Ak sa výstelka dutín a priechody medzi nimi zapália, sliznica nosa opuchne a tento opuch blokuje odtok hlienu z dutín. Pri prechladnutí tento zápal a infekciu dutín obvykle spôsobuje vírus a trvá spravidla aj 7 dní, než ho organizmus zneškodní. Nemôžete dýchať a už vás nádcha riadne otravuje? Skráťte dobu liečenia a vyskúšajte Nasivin 0,05% kvapky do nosa.
Pokiaľ telo prišlo do kontaktu s vírusom chrípky, imunitný systém zvýši teplotu nad 38°C. Okrem únavy a bolesti hlavy, ktorá pri chrípke pretrváva, sa zvyknú objaviť aj silnejšie bolesti svalov a kĺbov, pretože tento boj s protivníkom je silno vyčerpávajúci. Človek nemá žiadnu energiu a nemôže prakticky nič robiť. U detí sa občas pri chrípke vyskytuje i zvracanie a hnačka.
Bolesť hrdla a kašeľ nie je pri chrípke až takou raritou, no upchatý nos a kýchanie áno. Tieto príznaky sú typickejšie pre nádchu a aby sme si trochu uľavili, potrebujeme, aby sliznica nosa spľasla. Dutiny sa tak môžu vyčistiť, nos bude priechodný a ešte k tomu skrátime i dĺžku svojej liečby.
„Liečba Nasivinom 0,05% v porovnaní s použitím fyziologického roztoku chloridu sodného skracuje trvanie nádchy z priemerných 6 dní na 4 dni.” uvádza výrobca na svojom príbalovom letáku.*
Účinok oxymetazolínu, hlavnej účinnej látky lieku, bol podrobený i skúmaniam. „U dobrovoľníkov, ktorým bol podávaný oxymetazolín, začali hladiny rinovírusu vo výlučkoch z nosa klesať už do druhého dňa.” povedala Birgit Winther, MD, vedúca autorka a docentka otolaryngológie na University of Virginia v Charlottesville. Túto informáciu prezentovala 18. septembra 2009 na 49. medzivedeckej konferencii o antimikrobiálnych látkach a chemoterapii (San Francisco, Kalifornia).
Tieto laboratórne skúšky urobili práve ako potvrdenie alebo dôkaz toho, čo sa už predtým zistilo v štúdii s 250 pacientmi v Nemecku, pri ktorej oxymetazolín skrátil pacientom s nádchou dobu liečby.*
Ide rozhodne o veľmi zaujímavý efekt liečiva, ktoré si určite zaslúži ďalšie výskumy. Ako tiež na konferencii zaznelo, zníženie vírusových hladín by mohlo pomôcť znemožniť i šírenie vírusu. V rámci organizmu aj medzi ľuďmi. Takýto pokles totiž bežne zaznamenávame až po treťom dni, kedy hladiny vírusov vyvrcholia a až následne začnú klesať, nie skôr.
Nástup do 25 sekúnd
Až 12 hodín úľavy
Protizápalový účinok**
Toto sľubné liečivo patrí medzi dekongestanty. Dekongestanty zužujú krvné cievy v tkanivách nosa, čím tlmia opuch sliznice, umožňujú odtok hlienu, zmierňujú upchatie nosa a tlak v dutinách. Ako sa zistilo, oxymetazolín tiež oslabuje tvorbu zápalových mediátorov, ktoré by za iných okolností ešte viac podporovali priebeh zápalového ochorenia sliznice.** Všetky tieto dôkazy hovoria v prospech Nasivinu.
Sadnite si na stoličku, alebo si ľahnite a zakloňte hlavu. Do každej dierky kvapnite 1 až 2 kvapky a hlavu držte v záklone ešte pár minút. V prípade potreby môžete tento postup zopakovať 2 až 3-krát denne.
Kvapky možno používať:
Všetky dostupné varianty lieku Nasivin v kvapkách:
Nasivin 0,01 %
Nasivin 0,025 %
Nasivin 0,05 %
Bez odporúčania lekára sa liek Nasivin kvapky do nosa (0,05%) nemôže podávať dlhšie ako 5-7 dní. Nie je vhodný ani pri suchom zápale nosovej sliznice s tvorbou chrást.
O použití lieku počas tehotenstva alebo počas dojčenia sa poraďte so svojim lekárom.
Nasivin 0,05 % je určený deťom od 6. roku a pre dospelých. Nepoužívajte ho pre menšie deti, ale im zakúpte prípravky so slabšou koncentráciou liečiva.
Liek obsahuje benzalkóniumchlorid.
Pred použitím si prečítajte celý príbalový leták lieku Nasivin 0,05% kvapky do nosa 10ml.
Máte citlivú sliznicu nosa, ktorá neznesie niektoré látky a hneď začne páliť? Alebo vám viac vyhovuje aplikovať sprej do nosa než niečo kvapkať? Potom vyskúšajte Nasivin SOFT – sprej do nosa šetrnejší k citlivej sliznici s pohodlnejším aplikovaním. Jeho unikátny 3K dávkovací systém zabraňuje spätnému nasávaniu vzduchu. Preto výrobca nemusel použiť žiadne konzervačné látky.
*Dvojito zaslepená placebom kontrolovaná klinická štúdia, Reinecke S, Tschaikin M. MMW – Fortschr Med. 2005;147(3):113-118.
**A. Tuettenberg, S. Koelsch, J. Knop, H. Jonuleit – Oxymetazoline modulates proinflammatory cytokines and the T-cell stimulatory capacity of dendritic cells. Exp Dermatol. 2007
Produkt zatiaľ nikto nehodnotil. Napíšte svoju skúsenosť a pomôžte ostatným vo výbere.
Pridajte hodnotenie produktu