Cena

Cena

Zapareniny

Zapareniny sa odborne nazývajú intertrigo a pravdepodobne sa vám spájajú najmä s malými deťmi a začervenanou svrbiacou pokožkou od plienok. Nemýlite sa, avšak zapareniny rozhodne nie sú problémom len u malých detí. Veľmi často sa objavia aj na pokožke dospelých ľudí. Ak ste ich už niekedy mali, určite viete, že dokážu poriadne znepríjemniť deň. Prečítajte si, čo zapareniny spôsobuje a ako si s nimi rýchlo a účinne poradíte.

Čo sú to zapareniny a prečo sa tvoria?

Zaparenina je formou zápalu pokožky. Vzniká kombináciou tepla, vlhka a trenia. Určite sa teda nebudete čudovať, že hlavnou sezónou zaparenín je práve leto. Stačí, aby ste si v lete dali na seba oblečenie z umelého nepriepustného materiálu a zapareniny sú na svete. Ženy veľmi často potrápia aj zapareniny na stehnách či v podpazuší. Ide o nepríjemný problém, ktorý sprevádza pálenie či svrbenie, ale nemusíte sa báť. Zapareniny sú pomerne jednoducho liečiteľné, a pokiaľ ich ošetríte hneď v začiatkoch, môžete sa vyhnúť prípadnej infekcii.

Zapareninu charakterizuje začervenaná pokožka, ktorá:

svrbenie ako priznak cukrovky

Svrbí

pocit palenia

Páli

Je podráždená a citlivá

mokvanie

Mokvá

Na ktorých miestach sa vám môžu vytvoriť zapareniny?

Zapareniny sa tvoria najčastejšie v kožných záhyboch a na miestach, kde máte citlivú pokožku. U detí je to najčastejšie na zadočku a genitáliách, hlavne v prípade, že majú na sebe dlho mokrú plienku. U dospelých sa môžu vyskytovať na viacerých miestach, ako napríklad:

  • v podpazuší,
  • pod prsami,
  • medzi stehnami,
  • v rozkroku,
  • v okolí konečníka,
  • na slabinách.

Čo na zapareniny?

V prvom rade je veľmi dôležitá pravidelná hygiena, a to nielen v rámci ošetrenia, ale aj prevencie vzniku zaparenín. Zaparené miesta umývajte vždy neparfumovaným mydlom a ošetrite vhodnou masťou či krémom. Prvou pomocou sú často aj rôzne púdre a zásypy. Tie nielenže pomáhajú udržať postihnuté miesto v suchu, ale obsahujú tiež antimikróbne zložky.

Dostupné sú tiež mastičky a krémy určené na ošetrenie podráždenej, citlivej a zaparenej pokožky. Nehanbite sa pokojne siahnuť aj po prípravkoch určených pre deti – napokon práve produkty pre deti majú zloženie určené špeciálne pre veľmi citlivú pokožku.

Ako si poradíte so zapareninami u bábätka?

Zrejme každé dieťatko malo aspoň raz zaparený zadoček. Stačí, že ste si nevšimli premočenú plienku a nechali ste mu ju trošku dlhšie. Hoci sa každá mamička úpenlivo snaží, aby jej dieťa zapareniny nemalo, raz za čas sa to jednoducho stane. Dôležité je, aby ste v takom prípade dbali na dobrú hygienu. Používajte mydlo bez alkoholu, parfumácie a iných agresívnych zložiek.

zapareniny u babatiek

Väčšina detskej kozmetiky má jemné a šetrné zloženie, ktoré detskú pokožku nedráždi. Veľkým pomocníkom sú tiež detské púdre a masti na zapareniny. Ak máte doma drobca, určite vám nemusíme predstavovať krém Sudocrem. Je to verný spoločník snáď každej mamičky, ktorý si hravo poradí (nielen) so zapareninami. Výborné sú tiež krémiky s pridanými bylinnými zložkami, napríklad s výťažkom z nechtíka.

Zapareniny u dospelých

Čo sa týka dospelých, potrápia zapareniny v priemere vraj viac mužov než ženy. U mužov vznikajú v dôsledku nepriedušného oblečenia, potu, fyzickej aktivity, pri ktorej dochádza k odieraniu kože či dlhšieho sedenia na kožených sedačkách v aute. Dámy určite poznajú nepríjemný pocit zo zaparených stehien, ktoré štípu a pália pri chôdzi. Okrem vyššie spomenutých prípravkov môžete tiež vyskúšať odvar z repíka alebo kalciovú masť.

Liečba mokvajúcich zaparenín

Proces liečby mokvajúcich zaparenín sa v zásade veľmi nelíši od liečby tých bežných. Rozdiel je však v tom, že mokvajúce zapareniny sa budú hojiť dlhšie. Siahnuť môžete po mastiach na zapareniny s antimykotickými a antiseptickými účinkami, ako je napríklad Imazol.

Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty