Akné je multifaktoriálne ochorenie kože, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v období dospievania. Už dávno však akné nie je len problém teenagerov. Postihuje aj čoraz viac dospelákov. K jeho vzniku dochádza vplyvom pohlavných hormónov, androgénov. Tie stimulujú mazové žľazy k nadmernej produkcii kožného mazu a rohovateniu kožných buniek. Hromadením kožného mazu a upchatím vlasového folikulu sa následne vytvára ideálne prostredie pre množenie baktérií, a to spôsobuje nepríjemný zápal.
Rozlišujeme niekoľko základných faktorov vplývajúcich na vznik akné:
Akné môže sprevádzať aj niektoré endokrinologické ochorenia, ako napríklad syndróm polycystických vaječníkov, androgénny syndróm, Kushingov syndróm, ale tiež rôzne infekčné, parazitárne a kvasinkové ochorenia, potravinové alergie a intolerancie.
Okrem toho k vzniku akné môžu prispievať aj vonkajšie faktory, ako sú napríklad:
Liečba akné sa od človeka k človeku líši. Záleží primárne od rozsahu a závažnosti vášho akné. Niektorí si s akné dokážu poradiť aj svojpomocne – napríklad tým, že zmenia a „vylepšia“ svoju rutinu starostlivosti o pleť, prípadne popracujú aj na zmene životosprávy a podobne. V niektorých prípadoch však takéto opatrenia nepomáhajú a akné nemizne, prípadne sa zhoršuje. Vtedy je na mieste obrátiť sa na dermatológa. Ten vám odporučí vhodné prípravky, prípadne vám urobí potrebné vyšetrenia.
Štandardne sa akné môže liečiť lokálnym použitím topických prípravkov, ako sú rôzne krémiky, mastičky, vodičky či čistiace prípravky. V závažnejších prípadoch akné vám lekár predpíše systémovú liečbu prostredníctvom perorálnych liekov. Dôležitú rolu pri liečbe akné hrá tiež doplnková liečba.
Zbaviť sa akné môže byť dlhší a niekedy aj náročný proces. Okrem lekárom predpísanej alebo odporúčanej liečby by ste mali dbať aj na niekoľko dôležitých zásad:
Akné sa síce nemusí vytvoriť len na tvári – často postihuje aj chrbát či hruď, predsa len však nepekné vyrážky potrápia väčšinu ľudí práve na pleti. Už sme spomenuli, že pri akné na tvári je kľúčová správna starostlivosť. Pozrime sa preto na to, z čoho by mala pozostávať.
Čistenie pleti je alfa a omega celej starostlivosti. Čistenie je dôležité predovšetkým večer, nakoľko počas dňa sa vám na pokožku nachytajú rôzne nečistoty, pot a podobne. Ak navyše používate make-up, určite vám je jasné, že je potrebné pleť pred spaním odlíčiť. Na čistenie používajte prípravky špeciálne určené na aknóznu pleť. Majú zloženie, ktoré pleť vyčistí dôkladne, ale súčasne ju nepodráždi ani extrémne nevysuší.
Vyskúšajte napríklad produkty La Roche-Posay Effeclar, Bioderma Sebium, Vichy Normaderm. Siahnuť môžete po čistiacich géloch, krémoch či micelárnej vode – závisí to už od vašej osobnej preferencie.
Ošetrenie a hydratácia aknóznej pleti je ďalší veľmi dôležitý krok celej starostlivosti. Séra a rôzne krémy na akné obsahujú liečivé zložky, ktoré pomôžu upokojiť podráždenú pokožku, sú nápomocné aj pri liečbe zápalu, zmierňovaní začervenania a podobne. Vyskúšať môžete napríklad:
Čoraz obľúbenejšie sú náplasti na akné. Veľmi jednoducho sa používajú – stačí ich nalepiť na akné a náplasť už splní svoju úlohu. Zmenší vyrážku, redukuje začervenanie a zápal. Náplasti sú dostupné od viacerých výrobcov, pričom líšiť sa môžu nielen tvarom, ale aj použitými účinnými látkami. Dobre si preto vždy prečítajte informácie o používaní uvedené na obale produktu.
Najpredávanejšie v skupine
Zoradenie
Počet výsledkov
Zobrazených 1 - 2 z 2 výsledkov