Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
 • Skladom (13)

Výrobca

Výrobca
 • WALMARK, a.s. (13)

Nervy a stres

Stres sa pomaly ale isto stáva každodennou súčasťou nášho života. Niekedy ide len o krátkodobý stres, ako napríklad pred skúškou v škole či odovzdaním projektu v práci. V iných prípadoch môže ísť o dlhodobý stres, ktorý sa môže skôr či neskôr podpísať na vašom zdraví. Mali by ste preto venovať dostatočnú pozornosť psychohygiene a spôsobom, ako stres odbúrať. Ako na to? Pripravili sme pre vás pár tipov, ako mať stres pod kontrolou.

Čo je to stres?

Ešte pred tým, než sa pustíme do toho ako stres zvládať, mali by sme si zadefinovať, čo to ten stres vlastne je. Hoci má dnes skôr negatívny význam a vnímame ho ako „nepriateľa“, jeho primárny účel bol iný. Stres je obrannou reakciou organizmu, ktorou sa pripravuje na nebezpečenstvo. V prípade ohrozenia vášho organizmu je teda úlohou stresu zmobilizovať telo, aby si s danou situáciou poradilo. Možno povedať, že ide o akúsi prípravu na „boj alebo útek“. 

Keby ste chceli stres zadefinovať jednou vetou, môžete povedať, že ide o spojenie fyziologických a psychologických reakcií organizmu v situácii, kedy je vystavený zvýšeným nárokom alebo tlaku. Dôležité je tiež to, že existujú 2 druhy stresu – pozitívny a negatívny:

Eustres

Eustres je pozitívny druh stresu, ktorého úlohou je motivovať a stimulovať vás k vyššiemu výkonu a pomáhať vám prekonávať prekážky.

Distres 

Negatívny stres sa nazýva distres a je presným opakom eustresu. Nemotivuje a nestimuluje, ale pôsobí rušivo a vyvádza vás z rovnováhy. 

Najčastejšie príznaky stresu

Príznaky, ktoré vám nepochybne dávajú najavo, že vaše telo prežíva stres sú:

Zrýchlený tep a búšenie srdca

zrychleny dych ako priznak stresu

Zrýchlené dýchanie

zvysene potenie

Zvýšené potenie

Stiahnutý žalúdok a bolesť žalúdka

V prípade, že zažívate stres opakovane a dlhodobo, môžu sa objaviť ďalšie príznaky. Tie sú však už závažnejšie. Stres je totiž veľkou záťažou na organizmus a môže ovplyvniť vznik alebo priebeh niektorých ochorení. V tomto prípade hovoríme o chronickom strese, ktorý sa môže prejavovať tak, že:

 • priberáte alebo naopak príliš chudnete,
 • máte problémy so spánkom,
 • robí vám problém učenie sa nových vecí,
 • máte pocit, že si neviete spomenúť – napríklad na slovo, ktoré chcete povedať,
 • trápia vás problémy s trávením,
 • vypadávajú vám vlasy,
 • máte problémy s imunitou.

Ako môže stres vplývať na vaše zdravie?

Príležitostný stres v zásade nie je pre človeka škodlivý. Problém nastáva vtedy, ak vás trápi dlhodobo. Ako sme už spomenuli, môže byť príčinou zdravotných ťažkosti – napríklad so spánkom, trávením či imunitou. Aké sú najčastejšie ochorenia, ktoré môžu byť spustené alebo zhoršené práve stresom?

Kardiovaskulárne ochorenia

Zníženie obranyschopnosti

Astma

cukrovka

Cukrovka

Poruchy trávenia, žalúdočné vredy

exfoliacia pokozky

Kožné problémy

Migrény a bolesti hlavy

pri priznakoch depresie

Depresia a psychické problémy

Ako zvládnuť stres?

V dnešnej dobe je veľmi náročné vyhnúť sa stresu úplne. To najlepšie, čo teda pre seba môžete urobiť, je pokúsiť sa ho čo najefektívnejšie zvládať a minimalizovať. Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa situáciám, ktoré stres spúšťajú, venujte dostatok času oddychu a nájdite si činnosti, pri ktorých sa uvoľníte a zrelaxujete. Pripravili sme si pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu stres zvládnuť.

