Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
  • Skladom (4)
  • Out of Stock (2)

Pre

Pre
  • Ženy (6)
  • Muži (6)
  • Seniori (6)
  • Alergici (1)

Forma

Forma
  • Gél/Krém/Masť (4)
  • Mlieko(lotion) (1)
  • Sprej (1)

Výrobca

Výrobca
  • Galderma International (4)
  • Laboratoires Galderma (1)
  • Nestlé Skin Health (1)

Diabetes Mellitus

Diabetes, diabetes mellitus či cukrovka – všetky tri názvy označujú jedno z najbežnejších chronických ochorení dnešnej doby. Ide o metabolické ochorenie spôsobené nedostatočnou produkciou inzulínu alebo poruchou jeho využitia v tele. Na vznik cukrovky môžu mať vplyv:

pre celu rodinu

Dedičnosť 

Ochorenia, ktoré spustia autoimunitnú reakciu

exterme faktory a zivotny styl

Zlý životný štýl a obezita

problemy s koncentraciou

Stres a nervozita

Diabetes mellitus: Čo o ňom potrebujete vedieť?

Hlavným príznakom diabetu je dlhodobá hyperglykémia, čiže vysoká hladina cukru v krvi. Cukor prijímate v strave, spracovaním sa dostáva do krvi a potom ďalej do svalov, mozgu, orgánov a všade, kde ho telo potrebuje. Určite už viete, že práve cukor (konkrétne jeho najjednoduchšia forma glukóza) sú zdrojom energie pre váš organizmus. Sprostredkovať túto energiu má za úlohu práve inzulín, ktorého sa pri cukrovke neprodukuje dostatočné množstvo alebo nie je v tele dostatočne využívaný.

U detí sa najčastejšie objavuje diabetes 1. typu, ktorý je špecifický práve nedostatočnou tvorbou inzulínu. Pri tomto type cukrovky je potrebná liečba inzulínom už od detstva.

Takzvaná starecká cukrovka je zaužívaný názov pre diabetes 2. typu. Ten sa častejšie objavuje u starých ľudí a obéznych, no nevyhýba sa ani mladším – predovšetkým ľuďom so zlou životosprávou.

Diabetes príznaky – ako zistíte, že máte cukrovku?

Pri diagnostike cukrovky je, ako sme už spomenuli, kľúčovým faktorom práve dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi. Tú vám pri preventívnej prehliadke kontroluje lekár, no viete si ju v prípade potreby zistiť aj sami – pomocou prístroja zvaného glukomer. Medzi najčastejšie príznaky diabetu 2 typu patria:

zvyseny pocit smadu - ikona

Veľký smäd

caste nutkanie na mocenie

Časté močenie (aj v noci)

Rapídne chudnutie alebo priberanie

unava pri chorobe

Únava a prudké zmeny nálad

zapach z ust

Zápach z úst pripomínajúci acetón

zhorsenie zraku - ikona

Problémy so zrakom (zaostrovanie, rozmazané videnie)

Horšie hojenie rán a svrbenie pokožky

Častý výskyt infekcií alebo zápalov

Upozornenie:

Ak máte podozrenie, že sa u vás objavujú niektoré zo spomenutých príznakov, navštívte lekára a dajte si spraviť potrebné vyšetrenia. Neliečená cukrovka môže mať totiž vážne (v najhorších prípadoch až smrteľné) následky na vaše zdravie. 

Ako žiť s diabetom? 

Hoci je možné cukrovku liečiť liekmi, prípadne inzulínom, ide o ochorenie, ktoré nie je možné vyliečiť. Pokiaľ však budete dodržiavať pokyny lekára, zdravý životný štýl, diétu a nastavenú liečbu, môžete viesť plnohodnotný život. Na čo dávať pozor?

