Najčastejšie otázky o psoriáze
Psoriáza je nepríjemné ochorenie, ktoré je charakteristické svojím kožným prejavom. Zistite odpovede na tie najčastejšie otázky o psoriáze.
Doposiaľ sa nepodarilo s istotou zistiť, prečo psoriáza vzniká. Vie sa však to, že ide o autoimunitné zápalové ochorenie kože, ktorého vývin sa spája predovšetkým s genetikou a vyvolávacím faktorom. Najčastejšie vyvolávacie faktory psoriázy sú napríklad stres organizmu, čiže buď trauma, psychický stres, operácia, ale aj niektoré ochorenia sprevádzané vysokými horúčkami.
V začiatkoch psoriázy sa objavujú malé červené hrbolčeky, ktoré môžu pripomínať bežné vyrážky. Tieto hrbolčeky postupne stúpajú niekoľko milimetrov nad kožu, zväčšujú sa a môžu sa na nich objaviť strieborné alebo biele šupiny. V podstate ide o to, že v začiatkoch sa psoriáza prejavuje tak, že v postihnutých miestach dochádza k navrstvovaniu pokožky. Následne nastáva jej odlupovanie, zápal a tiež bolestivé či svrbivé prejavy.
Psoriáza nie je nákazlivá. Je to autoimunitné neinfekčné zápalové ochorenie kože. To znamená, že prenos psoriázy na inú osobu nie je možný. Nemôžete ju teda od nikoho „dostať“, ani ju posunúť ďalšiu osobu.
Nie, psoriáza nie je prenosná. Psoriáza patrí k neinfekčným ochoreniam, neprenáša sa teda z osoby na osobu. Platí to aj v prípade, že prídete do kontaktu s kožnými plakmi (šupinami), postihnutou pokožkou a podobne. Na vzniku ochorenia sa podpisuje predovšetkým genetická predispozícia a vyvolávací faktor (stres, zranenie, ochorenie).
Aj pri psoriáze je možné poberať invalidný dôchodok. Závisí to však od miery zníženia schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. Invalidný dôchodok je dávka, ktorú Sociálna poisťovňa vypláca ľuďom s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom (bude pretrvávať viac ako 1 rok) ovplyvňujúcim ich schopnosť zarábať si na živobytie. Základným kritériom pre schválenie invalidného dôchodku je minimálne 40 percentný pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť.
Áno, psoriáza je dedičná. Patrí ku geneticky podmieneným ochoreniam, to znamená, že ju môžete dostať vtedy, ak ste zdedili genetickú predispozíciu (psoriatické gény). Zodpovedá za ňu viacero génov, pričom doposiaľ sa nepodarilo všetky odhaliť. Psoriáza je z tohto dôvodu liečiteľná, ale nie vyliečiteľná. Ak má psoriázu jeden z rodičov, pravdepodobnosť vzniku u detí je zhruba 14%. Pokiaľ týmto ochorením trpia obaja rodičia, šanca stúpa až na 41%.
Otázka o kombinácii psoriázy a alkoholu sa dá rozobrať z dvoch uhlov pohľadu. Psoriatici majú v niektorých prípadoch sklony k zvýšenej konzumácii alkoholu práve kvôli depresii a vplyve ochorenia na psychické zdravie (kožné prejavy ochorenia, hanba a podobne). Na druhej strane môže alkohol vplývať aj na ochorenie samotné. Je napríklad spúšťacím aj zhoršujúcim faktorom zápalových reakcií. Do úvahy treba brať aj fakt, že alkohol má tendenciu rušiť, prípadne znižovať účinky niektorých liekov na psoriázu. Vo všeobecnosti by ste sa teda mali alkoholu pri psoriáze vyhýbať.
Hovorí sa, že niektoré výskumy poukazujú na fakt, že pitie piva by mohlo zvyšovať riziko vzniku psoriázy. Týkať by sa to malo predovšetkým žien. Do akej miery sa tento poznatok ukáže ako pravdivý, zatiaľ posúdiť nemožno. Čo však vieme je, že zlatistý mok patrí do skupiny alkoholických nápojov. Z toho teda vyplýva, že tak ako alkohol, ani pivo a psoriáza zrejme nie sú ideálnou kombináciou.
Pre stanovenie diagnózy je nevyhnutná dôkladná anamnéza a vyšetrenia pokožky tela odborníkom, teda dermatológom. Diagnostika psoriázy prebieha aj pomocou biopsie. Lekár vám odoberie vzorku kožných buniek a pošle ich do laboratória. Okrem toho, že je vďaka biopsii možné zistiť presný druh psoriázy, pomáha vylúčiť aj iné potenciálne ochorenia.