Zvyknete sa červenať? V závislosti od typu pleti sa niektorí červenáme viac a iní zas menej. No sú medzi nami aj takí, ktorí sa červenajú bez ohľadu na to, či sú v rozpakoch alebo nie. Pokiaľ sa teda aj na vašej tvári objaví rumenec a nechce ani po dlhšej dobe zmiznúť, mali by ste spozornieť – môžete totiž trpieť rosaceou. Rosacea je veľmi rozšírené geneticky podmienené chronické ochorenie pokožky. Čo môže vzplanutie rosacey vyvolať, ako sa prejavuje a čo viete spraviť pre jej liečbu?
Rosacea (ružovka) je chronické zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje primárne dospelých ľudí. Najčastejšie sa prejavuje práve na tvári a spôsobuje výrazné začervenanie. Začervenanie často sprevádzajú aj iné príznaky ako hypersenzitiva pokožky a s ňou spojené pocity pálenia a štípania. Ak vás trápi rosacea, no ochorenie je ešte v začiatkoch, červenanie môže byť dočasné. Pri postupe ochorenia však začervenanie nezmizne.
Vzplanutie rosacey ovplyvňuje viacero faktorov, no presná príčina jej vzniku nie je zatiaľ známa. Čo sa však podarilo zistiť je, že sa častejšie objavuje u žien než u mužov. Vo väčšine prípadov sa prejaví vo veku od 20 do 50 rokov, pričom jej nezáleží na type či farbe pleti. Vo všeobecnosti však viac potrápi práve ľudí s bledšou a citlivejšou pleťou. Aké faktory ovplyvňujú vznik rosacey?
Faktory vonkajšieho prostredia
Na stav pokožky vo veľkom vplýva aj počasie. Určite ste si všimli, že veľké vystavenie silným horúčavám alebo mrazom, vetru či vlhkosti, sa odrazí aj na vašej pokožke. Spolu so znečistením prostredia môžu tieto faktory vyvolať vzplanutie rosacey.
Psychologické faktory
Pravdepodobne už viete, že stres sa zvykne odraziť aj na zdraví človeka. Veľa stresu dokáže spustiť v pokožke zápalové procesy, a tým vyvolať rosaceu.
Mechanické faktory
Rosaceu môže vyvolať aj zvýšený tlak na pokožku, nakoľko sa toto ochorenie spája s hypersenzitivitou (nadmernou citlivosťou) pokožky.
Iné faktory
Citlivá pleť často reaguje na kozmetiku, prací prášok, ale napríklad tiež pot, textílie a mnoho iných látok, s ktorými bežne prichádzate do kontaktu.
Hoci je základným príznakom rosacey začervenanie, nemusí sa u každého človeka prejavovať rovnakým spôsobom. Mnoho ľudí napríklad nezačne hneď so správnou liečbou, lebo si myslia, že červená pokožka a vriedky sú formou akné, prípadne len prehnanej alergickej reakcie pokožky na nejaký vonkajší faktor. Aké príznaky sú teda pre rosaceu typické?
Začervenanie a rozšírené cievky
Štípanie a pálenie pleti
Vznik vriedkov a hrčiek
Opuch v postihnutej časti pleti
Silné zápaly kože
Opuch a podliatie očí
Rosacea u žien sa najčastejšie prejavuje na lícach a brade. Ak postihne pánov, veľmi pravdepodobne sa rozvinie až do koncového štádia ťažkej rosacey s názvom rhinophyma. Rhinophyma sa prejavuje ako keby zhrubnutím a začervenaním nosa, ktoré sa veľmi často zvykne spájať so zvýšenou a dlhodobou konzumáciou alkoholu – takzvaný opilecký nos. Ide však o dva rôzne stavy, ktoré spolu môžu, ale nemusia súvisieť.
Rosacea je chronické zápalové ochorenie, takže ak sa u vás prejaví, zrejme sa jej nikdy úplne nezbavíte. Ochorenie má 3 základné štádiá:
V ľahších štádiách sa na liečbu rosacey používajú lokálne prípravky, ako sú rôzne masti a krémy v kombinácii s lokálnymi antibiotikami, ichtamolom, sírou a podobne. Závažnejšie prípady rosacey často na lokálnu liečbu nereagujú. Preto lekári zvyknú predpisovať celkové antibiotiká, napríklad metronidazol. Ďalej sú dostupné procedúry, ako laserové ošetrenie zhrubnutého nosa a nevyhnutná je samozrejme aj správna starostlivosť o pleť.
S rosaceou kráča ruka v ruke narušenie kožnej bariéry. Kožná bariéra je ochranná lipidová vrstva na povrchu pokožky, ktorá má organizmus chrániť pred prienikom agresívnych a škodlivých látok do vnútorného prostredia. Stará sa tiež o reguláciu vyparovania vody z povrchu pokožky a podobne. Ak nemáte zdravú a funkčnú kožnú bariéru, vaša pokožka je oveľa náchylnejšia na podráždenie, vysušenie, zápal či infekciu.
Najpredávanejšie v skupine
Zoradenie
Počet výsledkov
Zobrazených 1 - 4 z 4 výsledkov