Stres sa pomaly ale isto stáva každodennou súčasťou nášho života. Niekedy ide len o krátkodobý stres, ako napríklad pred skúškou v škole či odovzdaním projektu v práci. V iných prípadoch môže ísť o dlhodobý stres, ktorý sa môže skôr či neskôr podpísať na vašom zdraví. Mali by ste preto venovať dostatočnú pozornosť psychohygiene a spôsobom, ako stres odbúrať. Ako na to? Pripravili sme pre vás pár tipov, ako mať stres pod kontrolou.
Ešte pred tým, než sa pustíme do toho ako stres zvládať, mali by sme si zadefinovať, čo to ten stres vlastne je. Hoci má dnes skôr negatívny význam a vnímame ho ako „nepriateľa“, jeho primárny účel bol iný. Stres je obrannou reakciou organizmu, ktorou sa pripravuje na nebezpečenstvo. V prípade ohrozenia vášho organizmu je teda úlohou stresu zmobilizovať telo, aby si s danou situáciou poradilo. Možno povedať, že ide o akúsi prípravu na „boj alebo útek“.
Keby ste chceli stres zadefinovať jednou vetou, môžete povedať, že ide o spojenie fyziologických a psychologických reakcií organizmu v situácii, kedy je vystavený zvýšeným nárokom alebo tlaku. Dôležité je tiež to, že existujú 2 druhy stresu – pozitívny a negatívny:
Eustres je pozitívny druh stresu, ktorého úlohou je motivovať a stimulovať vás k vyššiemu výkonu a pomáhať vám prekonávať prekážky.
Negatívny stres sa nazýva distres a je presným opakom eustresu. Nemotivuje a nestimuluje, ale pôsobí rušivo a vyvádza vás z rovnováhy.
Príznaky, ktoré vám nepochybne dávajú najavo, že vaše telo prežíva stres sú:
Zrýchlený tep a búšenie srdca
Zrýchlené dýchanie
Zvýšené potenie
Stiahnutý žalúdok a bolesť žalúdka
V prípade, že zažívate stres opakovane a dlhodobo, môžu sa objaviť ďalšie príznaky. Tie sú však už závažnejšie. Stres je totiž veľkou záťažou na organizmus a môže ovplyvniť vznik alebo priebeh niektorých ochorení. V tomto prípade hovoríme o chronickom strese, ktorý sa môže prejavovať tak, že:
Príležitostný stres v zásade nie je pre človeka škodlivý. Problém nastáva vtedy, ak vás trápi dlhodobo. Ako sme už spomenuli, môže byť príčinou zdravotných ťažkosti – napríklad so spánkom, trávením či imunitou. Aké sú najčastejšie ochorenia, ktoré môžu byť spustené alebo zhoršené práve stresom?
Kardiovaskulárne ochorenia
Zníženie obranyschopnosti
Astma
Cukrovka
Poruchy trávenia, žalúdočné vredy
Kožné problémy
Migrény a bolesti hlavy
Depresia a psychické problémy
V dnešnej dobe je veľmi náročné vyhnúť sa stresu úplne. To najlepšie, čo teda pre seba môžete urobiť, je pokúsiť sa ho čo najefektívnejšie zvládať a minimalizovať. Pokiaľ je to možné, vyhýbajte sa situáciám, ktoré stres spúšťajú, venujte dostatok času oddychu a nájdite si činnosti, pri ktorých sa uvoľníte a zrelaxujete. Pripravili sme si pre vás pár tipov, ktoré vám pomôžu stres zvládnuť.
Život v jednom kole, mnoho povinností v práci i doma a uponáhľaná doba vám nedávajú veľa príležitostí na to v kľude si sadnúť a vypnúť hlavu. Práve to je však veľmi dôležité. Mali by ste si nájsť činnosť, pri ktorej si hlavu vyčistíte a prestanete myslieť na povinnosti. Môže to by posedenie s priateľmi, dobrá kniha, prechádzka v prírode, ale napríklad aj antistresové omaľovánky či nejaký iný koníček.
Dôležité je, aby ste okrem povinností venovali dostatok času aj sami sebe. Mnohí ľudia podceňujú silu spánku a oddychu. Častokrát môžete počuť frázy ako „spánok je len pre bohatých“ a podobne. Nedostatok spánku však vplýva na celkové fungovanie vášho tela. Okrem „technických“ funkcií, ktoré ovplyvňuje, pôsobí aj na náladu a váš výkon. Čím ste unavenejší, tým menej ste efektívny, ste podráždený a to všetko sa podpisuje aj na strese a zdraví. Ideálne by ste si mali dopriať 8 hodín spánku denne.
Pojem zdravá životospráva sa opakuje veľmi často. Hoci si možno poviete, že životný štýl nemôže mať so stresom nič, opak je pravdou. Vyvážená strava plná vitamínov a minerálov pomôže vaše telo nabiť energiou a zachovať jeho zdravie. Pitný režim, spánok a pohyb sú základom pre to, aby ste sa cítili dobre. Viete ako sa hovorí: „V zdravom tele, zdravý duch.“
Fyzická aktivita síce spadá pod zdravú životosprávu, je však natoľko dôležitá, že si zaslúži vlastné miesto v našom zozname. Dostatok pohybu vplýva totiž pozitívne nielen na fyzickú kondíciu, ale aj na psychiku. Aktivita pomáha uvoľňovať napätie, odbúravať stres a priviesť človeka na iné myšlienky. Či si zvolíte prechádzky v prírode, návštevu posilňovne alebo bicykel či beh, určite vášmu zdraviu a psychickej pohode len pomôžete.
Pomôcť so stresom vám môže aj príroda. Bylinky majú mnoho rôznych pozitívnych účinkov na ľudské telo, pričom niektoré pomáhajú napríklad upokojiť telo i myseľ a zlepšujú spánok. Medzi najčastejšie používané bylinky, ktoré nájdete v čajoch proti stresu patria napríklad:
Siahnuť môžete aj po voľnopredajných liekoch, ktoré pomáhajú uvoľniť organizmus a podporiť zdravý spánok. Zväčša ide o lieky, ktoré obsahujú výťažky z vyššie uvedených byliniek. Medzi ďalšie látky nápomocné pri problémoch so stresom patria tiež:
Pokiaľ hľadáte homeopatický liek, ktorý vám pomôže bojovať so stresom a ťažkosťami s ním spojenými, vyskúšajte napríklad homeopatikum Sédatif PC.
Pokiaľ sa u vás stres a jeho prejavy budú stupňovať, prerastú do nespavosti či depresií, neváhajte sa obrátiť na lekára.
Muzikoterapia
Hudba je liek pre dušu. Možno ste už počuli o takzvanej muzikoterapii, pri ktorej sa využívajú blahodarné účinky hudby na psychiku a pohodu človeka.
Aromaterapia
Terapia vôňou sa nazýva aromaterapia a využíva upokojujúce účinky bylín a éterických olejov. Môžu pomôcť s psychickým, ale i fyzickým zdravím.
Smiech
Smiech je liek, o tom nie je pochýb. Na záver si teda zapamätajte, že stres najlepšie odbúrate práve dobrou náladou a úprimným úsmevom.
Najpredávanejšie v skupine
Zoradenie
Načítať viac
Stránkovanie Product category
Počet výsledkov
Zobrazených 1 - 28 z 80 výsledkov