Najčastejšie otázky o príznakoch a diagnostike cukrovky
Diabetes je ochorenie charakterizované vysokou hladinou cukru v krvi. Vzniká pri nedostatku inzulínu, čiže hormónu produkovaného pankreasom. Pozrite sa na najčastejšie otázky o príznakoch a diagnostike cukrovky.
Starecká cukrovka je názov, ktorý označuje diabetes 2. typu. Je to tak preto, lebo kedysi trpeli týmto ochorením predovšetkým starší ľudia. Dnes to už však neplatí, nakoľko v súčasnosti patrí cukrovka typu II k najrozšírenejším civilizačným ochoreniam. K jej vzniku dochádza predovšetkým pri nesprávnej životospráve, nedostatku pohybu a veľkom strese. Prejavuje sa neutíchajúcim smädom, častou potrebou močiť, únavou, malátnosťou, zvýšenou náchylnosťou na infekcie a kožné problémy, problémami so zaostrením a akoby acetónovým zápachom z úst.
Áno, jedným z príznakov cukrovky môže byť aj svrbenie pokožky. Pri vysokej hladine cukru v krvi sa objavia symptómy ako neustály smäd, veľmi časté močenie a extrémne vysušená pokožka. Práve suchosť pokožky spôsobuje jej svrbenie. Koža často popraská a vytvoria sa v nej hlboké trhliny, ktoré sú vhodným miestom pre zanesenie infekcie.
Cukrovka, odborne nazývaná diabetes mellitus, je spôsobená vysokou hladinou cukru v krvi. Neliečená alebo nesprávne liečená cukrovka so sebou nesie mnohé zdravotné ťažkosti a komplikácie. Veľa cukru v tele spôsobuje poškodenie ciev aj nervov. Mnoho diabetikov má v dôsledku ochorenia problémy s vysokým krvným tlakom. U pacientov s diabetom sa často objavuje aj zvýšená hladina cholesterolu. Tá vplýva na zvýšenie rizika vzniku kardiovaskulárnych ochorení.
Medzi časté následky diabetu patrí tiež takzvaná diabetická noha. Ide o ochorenie dolných končatín, ktoré predstavuje infekciu, vznik vredu alebo deštrukciu hlbokých tkanív nohy. Je to nebezpečná komplikácia, ktorá môže viesť až k amputácii postihnutej končatiny. Diabetici zvyknú tiež vo väčšej miere trpieť na ochorenia obličiek či zápaly.
Najrýchlejším a pravdepodobne aj najefektívnejším spôsobom ako diagnostikovať cukrovku, je pozorovať hladiny cukru v krvi. Pokiaľ máte dlhodobo vyššiu glykémiu (hladinu cukru v krvi), prípadne vám cukor vyskočí príliš vysoko a neklesá, mali by ste sa obrátiť na lekára. Cukrovka môže mať navyše množstvo sprievodných príznakov, ako sú napríklad veľký hlad a smäd, časté močenie, zvýšený výskyt zápalov a infekcií či problémy s videním.
Ak máte podozrenie, že je vaša hladina cukru v krvi vyššia, môžete si ju sledovať aj sami, a to pomocou glukomeru. Ten objednáte aj v našej online lekárni. Najlepšie však je, obrátiť sa pri zdravotných problémoch na lekára.
Cukrovka sa zisťuje v zásade jednoducho. Ide o hyperglykémiu, čiže vysokú hladinu cukru v krvi. Pokiaľ sa ukáže, že obsah cukru vo vašej krvi dlhodobo presahuje „zdravé hodnoty“, pravdepodobne trpíte cukrovkou. Hladina cukru v krvi sa dá zistiť nielen pomocou krvného testu, ale aj z moču. Keď totiž hladina cukru vystúpi cca nad 10 mmol/l, začne telo vylučovať glukózu močovou sústavou.
Cukrovka, predovšetkým prvého typu, môže byť dedičná. Pokiaľ máte v rodine niekoho s diabetom, je dobré sledovať zmeny stavu a navštevovať lekára kvôli pravidelným preventívnym prehliadkam. Nábeh na cukrovku môžete mať však aj v prípade, že sú hodnoty vášho krvného cukru vyššie, avšak ešte nespadajú do hodnôt pri cukrovke. Pri zvýšenom cukre sa objavuje veľký hlad a smäd, neustály pocit únavy, časté močenie, väčšia náchylnosť na infekcie a zápaly, kožné problémy, suchá pokožka a tiež sucho v ústach. Pri podozrení, že by ste mohli mať nábeh na cukrovku, sa obráťte na vášho ošetrujúceho lekára.
Na hladinu cukru v krvi vplýva viacero faktorov. Medzi tie najdôležitejšie patrí životospráva, prijatá potrava a zdravotný stav. Pokiaľ máte vyššiu hladinu cukru po jedle, nemusí ísť o závažný problém. Ten nastáva až vtedy, ak by ste mali cukor vyšší dlhodobo. Keď však dôjde k prudkému zvýšeniu cukru v krvi, môžu vám na okamžité zníženie hladiny cukru pomôcť: fyzická aktivita a studená sprcha.
Pri fyzickej aktivite si telo berie cukor z krvi ako palivo pre svaly. Pokiaľ teda máte vysoký cukor a chcete ho okamžite znížiť, môže vám pomôcť pohyb. Chvíľku skáčte na mieste, sadnite na bicykel, choďte si zabehať alebo vyskúšajte inú formu pohybovej aktivity. Pomôcť by vám mala aj studená sprcha. Telo vystavené chladu totiž spaľuje glukózu rýchlejšie, prípadne môže prispieť k jej ukladaniu do svalov.
Najúčinnejším spôsobom ako znížiť vysoký cukor je podať inzulín. Pokiaľ ho užívate dlhodobo, zrejme už poznáte, ako naň vaše telo reaguje. Pokiaľ s inzulínom začínate, dodržujte dávky a jedálniček. Pri nedostatočnej strave by ste mohli mať totiž opačný problém – príliš nízku hladinu cukru. Ideálne samozrejme je, udržiavať hladinu cukru v krvi v zdravých hladinách priebežne – a to pomocou zdravej a vyváženej stravy, dostatočného spánku a pohybu.
V prípade zvýšeného cukru v krvi, zvaného tiež hyperglykémia, môžete cukor znižovať okamžite alebo dlhodobo. Okamžité znižovanie cukru vám pomôže vtedy, pokiaľ vám z nejakého dôvodu cukor vyskočí hore prudko. V takom prípade vyskúšajte studenú sprchu, intenzívnu športovú aktivitu, prípadne inzulín (pokiaľ naň máte nastavenú liečbu).
Pri dlhodobom znižovaní cukru je dôležitá predovšetkým strava. Konzumujte zdravú a vyváženú stravu s dostatkom vitamínov, minerálov a vlákniny. Vyhýbajte sa mastným a presladeným jedlám. Zaraďte si do jedálnička zdravé sacharidy. Venujte tiež dostatok času spánku, pohybu a pokiaľ možno, snažte sa čo najviac vyhýbať stresu.
Chcete mať prehľad o vašej glykémii (hladine cukru v krvi)? Zaobstarajte si glukomer: