Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
 • Skladom (5)

Pre

Pre
 • Deti (3)

Výrobca

Výrobca
 • HARTMANN-RICO a.s. (1)
 • Paul Hartmann AG (4)

Psoriáza

Svrbenie a červené ložiská na pokožke pokryté bielymi šupinami – to sú najčastejšie prejavy ochorenia zvaného psoriáza. Ide o nepríjemnú kožnú chorobu, ktorá vám môže znepríjemniť život hneď v niekoľkých smeroch. Ovplyvňuje totiž nielen váš zdravotný stav, ale i vaše sebavedomie. Čo spúšťa psoriázu a je možné toto ochorenie potlačiť? 

Čo je to psoriáza?

Psoriáza, známa aj ako lupienka, je jedno z najznámejších kožných ochorení. Patrí k chronickým neinfekčným zápalovým ochoreniam kože. To znamená, že pokiaľ trpíte psoriázou, budete ju mať po celý život. Ľudia vo vašom okolí sa však nemusia báť, že by ste na nich ochorenie preniesli. Preniesť na niekoho ju môžete len geneticky – psoriáza je dedičné ochorenie, pričom niekedy sa môže stať, že sa objaví až ob-generáciu.

Toto ochorenie má autoimunitný základ, to znamená, že vzniká na základe nadmerne aktívnej imunitnej reakcie. Dochádza pri ňom k zrýchlenému množeniu kožných buniek – bežne sa bunky menia zhruba raz za mesiac, pri psoriáze je ale tvorba buniek až 10x rýchlejšia. V dôsledku toho sa kožné bunky hromadia na pokožke a vytvárajú pre psoriázu typické biele až strieborné šupiny. Ložiská psoriázy zväčša vyzerajú ako červené fľaky s už spomínaným bielym šupinatým povrchom. 

Ochorenie u vás môže prepuknúť v ktoromkoľvek veku. Najčastejšie sa však prejaví v ranných fázach dospelosti – niekde medzi 18 až 25 rokom, alebo potom až neskôr vo veku okolo 50 – 60 rokov. 

Môže sa psoriáza prejaviť aj u detí? Psoriáza sa môže objaviť v ktoromkoľvek veku. Zvyčajne sa objavuje v raných fázach dospelosti, no nevyhýba sa ani deťom. Pokiaľ u vášho dieťaťa spozorujete príznaky psoriázy, mali by ste ihneď navštíviť kožného lekára. Správnou liečbou je totiž možné potlačiť prejavy, čím dieťaťu pomôžete žiť plnohodnotný život.

Čo spôsobuje prepuknutie lupienky?

Príčina tohto ochorenia doposiaľ nie je známa, poznáme však viacero faktorov, ktoré u vás môžu prepuknutie psoriázy vyvolať. Spadajú sem vonkajšie aj vnútorné faktory, pričom u každého môžu byť trošku iné. Medzi najčastejšie spúšťače patria:

 • Infekcie
 • Zápaly a zápalové kožné ochorenia
 • Hormonálne vplyvy
 • Stres
 • Životospráva
 • Fyzikálne a chemické vonkajšie vplyvy
 • Rôzne iné ochorenia
 • Niektoré lieky na tlak, zápal, bolesť

Aký je priebeh psoriázy?

U väčšiny pacientov prebieha ochorenie v 2 fázach: 

Akútne vzplanutie

Ako sme už spomenuli, pri psoriáze dochádza k zrýchlenej tvorbe kožných buniek. Tie sa hromadia v miestach ložiska a spôsobujú zápal, ktorý sa prejavuje červenými zapálenými fľakmi so šupinatým bielym povrchom. Pokožka pod bielou šupinatou časťou je suchá. Následkom toho v mnohých prípadoch dochádza k popraskaniu pokožky a následnému krvácaniu.

Obdobie remisie

Obdobie remisie je opakom vzplanutia. Pokožka nie je podráždená, začervenaná ani šupinatá. Môže dokonca pôsobiť tak, akoby ste psoriázu ani nemali. Tieto obdobia sú len dočasné. Vzplanutie môže nastať takmer hocikedy, zväčša sa však stav pokožky zhorší na jar alebo jeseň. Preto sa o ňu treba v týchto obdobiach starať poctivejšie. 

Existujú lieky na lupienku? Dá sa psoriáza vyliečiť?

Doteraz žiaľ neexistujú lieky, ktoré by dokázali lupienku vyliečiť úplne. Liečba spočíva v potlačení jej prejavov, zmiernení svrbenia, potlačení zápalu na pokožke, prípadne spomaľovaní rastu nových buniek. Jednotlivé typy liečby sa používajú v závislosti od vážnosti ochorenia. Poznáme 3 typy liečby:

Lokálna liečba

Používa sa pri ľahkých prejavoch ochorenia, prípadne ako doplnenie systémovej liečby pri ťažších priebehoch psoriázy. Pozostáva z rôznych mastí a krémov, ktoré majú za úlohu pokožku hydratovať a ošetrovať. Ďalej môže obsahovať látky známe ako kortikosteroidy s protizápalovým účinkom. 

Fototerapia

Fototerapia, liečba svetlom alebo svetloliečba, sa používa pri stredne ťažkých prejavoch psoriázy. Nesmie sa však používať dlhodobo. Fotoliečba prebieha väčšinou počas 1 až 2 mesiacov, pričom procedúry sú vykonávané tri až päťkrát týždenne. Je založená na tom, že pokiaľ sú dodržané správne postupy a dávky, má UVB žiarenie na pokožku liečebné účinky. 

Systémová liečba

Tento typ liečby sa používa pri ťažkých prejavoch ochorenia. Prebieha za použitia Metotrexátu, Acitretínu a Cyklosporín A. Pred samotnou liečbou je však potrebné, aby lekár vykonal vyšetrenia, ktoré ukážu či je možné u vás tento typ liečby aplikovať. V podstate ide o liečbu potlačením imunitnej reakcie vášho organizmu.

Prejavuje sa lupienka len na koži?

Hoci je psoriáza primárne kožné ochorenie, nemusí sa prejaviť len na pokožke. V niektorých prípadoch sa u pacientov s psoriázou objaví tiež:

 • Psoriáza nechtov
 • Psoriatická artritída

Psoriáza nechtov 

Okrem pokožky sa psoriáza môže objaviť aj na nechtoch. Takto postihnuté nechty zvyknú šupinatieť, neskôr môže dôjsť až k úplnému odpadnutiu nechtu. Medzi prvé prejavy psoriázy na nechtoch patria drobné poklesy nechtovej platničky prejavujúce sa malými jamkami v nechtoch. Psoriáza nechtov môže byť predzvesťou toho, že sa u vás neskôr objaví psoriatická artritída, je preto dôležité, aby ste o tom informovali vášho lekára.

Psoriatická atritída

PsA alebo teda psoriatická atritída je kombináciou zápalu kĺbov a psoriázy. Zväčša sa tento typ artritídy objaví ako sprievodný jav psoriázy, no v zriedkavých prípadoch môže zápal kĺbov psoriáze predchádzať. Prečo toto ochorenia vzniká nie je doteraz známe, vedci sa ale zhodli, že tak ako psoriáza sama, aj psoriatická artritída je geneticky podmienená. Prvým prejavom tohto ochorenia je zväčša nevýrazný opuch jedného, alebo viacerých kĺbov, šľachových úponov či zápalová bolesť chrbtice. Tak ako pri psoriáze na pokožke, aj pri artritíde je možné správnou liečbou priaznivo ovplyvniť priebeh ochorenia. 

Psoriáza vo vlasoch

Vo väčšine prípadov sa psoriáza objavuje nielen na rukách, ale aj vo vlasoch. Často sa dokonca stáva, že práve pokožka hlavy je prvým miestom, kde sa ochorenie prejaví. Prejavuje sa tak, ako na iných častiach tela – vznikom červených šupinatých plôch. Psoriáza vo vlasoch zvykne veľmi svrbieť. Je však dôležité, aby ste sa neškriabali. Mohli by ste si totiž do pokožky zaniesť infekciu, čo by mohlo spôsobiť napríklad vypadnutie vlasov. Pri ľahších prejavoch psoriázy vo vlasoch je možné príznaky potlačiť používaním špeciálnych šampónov a vodičiek.

Tipy na starostlivosť o pokožku s psoriázou:
 1. Zlepšenie stavu pokožky zaznamenávajú mnohí pacienti napríklad po letnej dovolenke pri mori. Kombinácia morskej vody a slniečka môže mať na pokožku totiž liečivé účinky. Nezabúdajte však, že všetko treba s mierou. 
 2. Ďalším spôsobom, ako môžete vašej pokožke pomôcť, je siahnuť po kvalitnej dermokozmetike s obsahom ceramidov a hydratačných zložiek, ktoré jej pomôžu obnoviť prirodzenú kožnú bariéru. Pozrite si napríklad produkty značiek CeraVe, La Roche Posay či Bioderma
 3. Dbajte na správny zdravý štýl. Vyhýbajte sa alkoholu, nefajčite a snažte sa minimalizovať stres. Dostatok pozornosti venujte tiež vyváženej strave plnej vitamínov a minerálov.
Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Doprava zdarma
Doprava zdarma La Roche-Posay 3 za cenu 2
Doprava zdarma
Doprava zdarma Nad 16€ zľava -6€
Doprava zdarma Nad 16€ zľava -6€
Doprava zdarma

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 5 z 5 výsledkov