rychle_dorucenie
Lekáreň s najrýchlejším doručením
osobny_odber
Osobný odber v lekárni zadarmo
dorucenie_4h
Doručenie už od 4 hodín
spokojnost
98% spokojnosť zákazníkov
 • rychle dodanie
  nizke ceny
 • výborné, odporúčam
 • Rýchlosť dodania
 • Super výber
  Dobré ceny
  Oceňujem minulotýždňovú výhodnú cenu dopravy do Zásielkovne. Mohlo by to byť častejšie a pravidelne.
 • Pani, s ktorou som volala cez infolinku bola neskutočne milá a nápomocná. Odporučila mi zvoliť si dodanie do lekárne, aby som mala paralenove čapiky pre syna na ďalší deň doma. A aj tak bolo :) uuuuzasne! Veľmi ďakujem!
 • Cobra spolupraca,rychlost a serioznost
 • Expresne dorucenie
 • Velmi rzychke dodanie
 • Prehľadná ponuka, dobrá komunikácia s obchodom, rýchle dodanie a slušné expedičné poplatky.
popis_produktu
Popis produktu
Doplňujúce informácie
Recenzie zákazníkov
Opýtať sa lekárnika

Liek obsahuje metformíniumchlorid, liečivo na liečbu cukrovky (diabetes), patriace do skupiny biguanidov. Liek pomáha znížiť hladinu glukózy v krvi čo najbližšie k normálnym hodnotám, dlhodobé užívanie lieku pomáha znížiť riziko komplikácií spojených s cukrovkou. Liek sa používa na liečbu pacientov, ktorí majú cukrovku 2. typu (tiež nazývaná od inzulínu nezávislá cukrovka), u ktorých diétne opatrenia a cvičenie nestačia na udržanie normálnej koncentrácie glukózy v krvi. Používa sa najmä u pacientov s nadváhou. Viac na adc.sk

Použitie:

Dávkovanie a dávkovacie schémy

Dospelí s normálnou funkciou obličiek (GFR ≥ 90 ml/min):

Monoterapia a kombinácia s inými perorálnymi antidiabetikami:
Zvyčajná začiatočná dávka je 500 mg alebo 850 mg 2-3x denne. Po 10-15 dňoch môže byť dávka upravená na základe výsledkov glykémie. Postupné zvyšovanie dávky môže zlepšiť gastrointestinálnu toleranciu.
Maximálna denná dávka je 3 000 mg metformíniumchloridu, podaná v 3 rozdelených dávkach.
Ak pacient plánuje prechod z iného perorálneho antidiabetika, liečba pôvodným liekom sa má ukončiť a liečba metformíniumchloridom sa má začať vo vyššie uvedenej dávke.

Kombinácia s inzulínom:
Metformíniumchlorid sa podáva vo zvyčajnej počiatočnej dávke 500 mg alebo 850 mg 2-3x denne, dávkovanie inzulínu sa prispôsobí na základe výsledkov glykémie.

Deti od 10 rokov

Monoterapia a kombinácia s inzulínom:
Zvyčajná počiatočná dávka je 500 mg alebo 850 mg 1x denne. Po 10 až 15 dňoch môže byť dávka upravená na základe výsledkov glykémie. Postupné zvyšovanie dávky môže zlepšiť gastrointestinálnu toleranciu.
Maximálna denná dávka je 2 000 mg metformíniumchloridu, rozdelená do 2 alebo 3 dávok.

Starší pacienti

Dávkovanie je potrebné upraviť podľa funkcie obličiek.

Pacienti s poruchou funkcie obličiek

Pri poruche funkcie obličiek je dávkovanie upravené na základe hodnôt GFR:
60-89 ml/min: maximálna denná dávka je 3000 mg rozdelená na 2-3 denné dávky, je možné zvážiť aj zníženie dávky vzhľadom na pokles funkcie obličiek.
45-59 ml/min: maximálna denná dávka je 2000 mg rozdelená na 2-3 denné dávky. Pred zvážením začatia liečby metformínom je potrebné posúdiť faktory, ktoré by mohli zvyšovať riziko laktátovej acidózy. Začiatočná dávka je nanajvýš polovica z maximálnej dávky.
30-44 ml/min: maximálna denná dávka je 1000 denné mg rozdelená na 2-3 dávky. Pred zvážením začatia liečby metformínom je potrebné posúdiť faktory, ktoré by mohli zvyšovať riziko laktátovej acidózy. Začiatočná dávka je nanajvýš polovica z maximálnej dávky.

O dĺžke liečby rozhoduje lekár. Ak má pacient dojem, že účinok lieku je priveľmi silný alebo priveľmi slabý, je potrebné oznámiť to lekárovi.

Spôsob použitia

Tablety sa užívajú v pravidelných časových odstupoch, vcelku, počas jedla alebo po jedle a zapíjajú sa pohárom vody. Tablety sa nesmú hrýzť ani drviť. Ak sa užíva 1 dávka, užíva sa ráno, pri 2 dávkach denne sa užíva 1 tableta ráno a 1 tableta večer a pri 3 dávkach denne sa užíva 1 tableta ráno, 1 na obed a 1 večer.

Upozornenie

Počas tehotenstva alebo ak pacientka plánuje otehotnieť sa užívanie lieku neodporúča (na udržanie hladiny glykémie čo najbližšej k fyziologickým hodnotám sa má použiť inzulín).
Užívanie lieku počas dojčenia sa neodporúča.
Liek nie je vhodné používať u detí mladších ako 10 rokov. Pri predpisovaní lieku deťom vo veku od 10-12 rokov sa odporúča osobitná opatrnosť.
Liek je kontraindikovaný u pacientov so závažným zlyhaním obličiek s GFR < 30 ml/min a v prípade akútnych stavov s možným ovplyvnením renálnych funkcií (dehydratácia, ťažké infekcie, šok).
Liek je kontraindikovaný u pacientov s pečeňovou nedostatočnosťou, akútnou intoxikáciou alkoholom a pri alkoholizme, pri laktátovej acidóze a diabetickej ketoacidóze.
Liek je kontraindikovaný pri akútnom alebo chronickom ochorení, ktoré môže spôsobiť tkanivovú hypoxiu (kardiálne alebo respiračné zlyhanie, nedávny infarkt myokardu, šok).
Liek samotný nespôsobuje hypoglykémiu, ale opatrnosť sa odporúča pri jeho užívaní v kombinácii s inzulínom alebo inými perorálnymi antidiabetikami.
Pred zobrazovacím vyšetrením alebo v čase zobrazovacieho vyšetrenia je potrebné prerušiť podávanie lieku a v podávaní sa nesmie pokračovať skôr ako po uplynutí minimálne 48 hodín, za predpokladu, že funkcia obličiek bola opätovne posúdená a považovaná za stabilnú.
Liek je potrebné vysadiť v čase chirurgického zákroku s celkovou, spinálnou alebo epidurálnou anestéziou, liečba sa smie opätovne nasadiť najskôr 48 hodín po chirurgickom zákroku alebo po obnovení perorálnej výživy a za predpokladu, že funkcia obličiek je stabilná.
Počas liečby je potrebné vyhýbať sa konzumácii alkoholu alebo užívaniu liekov obsahujúcich alkohol.
Počas liečby je potrebné dodržiavať diétne a režimové opatrenia.
Ďalšie osobitné upozornenia sú uvedené v SPC (časť 4.4).

Forma pre RX

Filmom obalené tablety

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

lekarnicka2
email
obchod@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800