývajú drobnejšie než obyčajné bradavice. Najčastejším miestom ich výskytu je hlava a končatiny.
  • Plantárne bradavice – Verruca plantaris, častejšie sa vyskytujú u dospelých, a to najmä na chodidlách. Podobajú sa na otlaky. Väčšie bradavice tohto druhu bývajú bolestivé a spôsobujú problémy pri chôdzi alebo behu.
  • Nitkovité bradavice – Verruca filiformis, vyskytujú na miestach, kde je koža veľmi tenká a jemná, a to zvyčajne na tvári a v okolí očí alebo pier.
  • Genitálne bradavice – tvoria sa v oblasti pohlavných orgánov alebo konečníka. Bývajú malé a mäkké. Zvyčajne nespôsobujú bolesť, no môžu spôsobiť svrbenie alebo krvácanie po pohlavnom styku.
  • Starecké bradavice – Verruca senilis, sú typické pre starších ľudí a vyskytujú sa kdekoľvek na koži.

Ako sa zbaviť bradavíc?

osetrenie bradavic - ikona

Kryoterapia

osetrenie laserom - ikona

Ošetrenie laserom

aplikacia ucinnych latok - ikona

Aplikácia účinných látok

chirurgicke odstranenie - ikona

Chirurgický zákrok

Odstránenie bradavíc môže prebehnúť viacerými spôsobmi. Najčastejšie sa využíva kryoterapia tekutým dusíkom. Ďalším spôsobom je aplikácia účinných látok, ako sú kyselina salicylová, 5-fluóruracil alebo podofylotoxín.Pohodlné je aj ošetrenie laserom.Okrem toho môžete podstúpiť aj chirurgický zákrok, pri ktorom sa bradavica vyreže.

Nie je nemožné, že by bradavice spontánne vymizli, no môže to trvať niekoľko mesiacov, alebo dokonca aj rokov. Ak sa bradavice objavia, je potrebné ich čo najskôr adekvátne liečiť, pretože sa môžu rozširovať.

Bradavice si v žiadnom prípade neškrabte, nedráždite, ani sa ich nepokúšajte odstrániť inak, ako je odporúčané. Mohli by ste si ich rozšíriť ďalej po tele alebo si do rany zaniesť infekciu.

Domáca liečba bradavíc

Pri domácej liečbe budú najefektívnejšie prípravky z lekárne, ako sú napríklad náplasti s kyselinou salicylovou alebo perá či spreje, ktoré fungujú na princípe zmrazenia alebo vypálenia bradavíc.Vďaka týmto prípravkom si dokážete s bradavicami bezbolestne poradiť aj sami doma.

Lekára by ste neodkladne mali navštíviť v prípade, že sa bradavica nachádza na tvári alebo inej citlivej časti tela, ako sú napríklad genitálie, nosné dierky alebo ústa. Rovnako tiež v prípade, že je bradavica bolestivá, mení farbu alebo sa okolo nej objavuje hnis či krvácanie. Samoliečbu bradavíc sa taktiež neodporúča v prípade, že máte cukrovku.

Hľadáte prírodnejší spôsob? Ako sa bradavíc zbaviť podľa babských rád?

Najznámejšie babské rady na bradavice hovoria o použití surovín ako je cesnak, citrónová šťava, jablčný ocot alebo cibuľa. Možnosti sú nasledovné:

  • Namočte vatový tampón do jablčného octu a priložte ho na bradavicu. Následne prekryte napríklad šatkou a nechajte pôsobiť počas noci. Obklad pravidelne opakujte.
  • Zmiešajte citrónovú šťavu s vodou v pomere 1:1, namočte do nej vatový tampón a prikladajte na noc na bradavicu.
  • Priložte plátok cesnaku na bradavicu, miesto obviažte a nechajte pôsobiť počas noci.
  • Potrite bradavicu plátkom odkrojenej cibule a nechajte uschnúť.

Na bradavice môžu pomôcť aj niektoré bylinky, a to napríklad lastovičník, arnika horská, nechtík lekársky alebo bazalka – ak máte takú možnosť, na bradavice použite tinktúry s ich obsahom. Prírodnú domácu pomoc na bradavice môže predstavovať aj čajovníkový olej, ricínový olej alebo prípravky s aloe vera. Odporúčaným a veľmi obľúbeným je propolis, respektíve propolisová tinktúra. Tá sa nanáša priamobradavicu a následne sa zakryje leukoplastom alebo iným krytím.

Prevencia vzniku bradavíc

Aj bradaviciam sa dá preventívne vyhýbať. Prevencia vzniku bradavíc zahŕňa predovšetkým ochranu chodidiel na verejných miestach, ako sú kúpaliská, sprchy, fitness centrá, sauny, šatne, bazény alebo zdravotnícke zariadenia – vždy teda noste prezuvky, napríklad šľapky alebo inú gumenú obuv, nestúpajte v týchto priestoroch na zem bosými nohami.Všetky topánky si navyše pravidelne dezinfikujte a dodržiavajte základné hygienické návyky – nezdieľajte uterák, ponožky ani obuv.

Ak máte bradavice na nohách, vyhnite sa návšteve uvedených zariadení až do doby ich úplného vyliečenia, aby ste vírus ďalej nerozširovali. Bradavíc sa zbytočne nedotýkajte. Keďže je výskyt bradavíc čiastočne spojený aj s oslabeným imunitným systémom, dbajte aj o to, aby ste ho posilnili – nevyhnutná je zdravá a pestrá strava bohatá na vitamíny a minerály, kvalitný spánok, žiadny stres a prípadné užívanie doplnkov na imunitu, ako sú napríklad imunoglukány, echinacea, reishi alebo hliva ustricová. 

bradavice

Bradavice vs. kurie oká. V čom je medzi nimi rozdiel a ako ich odlíšiť?

Ak ste sa ani s jedným z týchto problémov doteraz nestretli, ľahko si ich môžete  zameniť. Kurie oko na rozdiel od vírusovej bradavice vzniká len na miestach, na ktoré je dlhodobo vytváraný neprimeraný tlak. Jeho vznik teda môže spôsobiť nosenie úzkej obuvi, ktorá tlačí na prsty alebo pätu. Je to v podstate nahromadená, neošetrená a odumretá koža žltkastej farby, pričom v strede môžete spozorovať čiernu farbu. Riziko vzniku kurieho oka zvyšuje aj teplo, vlhkosť a nepriedušné prostredie. Hlavný rozdiel teda spočíva v tom, že kurie oko rastie a rozširuje sa smerom dovnútra, no bradavica je kožný výrastok vystupujúci na povrch kože zapríčinený vírusom.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty

Načítať viac

Stránkovanie Product category

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 28 z 77 výsledkov