Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (11)
  • Out of Stock (9)

Pre

Pre
  • Deti (3)
  • Ženy (16)
  • Muži (14)
  • Alergici (1)

Forma

Forma
  • Gél/Krém/Masť (9)
  • Mlieko(lotion) (5)
  • Sprej (5)

Výrobca

Výrobca
  • BEIERSDORF AG (20)

Angína

Angína (tonzilitída) je akútne zápalové ochorenie krčných mandlí, ktoré môže byť bakteriálneho alebo vírusového charakteru. Ide o jedno z bežných ochorení, ktoré sa môže vyskytnúť samostatne alebo ako komplikácia pri zápale horných dýchacích ciest. Aké príznaky má angína a čo môžete urobiť pre to, aby ste urýchlili jej liečbu?

Aké má angína príznaky?

Ako sme už spomenuli, pri angíne ide o zápal mandlí a ich okolia. Tento zápal však môže mať viacero príčin, podľa ktorých je potom následne potrebné aj nasadiť liečbu. Pokiaľ máte pocit, že na vás „lezie“ angína, nečakajte a obráťte sa na lekára. Najčastejšie rozlišujeme medzi vírusovou a bakteriálnou angínou. Ako môžete rozpoznať, ktorú z nich máte?

hnisava angina priznaky

Vírusová angína

Medzi hlavné príznaky vírusovej angíny patrí:

bolave hrdlo

Bolesť hrdla

Horúčka

unava pri chorobe

Celková únava

Kašeľ

pri zápale prínosových dutín - ikona

Nádcha

zrychleny dych ako priznak stresu

Chrapot

V niektorých prípadoch sa pri angíne môže objaviť aj hnačka. Vírusová angína sa zvyčajne lieči symptomaticky (liečia sa symptómy jednotlivo). Príznaky zvyknú vymiznúť v priebehu niekoľkých dní, prípadne do 1 týždňa – v závislosti od liečby.

Bakteriálna angína

Bakteriálna angína, hnisavá angína či streptokoková angína, to všetko sú názvy tej istej choroby. Spôsobuje ju infekcia baktériami streptokokmi. Má veľmi podobné príznaky ako vírusová angína, rozdiel nájdete napríklad v búrlivejšom priebehu ochorenia alebo v charakteristickom bielom hnisovom povlaku na mandliach. Aké príznaky má hnisavá angína?

horucka

Horúčka

triaska

Zimnica

unava pri chorobe

Únava

bolave hrdlo

Silná obojstranná bolesť v hrdle

opuchnute a zapalene mandle

Opuchnuté mandle s bielym hnisavým povlakom

problemy s prehltanim

Bolesť pri prehĺtaní

zapach z ust

Zápach z úst

zdurene uzliny

Zdurenie lymfatických uzlín v okolí krku

Bolesť hlavy, prípadne aj uší

mokvanie

Zvýšená tvorba slín

U detí tiež zvracanie či bolesť brucha

strata chuti do jedla

Nechutenstvo

Ako vyzerá vaše hrdlo pri hnisavej angíne?

hnisava angina

Angína u detí

Angína prebieha u detí zvyčajne tak, ako u dospelých. V niektorých prípadoch sa však môže objaviť bolesť bruška, nevoľnosť či zvracanie. U detí sa odporúča s návštevou lekára nečakať. Lekár dieťa vyšetrí a nastaví mu vhodnú liečbu. Pokiaľ dieťa liečite doma, sledujte zmeny jeho stavu. V prípade že, mu bolesť hrdla neprechádza ani po 2 dňoch, ťažšie dýcha, má veľmi vysokú horúčku, prípadne zaznamenáte stuhnutie krku či problémy s prehĺtaním, vyšetrenie neodkladajte. 

lieky na anginu

Angína liečba – kedy navštíviť lekára a aké lieky sa pri angíne užívajú?

Pri príznakoch angíny by ste mali navštíviť lekára, ktorý na základe anamnézy dokáže určiť pôvod ochorenia a odporučí vhodnú liečbu. Pri bakteriálnej infekcii mandlí vám lekár pravdepodobne predpíše antibiotiká. Najčastejšie zvyknú lekári predpísať penicilínové antibiotiká. Ostatné príznaky angíny sa potom liečia symptomaticky.

Ako liečiť hrdlo pri angíne?

Bolesť hrdla pri angíne môže dosiahnuť až do takej miery, že budete mať problém jesť. Zväčša ide o nepríjemný pocit pripomínajúci rezanie, prípadne škriabanie. Uľaviť od bolesti vám pomôžu rôzne prípravky na bolesť hrdla. Siahnuť môžete po pastilkách na cmúľanie, sprejoch, ale aj horúcich nápojoch.

-15%
Pri kúpe 3ks -15%
Na sklade

Čo na horúčku?

Na zníženie vyššej telesnej teploty, prípadne horúčky (38°C a viac), sa používajú lieky zvané antipyretiká. Najúčinnejšie sú lieky s obsahom paracetamolu, kyseliny acetylsalicilovej a ibuprofenu, ktoré okrem znižovania horúčky pomáhajú aj tlmiť miernu až stredne silnú bolesť. Tieto lieky sú tiež voľne dostupné, pričom si môžete vybrať z viacerých foriem – tabliet, horúcich nápojov či sirupov (vhodné predovšetkým pre deti).