Psychohygiena a dostatok odpočinku

Život v jednom kole, mnoho povinností v práci i doma a uponáhľaná doba vám nedávajú veľa príležitostí na to v kľude si sadnúť a vypnúť hlavu. Práve to je však veľmi dôležité. Mali by ste si nájsť činnosť, pri ktorej si hlavu vyčistíte a prestanete myslieť na povinnosti. Môže to by posedenie s priateľmi, dobrá kniha, prechádzka v prírode, ale napríklad aj antistresové omaľovánky či nejaký iný koníček. 

Dôležité je, aby ste okrem povinností venovali dostatok času aj sami sebe. Mnohí ľudia podceňujú silu spánku a oddychu. Častokrát môžete počuť frázy ako „spánok je len pre bohatých“ a podobne. Nedostatok spánku však vplýva na celkové fungovanie vášho tela. Okrem „technických“ funkcií, ktoré ovplyvňuje, pôsobí aj na náladu a váš výkon. Čím ste unavenejší, tým menej ste efektívny, ste podráždený a to všetko sa podpisuje aj na strese a zdraví. Ideálne by ste si mali dopriať 8 hodín spánku denne.

Zdravá životospráva

Pojem zdravá životospráva sa opakuje veľmi často. Hoci si možno poviete, že životný štýl nemôže mať so stresom nič, opak je pravdou. Vyvážená strava plná vitamínov a minerálov pomôže vaše telo nabiť energiou a zachovať jeho zdravie. Pitný režim, spánok a pohyb sú základom pre to, aby ste sa cítili dobre. Viete ako sa hovorí: „V zdravom tele, zdravý duch.“

Pohyb na čerstvom vzduchu

Fyzická aktivita síce spadá pod zdravú životosprávu, je však natoľko dôležitá, že si zaslúži vlastné miesto v našom zozname. Dostatok pohybu vplýva totiž pozitívne nielen na fyzickú kondíciu, ale aj na psychiku. Aktivita pomáha uvoľňovať napätie, odbúravať stres a priviesť človeka na iné myšlienky. Či si zvolíte prechádzky v prírode, návštevu posilňovne alebo bicykel či beh, určite vášmu zdraviu a psychickej pohode len pomôžete.

Pomoc od prírody vo forme čajov na nervy a stres

Pomôcť so stresom vám môže aj príroda. Bylinky majú mnoho rôznych pozitívnych účinkov na ľudské telo, pričom niektoré pomáhajú napríklad upokojiť telo i myseľ a zlepšujú spánok. Medzi najčastejšie používané bylinky, ktoré nájdete v čajoch proti stresu patria napríklad:

 • ľubovník bodkovaný – napomáha duševnej a emocionálnej rovnováhe a podporuje dobrú náladu,
 • medovka a levanduľa lekárska – majú pozitívne účinky na uvoľnenie organizmu,
 • rebríček obyčajný – je pomocníkom pri zmiernení nervozity, stresu a pomáha zlepšiť koncentráciu a psychickú odolnosť,
 • skorocel kopijovitý – pomáha navodiť psychickú pohodu,
 • valeriána lekárska – jej koreň sa používa na nespavosť, nervozitu a stavy úzkosti.

Lieky na nervy a stres

Siahnuť môžete aj po voľnopredajných liekoch, ktoré pomáhajú uvoľniť organizmus a podporiť zdravý spánok. Zväčša ide o lieky, ktoré obsahujú výťažky z vyššie uvedených byliniek. Medzi ďalšie látky nápomocné pri problémoch so stresom patria tiež:

 • magnézium, 
 • vitamíny skupiny B,
 • vitamín A,
 • vitamín D.

Pokiaľ hľadáte homeopatický liek, ktorý vám pomôže bojovať so stresom a ťažkosťami s ním spojenými, vyskúšajte napríklad homeopatikum Sédatif PC.

Upozornenie:

Pokiaľ sa u vás stres a jeho prejavy budú stupňovať, prerastú do nespavosti či depresií, neváhajte sa obrátiť na lekára. 

Hudba, smiech a aromaterapia

Muzikoterapia

Hudba je liek pre dušu. Možno ste už počuli o takzvanej muzikoterapii, pri ktorej sa využívajú blahodarné účinky hudby na psychiku a pohodu človeka. 

Aromaterapia

Terapia vôňou sa nazýva aromaterapia a využíva upokojujúce účinky bylín a éterických olejov. Môžu pomôcť s psychickým, ale i fyzickým zdravím.

Smiech

Smiech je liek, o tom nie je pochýb. Na záver si teda zapamätajte, že stres najlepšie odbúrate práve dobrou náladou a úprimným úsmevom.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 13 z 13 výsledkov