rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov
 • Super spokojna
 • super.rychle dodanie-dobre ceny
 • Nemám.
 • Rýchlosť
 • rýchle dodanie
  priaznivé ceny
 • Som spokojný a odporúčam
 • rýchlosť, cena
 • Výhodné ceny
  Dobrá dostupnosť produktov
  Široká ponuka produktov
  Veľmi rýchle dodanie
  Možnosť doručenia do boxu/packety
  Výhodný vernostný program
  Darček pri nákupe
  Doprava zadarmo pri nákupe nad 10€
  Dobrá komunikácia s obchodom
 • Tentoraz som si dala balík doniesť do Alzaboxu,doteraz som využívala služby kuriéra. Oceňujem rýchlosť dodania aj dobrý výber.
 • Rýchlosť vybavenia objednavky
  Super ceny
  Spoľahlivosť
popis_produktu
Popis produktu
Doplňujúce informácie
Recenzie zákazníkov
Opýtať sa lekárnika

Liek patrí do skupiny liekov znižujúcich hladinu cukru v krvi, ktoré sa užívajú perorálne - ústami. Účinkuje tak, že zvyšuje vylučovanie inzulínu z pankreasu (podžalúdková žľaza). Inzulín následne znižuje hladinu cukru v krvi.
Liek sa používa na liečbu určitej formy cukrovky (diabetes mellitus 2. typu), keď samotná diéta, fyzické cvičenie a úbytok telesnej hmotnosti nemajú dostatočný účinok na zníženie hladiny cukru v krvi. Viac na adc.sk

Použitie:

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Úvodná dávka
Odporúčaná počiatočná dávka je 1 mg glimepiridu denne.
Ak je glykémia účinne kontrolovaná, môže byť táto dávka použitá na udržiavaciu liečbu.

Ak nastavenie nie je dostatočné, musí sa na základe kontroly glykémie dávkovanie postupne zvýšiť v intervale približne 1-2 týždňov medzi každým krokom na 2, 3 alebo 4 mg glimepiridu denne.
Dávkovanie nad 4 mg denne dáva lepšie výsledky iba vo výnimočných prípadoch.
Maximálna odporúčaná dávka je 6 mg glimepiridu denne.

Kombinovaná terapia

Kombinovaná terapia sa musí začať pod starostlivým lekárskym dohľadom.
Kombinácia s metformínom: dávka metformínu sa udržiava a terapia glimepiridom sa začne nízkymi dávkami, ktoré sa potom postupne zvyšujú v závislosti od požadovaného stupňa metabolickej kompenzácie až po maximálnu dennú dávku.
Kombinácia s inzulínom: dávka glimepiridu sa udržiava a terapia inzulínu sa začne nízkymi dávkami, ktoré sa postupne zvyšujú v závislosti od požadovaného stupňa metabolickej kompenzácie.

Zvyčajne postačuje jednorazová denná dávka glimepiridu. Ak pacient zabudne užiť dávku, nesmie si zvýšiť ďalšiu dávku. Ak má pacient hypoglykemickú reakciu po užití 1 mg denne, cukrovku možno kompenzovať aj samotnou diétou.

So zlepšujúcou sa kompenzáciou cukrovky vzrastá citlivosť na inzulín, preto môže potreba glimepiridu v priebehu liečby klesať. Aby sa predišlo hypoglykémii, má sa zvážiť dočasné zníženie dávky alebo prerušenie liečby.

Prechod z iných perorálnych antidiabetík na glimepirid

Musí vziať do úvahy sila a trvanie účinku predchádzajúceho lieku. Odporúčaná úvodná dávka je 1 mg denne. Podľa odpovede na liečbu sa môže dávka glimepiridu postupne zvyšovať.  V niektorých prípadoch, hlavne ak pacient užíval antidiabetiká s dlhým trvaním účinku (napr. chlórpropamid), sa odporúča dodržať niekoľkodňový vymývací postup.

Prechod z inzulínu na glimepirid

Prechod sa musí uskutočniť pod starostlivým lekárskym dohľadom.

Spôsob použitia

Tablety majú prehltnúť celé a zapiť aspoň pol pohárom vody. Tablety sa nemajú drviť ani žuť. Odporúča sa užiť liek krátko pred výdatnými raňajkami alebo počas výdatných raňajok (alebo krátko pred prvým hlavným jedlom alebo počas prvého hlavného jedla). Je dôležité, aby ste počas liečby glimepiridom nevynechávali žiadne denné jedlo. Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky. 

Upozornenie

Počas tehotenstva sa liek nesmie užívať, ak pacientka plánuje otehotnieť alebo ak sa tehotenstvo potvrdí, má sa čo najskôr prejsť na inzulínovú liečbu.
Dojčenie počas užívania lieku sa neodporúča.
Liek sa neodporúča podávať deťom mladším ako 18 rokov.
U pacientov s ťažkou poruchou funkcie obličiek alebo pečene je liek kontraindikovaný.
Počas liečby je potrebné dodržiavať diétne a režimové opatrenia a pravidelné merania hladiny glukózy v krvi a v moči, pečeňové a hematologické parametre (hlavne leukocyty a trombocyty). 
Počas liečby sa môže vyskytnúť hypoglykémia (znížená hladina cukru v krvi) a následne znížená koncentrácia a schopnosť reagovať, čo je nutné vziať do úvahy pred vedením vozidla alebo pri obsluhe strojov.
Prejavy hypoglykémie vo väčšine prípadov rýchlo vymiznú po podaní cukru (kocky cukru, sladkého džúsu, osladeného čaju), preto je potrebné, aby pacient mal vždy pri sebe nejaký cukor. Ak podanie cukru nepomôže alebo sa prejavy hypoglykémie vyskytnú opätovne je potrebné vyhľadať lekára alebo najbližšiu pohotovosť.
Počas liečby je potrebné vyhnúť sa konzumácii alkoholických nápojov a užívaniu liekov obsahujúcich alkohol.
Počas liečby sa môže vyskytnúť fotosenzitivita (frekvencia neznáma).
Liek obsahuje laktózu.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Forma pre RX

Tablety

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

lekarnicka2
email
obchod@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800