Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
 • Skladom (1)

Pre

Pre
 • Deti (1)
 • Ženy (1)
 • Muži (1)
 • Seniori (1)

Forma

Forma
 • Tabletka (1)

Výrobca

Výrobca
 • SALUTEM (1)

Rosacea

Čo to je rosacea a aké faktory ovplyvňujú jej vznik?

Rosacea (ružovka) je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje primárne dospelých ľudí. Najčastejšie sa prejavuje práve na tvári a spôsobuje výrazné začervenanie. Začervenanie často sprevádzajú aj iné príznaky ako hypersenzitiva pokožky a s ňou spojené pocity pálenia a štípania. Ak vás trápi rosacea, no ochorenie je ešte v začiatkoch, červenanie môže byť dočasné. Pri postupe ochorenia však začervenanie nezmizne.

rosacea

Faktory vonkajšieho prostredia

Na stav pokožky vo veľkom vplýva aj počasie. Určite ste si všimli, že veľké vystavenie silným horúčavám alebo mrazom, vetru či vlhkosti, sa odrazí aj na vašej pokožke. Spolu so znečistením prostredia môžu tieto faktory vyvolať vzplanutie rosacey.

Psychologické faktory

Pravdepodobne už viete, že stres sa zvykne odraziť aj na zdraví človeka. Veľa stresu dokáže spustiť v pokožke zápalové procesy, a tým vyvolať rosaceu.

Mechanické faktory

Rosaceu môže vyvolať aj zvýšený tlak na pokožku, nakoľko sa toto ochorenie spája s hypersenzitivitou (nadmernou citlivosťou) pokožky.

Iné faktory

Citlivá pleť často reaguje na kozmetiku, prací prášok, ale napríklad tiež pot, textílie a mnoho iných látok, s ktorými bežne prichádzate do kontaktu.

cervenanie

Začervenanie a rozšírené cievky

pocit palenia

Štípanie a pálenie pleti

akne ako reakcia

Vznik vriedkov a hrčiek

opuch

Opuch v postihnutej časti pleti

zapal

Silné zápaly kože

zacervenane a podrazdene oko

Opuch a podliatie očí

Rosacea u žien sa najčastejšie prejavuje na lícach a brade. Ak postihne pánov, veľmi pravdepodobne sa rozvinie až do koncového štádia ťažkej rosacey s názvom rhinophyma. Rhinophyma sa prejavuje ako keby zhrubnutím a začervenaním nosa, ktoré sa veľmi často zvykne spájať so zvýšenou a dlhodobou konzumáciou alkoholu – takzvaný opilecký nos. Ide však o dva rôzne stavy, ktoré spolu môžu, ale nemusia súvisieť.

Zásady starostlivosti o pokožku s rosaceou
 • Používajte len kozmetiku určenú na citlivú pleť, prípadne siahnite vyslovene po prípravkoch na pokožku s rosaceou. Kvalitné a veľmi obľúbené sú kozmetické prípravky z radov dermokozmetiky. Sú špeciálne vytvorené pre citlivú pokožku so sklonom k ekzémom, psoriáze, extrémnej suchosti a iným kožným ťažkostiam.
 • Nezabúdajte pokožku jemne a šetrne čistiť a poctivo hydratovať.
 • Chráňte pokožku pred UV žiarením pomocou vhodného opaľovacieho prípravku. SPF krém na tvár by ste mali používať celoročne – slniečko totiž v zime možno svieti menej, no UV lúče k nám prenikajú stále.
 • Snažte sa pokožku čo najmenej vystavovať prudkým zmenám teploty a skúste ju čo najviac chrániť.
 • Vyhýbajte sa faktorom, ktoré u vás rosaceu spúšťajú – sauna, pikantné jedlá, kozmetika, textílie, stres a podobne.
Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty

Počet výsledkov

1 nájdený produkt