Doručovanie počas Veľkonočných sviatkov.
Zistiť viac

Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (4)

Pre

Pre
  • Deti (4)
  • Ženy (4)
  • Muži (4)
  • Seniori (4)

Forma

Forma
  • Gél/Krém/Masť (4)

Výrobca

Výrobca
  • Merckle GmbH (4)

Citlivá pokožka

Hoci by ste možno povedali, že citlivá pokožka je jedným z typov pleti, pravda je trošku iná. Bez ohľadu na to, či máte suchú, mastnú alebo normálnu pleť, môže sa u nej objaviť citlivosť. Či už hovoríme o reakciách na kozmetiku, vonkajšie podnety, alebo hormonálne zmeny – citlivosť pokožky je stav, ktorý sa môže nastať takmer u každého a takmer hocikedy.

Je pravda, že mnoho ľudí sa s predispozíciou na citlivosť pleti už narodí. Môže mať na ňu vplyv genetika. Často sa však vyskytne ako reakcia na nevhodnú kozmetiku alebo klimatické zmeny. Dôležité je uvedomiť si, že citlivá pokožka nie je ochorenie a je možné citlivosť zredukovať správnou starostlivosťou zvnútra i zvonka.

Prejavy citlivej pokožky:

Svrbenie

senzor tlaku - ikona

Pocit napnutej pokožky

drsná pokožka - ikona

Šupinatenie

Drsnosť

Začervenanie

Sklon k ekzémom

Pocit pálenia

Náchylnosť na vonkajšie vplyvy

Citlivá pokožka a svrbenie

Jedným z prejavov citlivej pokožky je aj svrbenie. Ide o nepríjemný pocit, ktorý vás núti sa poškriabať. Primárne ide o obrannú reakciu tela na vonkajší podnet, napríklad parazita, hmyz či inú „hrozbu“, ktorá by mohla poškodiť kožu.

Pri svrbení dochádza k dráždeniu nervových zakončení v koži, ktoré vyšlú signál do mozgu. Ten zas pošle signál cez nervové vlákna do svalov, aby poškrabaním odstránili príčinu podráždenia. Práve pri citlivej pokožke s porušenou bariérovou funkciou dochádza k zvýšenému dráždeniu nervových zakončení, čo spôsobuje nadmerné svrbenie.

Obzvlášť citlivé oblasti pokožky – citlivá pokožka na hlave

Miesta, ktoré sú na hypersenzitivitu najnáchylnejšie, sú tvár, uši, ruky a pokožka hlavy. Práve pokožka na hlave mnohých potrápi precitlivenosťou na šampón či zvýšenou tvorbou lupín. Je to práve nesprávne zvolená kozmetika, ktorá je najčastejším dôvodom citlivej vlasovej pokožky. Mnohé šampóny obsahujú agresívne zložky, parfumy a iné pridané látky, ktoré môžu pokožku podráždiť.

Ďalšou z príčin môže byť tiež kožné ochorenie, ako napríklad seboreická dermatitída, atopický exzém či lupienka. Ľudia trpiaci týmito ochoreniami majú totiž vo všeobecnosti  citlivejšiu pokožku. Ničím nezvyčajným nie sú ani mikrozápaly vlasovej pokožky v dôsledku narušenia kožnej bariéry. Na výbere správnej kozmetiky by ste si mali preto dať záležať a siahnuť radšej po kvalitnejšej kozmetike so zložením určeným presne na váš problém.

Pokožka citlivá na dotyk

Bolesť pokožky pri dotyku, respektíve jej precitlivená reakcia, spadá pod neuropatický typ bolesti. Ide o nepríjemný pocit spojený s porušením nervov. Ako sme už spomenuli, jedným z faktorov vzniku citlivej pokožky je porušenie kožnej bariéry, v dôsledku ktorého vzniká podráždenie nervových zakončení. Toto nadmerné dráždenie potom pociťujete ako nepríjemný pocit citlivosti až bolesti pokožky pri dotyku.

Ako zistíte, či máte citlivú pokožku?

Zdravá pokožka je pružná a jemná, za čo vďačí správnej funkcii kožnej bariéry. Kožná bariéra sa často označuje ako „prvá línia“ stretu nášho tela s vonkajšími faktormi. Je to v podstate lipidová vrstva, ktorej úlohou je neprepustiť škodlivé látky z prostredia do organizmu a súčasne neprepúšťať vlahu z kože von. Pokiaľ je teda vaša kožná bariéra plne funkčná a zdravá, nemáte problém so suchou a popraskanou pokožkou.

V prípade, že k porušeniu kožnej bariéry dôjde, preniká do hlbších vrstiev kože viac nečistôt a škodlivých látok. Toto narušenie môže nastať vplyvom nesprávnej starostlivosti, napríklad nadmerného a príliš agresívneho čistenia pleti a odstraňovania odumretých kožných buniek, ale tiež v dôsledku stavu ovzdušia, starnutia a samozrejme aj na základe typu pokožky.

Spúšťače citlivosti pokožky – pozor na horúcu sprchu či nevhodnú kozmetiku

Citlivosť pokožky je možné definovať ako hypersenzitivitu na určité faktory. Oproti normálnej pleti reaguje citlivá pokožka neprimerane napríklad na zmeny klímy, novú kozmetiku či rôzne alergény. Možno ste sa napríklad stretli s tým, že vám v zime pri príliš nízkych teplotách popraskala pokožka na rukách alebo vás po použití krému pálila pleť. Faktorov, ktoré môžu spustiť citlivosť, je viacero a možno ich rozdeliť do skupín:

Fyzikálne

Do tejto skupiny patria predovšetkým vonkajšie faktory, ako sú napríklad zmena teplôt pri prechode z tepla do zimy, ale tiež trenie pokožky alebo vietor. Nezanedbateľnú úlohu má však aj vplyv UV žiarenia, ktoré preniká do vrchných, ale aj hlbších vrstiev pokožky a môže spôsobiť podráždenie, spálenie a vysušenie pokožky.

