Jednotková cena: 0,30 €/ks
Pri výbere lieku proti bolesti treba mať na pamäti príznaky, ktoré chcete liečiť i váš celkový zdravotný stav. Bolesť býva často spojená skôr so zápalom, teda s podráždením tkanív, ktoré obvykle sprevádza začervenanie, opuch a/alebo teplo v postihnutej oblasti. Nie vždy ju musí sprevádzať zvýšená teplota alebo horúčka.
Ak teplomer neukazuje nič podozrivé, rozumnou voľbou pri zvažovaní možností samoliečby akútnej bolesti vyvolanej zápalom môžu byť tablety Ibolex – nová generácia lieku proti bolesti chrbta a iným bolestiam.
Ibolex, podobne ako jeho súrodenec Ibalgin, slúži na krátkodobú symptomatickú liečbu mierne až stredne silnej akútnej bolesti u dospelých:
Bolesti pohybového aparátu, medzi ktoré patrí bolesť svalov, kĺbov, šliach a kostí (napr. chrbta)
Bolesti spôsobené priebehom chrípky a nachladnutia (najmä bolesť končatín a hlavy)
Iné typy bolestí, napr. bolesť zuba, po vytrhnutí zuba, hlavy, menštruačná bolesť
Mnoho ľudí medzi analgetikami (liekmi proti bolesti) vôbec nerozlišuje. Liečivom prvej voľby býva paracetamol, ktorý okrem tíšenia bolesti pomáha aj pri horúčke a možno ho kombinovať s inými liekmi (s výnimkou ďalších liekov s paracetamolom). Nemá však protizápalový účinok a teda nemusí zmierniť každý typ bolesti.
Ako už názov druhej skupiny naznačuje, nesteroidné protizápalové liečivá (NSAID) sú užitoční bojovníci proti bolesti spojenej so zápalom a/alebo opuchom. Zväčša ju možno lokalizovať v oblasti pohybového aparátu, najmä po úrazoch a chirurgických zákrokoch. Väčšina NSAID dokáže utlmiť aj intenzívnejšiu bolesť a horúčku. Pozor na ne si dávajte v prípade, že užívate iné lieky. Kombináciu s inými liekmi vždy konzultujte s lekárom a liek nikdy bez jeho súhlasu nepoužívajte dlho.
Lieky z tejto druhej a širokej skupiny najčastejšie vyhľadávajú pacienti s bolesťami hlavy, krížov, krčnej chrbtice, zubov, svalov i kĺbov. Spravidla však nie sú odporúčané ľuďom, ktorí trpia problémami so žalúdkom (napr. pálenie záhy, vredy žalúdka).
Dobrým príkladom je veľmi obľúbené liečivo známe ako ibuprofén. Ibuprofén môže v tele vykazovať farmakologický účinok prakticky až po premene na dexibuprofén. Táto jeho inverzia (bežná aj u iných NSAID) ale neostáva vždy bez následkov, akým je napríklad zásah do metabolizmu lipidov (tukov). Inverzia môže mať tiež priamy vplyv na farmakologické vlastnosti a toxicitu, čo sa žiaľ odrazilo aj v profile nežiaducich účinkov. 1 Napríklad tých, ktoré súvisia s trávením.
Dexibuprofén, účinná látka lieku Ibolex, sa od ibuprofénu líši svojimi fyzikálno-chemickými vlastnosťami.2 Metabolizmus tohto moderného a bezpečného liečiva je jednoduchší3,4, biologická dostupnosť lepšia, nástup účinku a prienik do miesta bolesti rýchlejší, účinnosť skvelá, dokonca aj v nízkych dávkach, a závažné gastrointestinálne vedľajšie účinky menej časté až zriedkavé.5
Účinná látka lieku Ibolex je kryštalicky čistý dexibuprofén. Podobne ako jeho súrodenci v skupine NSAID, taktiež dexibuprofén pôsobí tak, že znižuje množstvo prostaglandínov (látok s vplyvom na vznik zápalu a bolesti), ktoré si telo vytvára.6 Je však metabolický čistejší, čo znamená, že predstavuje nižšiu záťaž pre organizmus.2,5
Navyše prináša úľavu od bolesti už pri dávke 200 mg, ktorá dáva rovnakú účinnosť/želanú úľavu od bolesti ako 400 mg ibuprofénu. 3,4,5
Liek Ibolex je určený dospelým pacientom. Pri bolesti stačí zapiť vodou 1 tabletu a ďalšiu si môžete dať vždy po 6-8 hodinách podľa potreby.
Najrýchlejší účinok tabliet – obvykle v priebehu 30 minút – býva pri podaní lieku nalačno. Užívanie v kombinácii s jedlom sa naopak odporúča u pacientov, kde je vyššie riziko podráždenia tráviaceho traktu. Najmä pri dlhodobom užívaní, ktoré by mal vždy schváliť lekár.
Bez vedomia a súhlasu lekára nikdy neužívajte liek dlhšie než 4 dni (v prípade horúčky 3 dni) a neprekročte dennú dávku, čo sú 3 tablety Ibolexu (600 mg dexibuprofénu). Ak by vám lekár nariadil znížiť množstvo, tabletu si môžete v deliacej ryhe rozdeliť na dve polovice.
Po tomto lieku nesiahajte, ak ste v poslednom trimestri tehotenstva.
V prvých 6 mesiacoch tehotenstva, alebo počas dojčenia sa tablety Ibolex podávať môžu. No ešte predtým sa poraďte so svojím lekárom.
Liek nie je vhodný ani pre deti a dospievajúcich mladších ako 18 rokov.
Nie je vhodný ani pre osoby, ktoré plánujú tehotenstvo, nakoľko môže spôsobiť ťažkosti s otehotnením.
Ibolex neužívajte, pokiaľ máte závažné ochorenie pečene, obličiek, srdca, peptický vred a anamnézu gastrointestinálneho krvácania. Pokiaľ máte predpísané lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi alebo lieky znižujúce vysoký krvný tlak, pred podávaním sa obráťte na svojho lekára alebo lekárnika.
Počas užívania sa má obmedziť alebo úplne vylúčiť konzumácia alkoholu.
Ibolex® 200 mg filmom obalené tablety, 20×200 mg, je liek na vnútorné použitie. Obsahuje dexibuprofén. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Bolesti hlavy môžu byť o čosi komplikovanejšie než bolesť chrbta. Existuje údajne viac ako 150 typov bolestí hlavy. Niektoré sú krátke, iné trvajú viac ako 4 hodiny alebo aj niekoľko dní. Jedno je však isté: Keď vás bolí hlava, alebo máte dokonca migrénu, je ťažké sústrediť sa na čokoľvek iné. Majte vždy po ruke niektorého z užitočných pomocníkov značky Ibalgin od výrobcu Sanofi. Pri migrenóznych záchvatoch môžete vyskúšať aj liek s troma účinnými zložkami – Migralgin.
1 Wsól V, Skálová L, Szotáková B. – Chiral inversion of drugs: coincidence or principle? Curr Drug Metab. 2004 Dec;5(6):517-33. doi: 10.2174/1389200043335360. PMID: 15578945.
2 Evans AM. – Comparative pharmacology of S(+)-ibuprofen and (RS)-ibuprofen. Clin Rheumatol. 2001 Nov;20 Suppl 1:S9-14. doi: 10.1007/BF03342662. PMID: 11771573.
3 Phleps W. – Overview on clinical data of dexibuprofen. Clin Rheumatol. 2001 Nov;20 Suppl 1:S15-21. doi: 10.1007/BF03342663. PMID: 11771569.
4 Kaehler ST, Phleps W, Hesse E. – Dexibuprofen: pharmacology, therapeutic uses and safety. Inflammopharmacology. 2003;11(4):371-83. doi: 10.1163/156856003322699555. PMID: 15035791.
5 Príbalový leták lieku Ibolex® 200 mg, webová verzia
6 Yoon JS, Jeong DC, Oh JW, Lee KY, Lee HS, Koh YY, Kim JT, Kang JH, Lee JS. – The effects and safety of dexibuprofen compared with ibuprofen in febrile children caused by upper respiratory tract infection. Br J Clin Pharmacol. 2008 Dec;66(6):854-60. doi: 10.1111/j.1365-2125.2008.03271.x. PMID: 19032727; PMCID: PMC2675775.
Hmotnosť | 0,016 kg |
---|---|
Klasifikácia produktu | Humánne lieky |
Forma | Tabletka |
Značka | |
Skupina | Ženy, Muži, Seniori |
Výrobca |
Produkt zatiaľ nikto nehodnotil. Napíšte svoju skúsenosť a pomôžte ostatným vo výbere.
Pridajte hodnotenie produktu