Hnisavá angína a domáca liečba

V prípade, že nemáte ťažký priebeh, je možné angínu liečiť aj doma. Dôležité však je, aby ste ochorenie nepodceňovali. Pokiaľ sa váš stav po 3 dňoch nezlepší, prípadne sa zhorší, návštevu lekára určite neodkladajte. Aké zásady by ste mali pri domácej liečbe angíny dodržiavať?

fyzicka unava - ikona

Dodržujte kľudový režim

Doprajte si dostatok odpočinku, snažte sa veľa spať a vyhýbajte sa fyzickej aktivite. Doprajte si v noci aspoň 8 hodín spánku, a pokiaľ je to možné, zdriemnite si aj počas dňa.

Dbajte na príjem dostatočného množstva tekutín

Odporúčaná denná dávka tekutín sa môže líšiť na základe veku, pohlavia i zdravotného stavu. Všeobecne však platí, že by váš denný príjem tekutín mal byť 2 – 3 litre vody.

Zvoľte voľnopredajné lieky podľa vašich príznakov

Siahnite po liekoch na zníženie teploty a zmiernenie bolesti hrdla. Ak vás trápi nádcha, môžu vám pomôcť nosové spreje alebo kvapky, pri kašli zas sirupy na vykašliavanie.

Nezabudnite na podporu imunity

Okrem liekov je dobré užívať aj vitamíny a minerály na podporu imunity. Prijímať ich môžete v strave, pokiaľ však vaša strava nepokryje potrebné množstvo týchto látok, siahnite po doplnkoch stravy s vitamínom C, D, zinkom a selénom.

Upozornenie:

Pri liečbe antibiotikami sa infekčnosť zväčša stráca zhruba po 2 dňoch užívania predpísaných liekov. Pokiaľ sa rozhodnete liečiť doma, mali by ste vedieť, že budete infekčný zhruba po dobu 2 týždňov.

homeopatika na anginu

Preferujete skôr homeopatickú liečbu?

Prečítajte si náš článok o tom, ako liečiť vírusovú a bakteriálnu angínu pomocou homeopatík.

Prírodná pomoc pri angíne

Pomocníkov nám poskytuje aj samotná príroda, a to vo forme liečivých byliniek. Výborná je napríklad šalvia lekárska, z ktorej si môžete pripraviť čaj alebo odvar na kloktanie. Pomôcť vám môže tiež čaj z lipového kvetu, výborný na zníženie telesnej teploty a podporu potenia. Mnohí odporúčajú aj obklady, pri ktorých sa kombinujú bylinky a teplo. Veľmi populárny je tiež cibuľový obklad.

Najčastejšie kladené otázky o angíne

Zozbierali sme pre vás niekoľko najčastejších otázok o angíne.

Čo je to šarlachová angína?

Šarlachová angína je typ bakteriálnej angíny. Niektoré baktérie, ktoré spôsobujú hnisavú angínu, so sebou prinášajú aj ďalší symptóm – červenú vyrážku. Nazýva sa šarlachová vyrážka. Najčastejšie sa výsyp objaví na podbrušku, hrudníku a v záhyboch končatín. Môže sa prenášať vzduchom, ale aj kontaktom s predmetmi či nakazenými osobami. Aj preto zvyčajne postihuje deti vo veku od 4 do 12 rokov, ktoré sa pohybujú vo väčšom kolektíve. Na liečbu tohto typu angíny sú potrebné antibiotiká.

často kladené otázky
často kladené otázky
Sú na angínu potrebné antibiotiká?

Áno, ak vás trápi bakteriálna angína (zvaná aj hnisavá), lekár vám môže predpísať liečbu antibiotikami. Pokiaľ je však ochorenie vírusového pôvodu, antibiotiká by neboli účinné.

Kedy ísť s angínou k lekárovi?

S návštevou lekára neváhajte v prípade, že sa váš stav ani po 3 dňoch domácej liečby nezlepší alebo dôjde k jeho zhoršeniu. Vyhľadajte lekára aj vtedy, ak vás trápia vysoké horúčky (39°C), problémy s dýchaním či prehĺtaním.

často kladené otázky
často kladené otázky
Akú inkubačnú dobu má angína?

Angína má inkubačnú dobu 2 – 4 dni. Inkubačná doba znamená obdobie od kontaktu s nakazeným až po vypuknutie prvých príznakov ochorenia.

Je angína nákazlivá?

Áno, angína patrí medzi nákazlivé ochorenia. Šíri sa prenosom patogénov pri kašľaní, kýchaní, ale aj rozprávaní.

často kladené otázky
často kladené otázky
Hnisavá angína – ako sa prenáša?

Hnisavá angína, sa podobne ako vírusová angína, šíri kvapôčkovou infekciou. To znamená, že sa pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní rozptyľujú do vzduchu kvapôčky obsahujúce patogény spôsobujúce ochorenie. K prenosu infekcie môže dôjsť aj pri kontakte s predmetmi, ktoré boli v priamom kontakte s chorým.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 20 z 20 výsledkov