Parazity predstavujú významnú hrozbu pre zdravie vášho štvornohého miláčika a niektoré druhy parazitov sa môžu preniesť dokonca aj na ostatných členov rodiny – človeka a jeho potomstvo. Toto nebezpečenstvo na vás číha v parkoch, záhradách, na poliach i v lesoch, kde sú medzihostiteľmi hlodavce, ale tiež iní maznáčikovia. Našťastie existujú veterinárne prípravky ako CANIVERM FORTE, ktoré začnú účinkovať už v priebehu niekoľkých hodín a ukážu parazitom cestu z tela miláčika von.
Parazitov je toľko, že by sme ich na prstoch rúk všetkých členov rodiny neporátali. Prevencia s pomocou širokospektrálneho prípravku je preto najlepší spôsob, ako sa s touto pliagou vysporiadať. V jednej tabletke CANIVERM FORTE nájdete až 3 aktívne zložky:
Každá z týchto zložiek pôsobí proti rôznym parazitom a iným mechanizmom účinku. Ich cieľovou skupinou sú psy, mačky, psovité a mačkovité šelmy.
Fenbendazol zabíja mnoho bežných parazitických hlíst. Konkrétne ničí škrkavky Toxocara canis, Toxocara cati, Toxascaris leonina, machovce Uncinaria stenocephala, Ancylostoma caninum a tenkohlavce Trichuris vuplis. Zložka útočí na vnútornú štruktúru týchto parazitov, čo ich robí neschopnými kŕmiť sa alebo sa množiť.
Praziquantel paralyzuje cestódy. Špecializuje sa na echinokoky (Echinoccus granulosus, Echinocccus multilocularis), druhy Taenia, druhy Mesocestoides, Dipylidium caninum a Multiceps multiceps. Jeho pôsobením sa pásomnice uvoľňujú zo stien čreva, psík ich následne strávi a vylúči v stolici (niekedy ich možno vidieť).
Pyrantel (Pyranteli embonas) je zložka efektívna pri zbavovaní štvornohých miláčikov parazitov typu nematód, teda škrkaviek, hákovcov a machovcov. Pyrantel funguje podobne ako praziquantel v tom, že im bráni v pohybe. Telo ich tak môže prirodzeným spôsobom vyplaviť.
Prípravok CANIVERM FORTE môžete podávať s jedlom alebo bez jedla, buď samotný, alebo skrytý v pochúťke. Väčšina majiteľov by vám asi poradila zabaliť tabletku do nejakej dobroty. Okrem toho, že si uľahčíte podávanie, zmiešanie aktívnych zložiek s krmivom minimalizuje prípadnú nevoľnosť alebo hnačku, ktorá sa v ojedinelých prípadoch môže objaviť.
Ešte predtým ale vytiahnite z krabičky prípravku CANIVERM FORTE tablety príbalový leták, svojho miláčika odvážte a vypočítajte dávkovanie. Ak ste nekúpili u veterinárneho lekára jedinú tabletku, ale máte celé balenie, leták bude jeho súčasťou. Dávkovanie sa odvíja podľa živej hmotnosti (ž. hm.).
Mačkovitým a psovitým šelmám v zoologických záhradách, cirkusoch a chovných staniciach sa odporúča zamiešať rozdrvené tablety (množstvo podľa váhy šelmy) do mäsovej gule a gule rozložiť vo voliére podľa počtu zvierat pred ranným kŕmením. Odčervovanie je vhodné pre 3 týždňové až 12 týždňové mláďatá jednorazovo v intervale 3 týždňov a potom pravidelne každé 3 mesiace.
Odčervovanie je takpovediac povinná jazda u všetkých miláčikov žijúcich v skupine, najmä v chovných staniciach, útulkoch a u dobrovoľníkov. Každý zodpovedný chovateľ i “dočaskár” to dávno vie. Podávanie tabliet CANIVERM FORTE podľa odporúčaného dávkovania v 4–6 týždňových intervaloch, je účinná a bezpečná cesta na liečbu i prevenciu echinokokózy a ďalších parazitárnych ochorení psov a mačiek.
Psovité a mačkovité šelmy sú ideálnymi hostiteľmi pre červy a iné parazity. Niet sa čomu čudovať. Miláčikovia, ktorí čuchajú, oblizujú a zhĺtnu čokoľvek, čo im príde do cesty (vrátane špiny, pohodeného jedla a výkalov), si o to jednoducho koledujú.
Pravidelné odčervovanie je teda samozrejmosťou. Rovnako ako udržiavanie akejkoľvek oblasti, ktorú váš hafan navštevuje pri venčení, v čistote a bez psích výkalov. Ale pozor. Miláčik, ktorý bol odčervený, nie je automaticky chránený proti opätovnému napadnutiu parazitmi.
Ba čo viac. Nazbierajú si ich v prírode (často aj vďaka nezodpovedným majiteľom) a pri hre či maznaní môžu týchto nechcených návštevníkov posunúť ďalej na ľudí. Ak máte doma psíka alebo mačku, poučte svoje deti o dôležitosti hygieny a potrebe umývania rúk. A poctivo si zapisujte, kedy ste svojho miláčika naposledy odčervili. Ak sa totiž prevencia zanedbá, zviera tiež môže potrebovať lekársku pomoc.
Nikto nechce v mysli živiť predstavu zákerných červov, ktoré zamoria vnútorné orgány a spôsobia mu závažné zdravotné problémy. Zamoreniu červami však nemožno vždy zabrániť, nuž kedy treba spozornieť a zakročiť?
Hoci každý parazit ovplyvňuje zdravie psov a mačiek inak, existujú určité symptómy, ktoré môžu majitelia zaregistrovať. Väčšina červov, ktoré infikujú zviera – vrátane škrkaviek, pásomníc a iných parazitov – prežíva v črevách. Obvykle ich teda prezradí hnačka, zvracanie, kašeľ, krv v stolici, olizovanie sa pod chvostom, nafúknuté brucho, letargia, strata apetítu a podozrivo rýchle chudnutie. V týchto prípadoch by ste vždy mali navštíviť veterináreho lekára. Pravdepodobne si od vás vyžiada čerstvú vzorku stolice, aby ju mohol poslať na analýzu, určiť správnu diagnózu a nasadiť liečbu. Nabudúce si už isto dáte pozor a termín pre ďalšie odčervenie neprešvihnete.
Veterinárny prípravok CANIVERM FORTE tablety nie je určený pre potravinové zvieratá. Nepodávajte ho ani psom a mačkám so známymi alergiami alebo citlivosťou na účinné látky.
Tablety možno podávať aj gravidným a laktujúcim sukám. U gravidných súk je však potrebné presne dodržiavať dávkovanie a ideálne konzultujte jeho použitie s veterinárnym lekárom.
Dávka sa podáva jednorázovo.
Prípravok uchovávajte pri teplote do 25°C, chránený pred svetlom a vlhkosťou.
Hmotnosť | 0,1 kg |
---|---|
Forma | Tabletka |
Výrobca | |
Značka | |
Cesta podania | Perorálne – prehĺta sa |
Skupina | Mačky, Psy |
Vek | Dospelý, Junior, Senior |
Veľkosť plemena | Malé plemeno, Stredné plemeno, Veľké plemeno |
Doba účinnosti | 8 – 12 týždňov |
Produkt zatiaľ nikto nehodnotil. Napíšte svoju skúsenosť a pomôžte ostatným vo výbere.
Pridajte hodnotenie produktu