Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis.
Môžete si ho rezervovať pohodlne rýchlo online cez PLUS eRecept.
Účinná látka:sulbaktám, ampicilín,
Forma:Prášok na injekčný alebo infúzny roztok
Liek je kombináciou betalaktámového antibiotika ampicilínu a inhibítora betalaktamáz sulbaktámu. Ampicilín pôsobí na citlivé mikroorganizmy rovnakým mechanizmom ako ostatné penicilíny, blokuje syntézu bunkovej steny mikroorganizmov. Sulbaktám je ireverzibilný inhibítor betalaktamáz, štrukturálne podobný penicilínu. Svojou prítomnosťou chráni ampicilín pred deštrukciou betalaktamázami – enzýmami produkovanými grampozitívnymi alebo gramnegatívnymi baktériami.
Liek sa používa na liečbu:
Liek sa môže podať tiež preventívne pred chirurgickým zákrokom v oblasti pobrušnice a panvovej oblasti na zabránenie včasnej pooperačnej infekcie. Liek možno tiež použiť v pôrodníctve na prevenciu sepsy (otrava krvi) pri ukončení tehotenstva cisárskym rezom. Viac na adc.sk
Použitie:
Dávkovanie a dávkovacie schémy:
Jedna injekčná liekovka obsahuje 1,0 g ampicilínu a 0,5 g sulbaktámu.
Dospelí:
Obvyklé dávkovanie dospelým sa pohybuje v rozmedzí 1,5 až 12 g denne podávané v čiastkových dávkach v intervale 6 až 8 hodín. Menej závažné infekcie sa môžu liečiť dávkami podávanými v 12-hodinových intervaloch. Celková denná dávka je 12 g (4 g sulbaktámu), ak stav pacienta vyžaduje vyššie dávky antibiotika, možno pridať ampicilín.
Pediatrická populácia:
Deťom od dojčenského veku je obvyklé dávkovanie 150 mg/kg/deň (čo zodpovedá 100 mg ampicilínu a 50 mg sulbaktámu) rozdelené do 3 – 4 čiastkových dávok. U novorodencov v prvom týždni života, najmä u predčasne narodených, je obvyklé dávkovanie každých 12 hodín. Dávkovanie treba prispôsobiť závažnosti infekcie a zrelosti renálnych funkcií novorodenca.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek:
Pacientom so závažným zhoršením renálnych funkcií (klírens kreatinínu 30 ml.s-1) by sa malo upraviť dávkovanie. Postupuje sa podľa praxe obvyklej v prípade ampicilínu.
Dĺžka liečby:
Liečba obvykle trvá 5 až 14 dní, v prípade potreby aj dlhšie, treba v nej však pokračovať najmenej 48 hodín po poklese teploty a vymiznutí klinických príznakov ochorenia. Pri profylaxii infekcií v chirurgii je potrebné podať 1,5 – 3 g i.v. súčasne so začiatkom anestézie. Dávku možno opakovať každých 6 až 8 hodín. Ak nie je ďalšie podávanie terapeuticky indikované, pri väčšine chirurgických výkonov sa podávanie ukončí do 24 hodín.
Pri liečbe nekomplikovanej kvapavky sa môže liek podať ako jednorazová dávka 1,5 g. Ak sa súčasne podá 1,0 g probenecidu p.o. dosiahnu sa u pacienta vyššie plazmatické hladiny a predĺžený biologický polčas.
Spôsob použitia:
Liek možno podať intravenózne alebo intramuskulárne. Liek nie je určený na bezprostredné použitie a musí byť pred podaním rozpustený.
Na i.v. injekciu sa roztok pripraví rozpustením 1,5 g lieku v 3,2 ml aqua pro injectione alebo inom vhodnom kompatibilnom rozpúšťadle a na infúziu sa ďalej riedi vhodným infúznym roztokom. Po rozpustení treba počkať, kým ustúpi penenie a vizuálne skontrolovať rozpustenie a kompatibilitu. I.v. možno dávku podať ako bolus (v trvaní najmenej 3 minúty), alebo v intravenóznej infúzii v priebehu 15 až 30 minút. Liek možno podať aj hlboko intramuskulárne. V prípade bolesti pri aplikácii možno pridať lokálne anestetikum (napr. lidokaíniumchlorid).
Upozornenie:
Pri podaní lieku v tehotenstve je potrebné zvážiť pomer očakávaného terapeutického prínosu a možného rizika.
Pri podaní lieku dojčiacim matkám je u dojčeného dieťaťa možnosť výskytu hnačky a riziko senzibilizácie.
Liek je kontraindikovaný u pacientov s alergiou, astmou, sennou nádchou alebo žihľavkou v anamnéze.
Ak sa počas liečby rozvinú prejavy a príznaky choroby pečene, je nutné kontaktovať lekára.
Jedna injekčná liekovka obsahuje 115 mg (5 mmol ) sodíka. Toto sa má sa vziať do úvahy u pacientov so zníženou funkciou obličiek alebo u pacientov na diéte s kontrolovaným obsahom sodíka.
Uchovávajte v pôvodnom obale na ochranu pred svetlom a vlhkosťou.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Forma pre RX | Prášok na injekčný alebo infúzny roztok |
---|