1. Základom je zdravá strava a cukrovkárska diéta

Pri diagnostikovaní cukrovky vám lekár odporučí cukrovkársku diétu a presne vám vysvetlí, na čo si máte dávať pozor. Táto diéta sa môže líšiť na základe vášho zdravotného stavu, veku, pohlavia, ale aj vašej fyzickej aktivity. Základom však je:

  • Vyhýbajte sa nezdravým cukrom – nekonzumuje presladené jedlá a nápoje.
  • Dbajte na zdravú a vyváženú stravu plnú vitamínov a minerálov – vynechajte fastfoody, tučné a mastné jedlá.
  • Dodávajte telu dostatok bielkovín – ideálne konzumáciou chudého mäsa, napríklad kuraciny alebo morčaciny.
  • Konzumujte zdravé sacharidy s nutričnou hodnotou – myslia sa tým napríklad prílohy, ktoré obsahujú okrem sacharidov aj iné výživné látky, ako sú vláknina, minerály, vitamíny a podobne.

Stravovanie vám uľahčia rôzne DIA potraviny, ktorých je dnes na trhu veľké množstvo druhov. Dostupné sú múčne zmesi, pochutiny, rôzne druhy pečiva a podobne, ktoré nájdete aj v našom e-shope.

Ako sladia diabetici?

Pri cukrovke je potrebné obmedziť príjem cukru na minimum. Pokiaľ si však neviete predstaviť niektoré pokrmy bez sladenia, môžete siahnuť po takzvaných umelých sladidlách. Nájdete ich v práškovej, tabletovej alebo tekutej forme. Vhodné sú ako sladidlo do nápojov, ale aj pečenia či varenia. Dajte však pozor, ani s umelými sladidlami to nesmiete preháňať.

2. Majte pri sebe vždy niečo sladké pre prípad hypoglykémie

Spomínali sme, že cukrovka je spôsobená dlhodobo zvýšeným cukrom v krvi. Môže však nastať aj opačný jav, kedy vám hladina cukru poklesne, a ten nazývame hypoglykémia. Nízky cukor je veľmi nebezpečný, nakoľko môže v jeho dôsledku nastať strata vedomia, upadnutie do diabetickej kómy a v najhorších prípadoch aj smrť. 

Pri hypoglykémii sa často objavuje potenie, triaška, pocit únavy a slabosti, mučivý pocit hladu či malátnosť. Je veľmi dôležité, aby ste v takomto prípade užili nejaký druh rýchleho cukru – napríklad hroznový cukor, 2 dcl džúsu, coly, 2 lyžičky medu alebo pár kociek cukru. Po pár minútach by ste mali pocítiť zlepšenie. Následne si asi po 15 minútach zmerajte cukor, ktorý by mal stúpnuť na bežnú hladinu. Pokiaľ nie, podajte ďalší cukor. Keďže rýchly cukor zvykne aj rýchlo poklesnúť, mali by ste si tiež niečo zajesť, aby sa hypoglykémia nevrátila.

Cukrovkári by mali mať pre tento prípad poruke vždy niečo sladké. Vhodné sú napríklad aj tieto produkty:

cukrovka

Chceli by ste vedieť viac o hypoglykémii?

Prečítajte si náš článok a zistite čo nízky cukor spôsobuje, ako treba pri hypoglykémii postupovať a čo by ste mali mať vždy poruke.

3. Zaobstarajte si glukomer

Pri diabete je veľmi dôležité mať prehľad o tom, ako sa vám hýbe glykémia (hladina cukru v krvi) – a teda ako reaguje telo na prijatú stravu a cukor v nej, lieky, inzulín, prípadnú fyzickú aktivitu a podobne. Každý diabetik by mal mať doma glukomer spolu so zásobou lanciet a testovacích prúžkov. Vo väčšine prípadov zvykne tieto pomôcky predpisovať diabetológ, pričom sú hradené zdravotnou poisťovňou. 

4. Nezabudnite tiež na pohyb a dostatočný pitný režim – vyskúšajte čaje pre diabetikov

V rámci zmeny životného štýlu by ste mali myslieť nielen na stravu a obmedzenie cukru, ale tiež na dostatok pohybu, oddychu a tekutín. Doprajte si pohyb na čerstvom vzduchu, choďte si zacvičiť alebo sa prejsť. Denne vypite dostatok vody. Pitný režim môžete obohatiť napríklad aj o diabetické čaje s obsahom byliniek, ktoré pomáhajú udržovať hladinu cukru v krvi.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty
Doprava zdarma
Doprava zdarma

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 6 z 6 výsledkov