Vaginálne infekcie sú citlivou témou, o ktorej sa ženy často hanbia rozprávať. Ide však o jednu z najčastejších gynekologických ťažkostí, s ktorými sa počas života stretávajú. Infekcie spôsobujú mnoho nepríjemností ako sú svrbenie, pálenie, začervenanie či silný zápach intímnych partií. Ovplyvňujú každodenný život žien, rovnako ako aj ich psychickú pohodu. Vznikajú oslabením prirodzenej rovnováhy vaginálnej mikroflóry a bez správnej liečby môžu vyústiť do závažnejších zdravotných problémov. Pozrite sa s nami na to, ako by ste im mali predchádzať a v prípade potreby ich liečiť.
Bakteriálna vaginóza
Bakteriálna vaginóza (BV) je spôsobená nerovnováhou prirodzenej vaginálnej mikroflóry, kedy dochádza k premnoženiu baktérií. Jej typickým príznakom je riedky sivobiely výtok s charakteristickým „rybím“ zápachom. Zvyčajne nie je prítomné svrbenie ani výrazné podráždenie.
Kvasinková infekcia – mykóza
Túto infekciu spôsobuje premnoženie kvasiniek. Prejavuje sa hustým bielym výtokom (tvarohovej konzistencie), silným svrbením, pálením, začervenaním a niekedy aj bolesťou pri močení či pohlavnom styku. Vaginálna mykóza sa často objavuje po užívaní antibiotík, pri oslabenej imunite a pri hormonálnych zmenách.
Trichomoniáza
Ide o pohlavne prenosnú infekciu spôsobenú parazitom Trichomonas vaginalis. Jej typickým príznakom je žltozelený penivý výtok sprevádzaný nepríjemným zápachom, svrbením a pálením. Mnohé ženy však môžu byť bezpríznakové, čo zvyšuje riziko šírenia tejto infekcie.
Chlamýdiová infekcia
Jednou z najrozšírenejších pohlavne prenosných infekcií sú chlamýdie. Väčšina infikovaných žien nemá skoro žiadne príznaky. Ak sa však objavia, zahŕňajú výtok, bolesť v podbrušku, nepravidelné krvácanie mimo menštruácie alebo krvácanie pri pohlavnom styku. Neliečená infekcia môže viesť k vážnym komplikáciám, ako je zápal panvových orgánov alebo neplodnosť.
Pri liečbe vaginálnej infekcie je veľmi dôležité dodržiavať niekoľko základných pravidiel. Tie zabezpečujú účinnosť liečby a zároveň minimalizujú riziko komplikácií.
V prvom rade je nevyhnutné riadiť sa odporúčaniami lekára a užívať lieky presne podľa predpísaného dávkovania či dĺžky liečby. Urobte tak aj v prípade, že sa príznaky vaginálnej infekcie už zlepšili. Príliš skoré ukončenie liečby môže viesť k opakovaniu infekcie alebo k vzniku rezistencie na lieky. Vždy si tiež dôkladne prečítajte príbalový leták liekov, ktorý obsahuje dôležité informácie o správnej aplikácii a možných vedľajších účinkoch.
Nepodceňujte ani správnu intímnu hygienu. Pravidelne si umývajte ruky a používajte intímne mydlá. Počas liečby sa vyhnite pohlavnému styku, aby ste zabránili zhoršeniu infekcie alebo jej prenosu.
Liečbu je vhodné konzultovať s lekárom aj počas priebehu liečby. Najmä v prípade, že sa príznaky nezlepšujú, zhoršujú alebo opätovne vracajú. Dôsledné dodržiavanie týchto zásad vám pomôže prekonať infekciu rýchlejšie a znižuje riziko jej návratu.
Upozornenie: V prípade aplikácie vaginálnych čapíkov, tabletiek alebo krémov sa neodporúča používať tampóny. Môžu totiž narušiť účinnosť liečby a zhoršiť váš stav.
Odbornú pomoc by ste mali vyhľadať vždy, keď spozorujete príznaky vaginálnej infekcie. A to najmä, ak tieto príznaky pretrvávajú alebo sa opakovane vracajú.
Mnoho žien odkladá návštevu gynekológa. Myslia si, že sa jedná len o bežný problém, ktorý prejde sám. Ak však symptómy trvajú viac ako pár dní alebo sa zhoršujú, je dôležité vyhľadať pomoc odborníka. Dlhodobé alebo nezvyčajné príznaky môžu naznačovať infekciu, ktorá si vyžaduje špecifickú liečbu. Pokiaľ ju zanedbáte, môže to viesť k vážnejším zdravotným komplikáciám.
Návštevy gynekológa sa netreba báť a mali by ste ju absolvovať pravidelne. Gynekológ je odborník, ktorý sa zaoberá ženským zdravím, pomáha včas diagnostikovať možné zdravotné problémy a stanovuje potrebnú liečbu. Včasná konzultácia zabraňuje komplikáciám a chráni vaše zdravie.
Najpredávanejšie v skupine
Zoradenie
Načítať viac
Stránkovanie Product category
Počet výsledkov
Zobrazených 1 - 28 z 238 výsledkov