Chemické

K chemickým faktorom patria predovšetkým kozmetické produkty. Či už sprchovacie gély, telové krémy a mlieka, mydlá, vody po holení alebo make-up. Kozmetika obsahuje rôzne zložky, pričom niektoré môžu byť viac a iné zas menej agresívne. Prípravky, ktoré používate by vás nikdy nemali páliť, spôsobovať začervenanie alebo svrbenie pokožky.

Hormonálne

Veľký vplyv na stav pokožky majú aj hormonálne zmeny – dospievanie, menštruácia, tehotenstvo. Počas týchto období prechádza telo zmenami, ktoré sa často podpíšu aj na citlivosti pokožky. Môže sa objaviť akné, ale aj citlivosť na konkrétnu látku.

Genetické

Ako sme už spomenuli, predispozíciu k citlivej pokožke môžete mať už od narodenia. Ide predovšetkým o tých z vás, ktorí majú v rodine kožné ochorenia, napríklad atopické exzémy či alergie. Sklon k citlivej pokožke majú tiež tí z vás, ktorí majú suchý alebo mastný typ pleti.

Vnútorné

Životospráva – spánok, stres a samozrejme aj to, čo jete, má veľký vplyv na stav vašej pokožky. Pre dostatok hydratácie je potrebné dodržiavať pitný režim, pre zdravie zas konzumovať dostatok vyváženej stravy plnej vitamínov a minerálov. Nepodceňujte ani odpočinok a vyhýbanie sa stresu.

Citlivá pokožka u detí

Pokožka detí a predovšetkým dojčiat je tenšia a jej bariérová funkcia je nedostatočná, resp. nie je ešte úplne vyvinutá. Z tohto dôvodu je omnoho citlivejšia na chemické, fyzikálne aj mikrobiálne vplyvy. Až zhruba okolo 6. roku života sa pokožka dieťaťa vyvinie na takú úroveň ako u dospelého.

Deti sú teda citlivejšie na kozmetické prípravky, ale napríklad aj na vplyv slnečného žiarenia. Pri starostlivosti o pokožku vašej ratolesti by ste mali vždy siahnuť po prípravkoch určených špeciálne pre deti. Hlavne pri najmenších detičkách je veľmi dôležité, aby kozmetika neobsahovala agresívne látky, farbivá, konzervanty, parabény a alergény. Čo sa týka opaľovacej kozmetiky pre deti, hľadajte takú, ktorá obsahuje minimálne SPF 50 a tiež filtre proti UVA žiareniu.

Ako sa správne starať o citlivú pokožku?

Starostlivosť o pokožku by mala byť samozrejmosťou, a to predovšetkým vtedy, pokiaľ máte problematickú či citlivú pleť. Nejde len o estetickú stránku veci, ale predovšetkým o tú zdravotnú. Koža je plná receptorov, ktoré posielajú signály do mozgu, a tiež chráni telo pred vonkajšími faktormi. Svoju úlohu však vie plniť len za predpokladu, že je zdravá a dobre ošetrená. Ako na správnu starostlivosť o citlivú pokožku?

  1. Umývajte sa jemnými mydlami určenými pre citlivú pokožku a vyhýbajte sa veľmi horúcej vode.
  2. Ošetrujte pokožku sérami a prípravkami s obsahom látok, ktoré nevysušujú, ale naopak pokožku hydratujú a vyživujú.
  3. Nezabúdajte na hydratačné krémy, ktoré jej pomôžu dodať a udržať vlahu.
  4. Nezabudnite používať SPF, ktoré pokožku ochráni pred nebezpečným UV žiarením.

Akú kozmetiku by ste si mali vyberať, ak máte citlivú pokožku?

S ohľadom na potreby citlivej pokožky sú vyrábané medzi inými aj dermokozmetické produkty. Nájdete medzi nimi všetko, čo pre svoju rutinu potrebujete – mydlá, sprchovacie gély, krémy, mlieka aj prípravky na starostlivosť o tvár. V zložení prípravkov na citlivú pokožku by sa nemali nachádzať agresívne umývacie zložky, parfumy, parabény ani konzervanty – práve tie sú totiž často zdrojom podráždenia.

Strava a výživové doplnky – starajte sa o pokožku aj zvnútra

Vyššie sme už spomenuli, že o zdravie pokožky je potrebné sa starať aj zvnútra. To, čo do tela prijímate, sa totiž prejavuje aj na vašej koži. Snažte sa preto konzumovať také potraviny, ktoré obsahujú dostatok vitamínov a minerálov prospešných pre zdravie vašej pokožky. Ktoré to sú?

  • Vitamín E – dôležitý antioxidant rozpustný v tukoch, ktorý sa v dermatológii používa viac ako 50 rokov. Prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
  • Vitamíny B7, B3, B2, B5 – majú pozitívne účinky na stav pokožky.
  • Vitamín C – okrem toho, že patrí medzi dôležité antioxidanty, sa tiež podieľa na podpore tvorby kolagénu.
  • Zinok – podporuje zdravie pokožky, vlasov, nechtov a je tiež dôležitý pre funkciu imunitného systému.
Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty
Nenašli sa žiadne produkty.

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 4 z 4 výsledkov