Liek je viazaný na lekársky predpis, môžete si ho rezervovať online a vyzdvihnúť v lekárni.
Účinná látka
imatinib,
Forma
Filmom obalené tablety
Rezerovať
Liek obsahuje liečivo nazývané imatinib. Tento liek účinkuje tak, že bráni množeniu abnormálnych (nezvyčajných) buniek pri ochoreniach uvedených nižšie. Patria k nim niektoré druhy rakoviny.
Liekom sa lieči u dospelých a detí:
Liekom sa tiež lieči u dospelých:
Použitie:
Dávkovanie a dávkovacie schémy
Odporúčané dávky pre jednotlivé indikácie:
Dávkovanie pri CML (chronická myelocytová leukémia)
Dospelí v chronickej fáze CML: 400 mg/deň – 1 tableta.
Dospelí v akcelerovanej fáze: 600 mg/deň – 1 a 1/2 tablety.
Dospelí v blastickej kríze: 600 mg/deň – 1 a 1/2 tablety.
V prípade potreby je možné zvýšenie dávky na 600 mg(1 a 1/2 tablety), alebo až na 800 m (2 tablety) za podmienok popísaných v SPC, časť 4.2.
Deti: dávkovanie sa má stanoviť podľa plochy povrchu tela (mg/m2). Odporúča sa denná dávka 340 mg/m2 u detí v chronickej fáze CML a v pokročilých fázach CML (nemá sa prekročiť celková dávka 800 mg). Liek možno podávať buď 1x denne, alebo dennú dávku možno rozdeliť na 2 podania (ráno a večer).
Za okolností popísaných v SPC, časť 4.2, možno uvažovať o zvýšení dávky na 570 mg/m2 denne (nemá sa prekročiť celková dávka 800 mg – 2 tablety).
Dávkovanie pri Ph+ ALL (akútna lymfoblastová leukémia s pozitívnym chromozómom Philadelphia)
Doseplí: 600 mg/deň – 1 a 1/2 tablety.
Deti: dávkovanie u sa má stanoviť podľa plochy povrchu tela (mg/m2). Odporúča sa denná dávka 340 mg/m2 (nesmie byť prekročená celková dávka 600 mg).
Dávkovanie pri MDS/MPD (myelodysplastické/myeloproliferatívne ochorenia)
Dospelí: 400 mg/deň – 1 tableta.
Dávkovanie pri HES/CEL (hypereozinofilný syndróm a/alebo chronická eozinofilná leukémia)
Dospelí: 100 mg/deň. Zvýšenie dávky zo 100 mg na 400 mg (1 tableta) možno zvážiť, pokiaľ sa nevyskytli nežiaduce reakcie na liek, ak hodnotenia preukážu nedostatočnú odpoveď na liečbu.
Dávkovanie pri DFSP (dermatofibrosarcoma protuberans)
Dospelí: 800 mg/ deň (= 400 mg, číže 1 tableta 2x denne)
Úprava dávkovania pre nežiaduce reakcie je popísaná v SPC, časť 4.2.
Pacienti s poruchou funkcie pečene:
Pacientom s ľahkou, stredne ťažkou alebo ťažkou poruchou funkcie pečene sa má podávať najnižšia odporúčaná dávka 400 mg denne (1 tableta). Dávku možno znížiť, ak nie je tolerovaná.
Pacienti s poruchou funkcie obličiek:
Pacientom s poruchou funkcie obličiek alebo dialyzovaným pacientom sa má ako začiatočná dávka podávať najnižšia odporúčaná dávka 400 mg denne (1 tableta). Avšak u týchto pacientov sa odporúča opatrnosť. Dávku možno znížiť, ak nie je tolerovaná. Ak je dávka tolerovaná, možno ju zvýšiť pri nedostatočnej účinnosti.
Spôsob použitia
Tableta sa podáva spolu s jedlom a zapije sa veľkým pohárom vody, aby sa minimalizovalo riziko podráždenia gastrointestinálneho traktu. Dávky 400 mg (1 tableta) alebo 600 mg (1 a 1/2 tablety) sa majú podávať 1x denne (ráno), zatiaľ čo denná dávka 800 mg sa má podávať ako 1 tableta 400 mg 2x denne (ráno a večer). Tableta sa môže rozdeliť na rovnaké dávky.
U pacientov, ktorí nie sú schopní prehltnúť tablety, možno tablety dispergovať v pohári neperlivej vody alebo jablkovej šťavy (nie v ľubovníkovom čaji). Požadovaný počet tabliet sa pridá do primeraného objemu nápoja (približne 200 ml na jednu 400 mg tabletu) a premieša lyžičkou. Suspenzia sa má podať ihneď po úplnom rozpade tablety/tabliet.
Upozornenie
Liečbu má začať lekár, ktorý má skúsenosti s liečbou pacientov s hematologickými malignitami prípadne malígnymi sarkómami, ak je to vhodné.
Liek sa nemá užívať počas tehotenstva, pokiaľ to nie je jednoznačne potrebné. Ženy v reprodukčnom veku majú používať účinnú antikoncepciu počas liečby.
Účinky expozície dojčaťa nízkym dávkam lieku nie sú známe, ženy užívajúce liek nemajú dojčiť.
Bezpečnosť a účinnosť imatinibu u detí s MDS/MPD, DFSP a HES/CEL vo veku menej ako 18 rokov neboli stanovené v klinických skúšaniach. Nie sú žiadne skúsenosti s použitím u detí s CML mladších ako 2 roky a u detí s Ph+ALL mladších ako 1 rok.
Počas liečby detí sa odporúča dôsledné monitorovanie ich rastu.
Je potrebné sa vyhnúť súčasnému podávaniu lieku a prípravokov s obsahom ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum).
Počas liečby sa musia pravidelne vykonávať kontroly kompletného krvného obrazu a majú sa pravidelne vykonávať testy funkcie pečene (aminotransferázy, bilirubín, alkalická fosfatáza).
Počas liečby sa môžu vyskytnúť fotosenzitívne reakcie (častý nežiaduci účinok, frekvencia výskytu ≥ 1/100 až < 1/10)
Odporúča opatrnosť pri vedení vozidla alebo obsluhe strojov. Liek môže spôosobiť závraty, neostré videnie alebo somnolenciu.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).
Forma pre RX | Filmom obalené tablety |
---|