Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako zvládnuť laryngitídu pomocou homeopatík?

Laryngitída je ochorenie vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Vyznačuje sa zápalom hrtana. Ten sa nachádza medzi ústnou dutinou a priedušnicou, ktorá je jeho pokračovaním. Hrtan, fonačný orgán, v ktorom sa nachádzajú hlasivky, sa podieľa aj na prehĺtaní a dýchaní. Keď je hrtan zapálený, pohyb hlasiviek a vibrácie hlasiviek pri prechode vzduchu sú vážne narušené.

MUDr. Ivana Poradová, MBA, pediater, radí:

„Dieťa s laryngitídnym záchvatom odporúčam držať v zvlhčovanom (nie prekúrenom!) prostredí a ideálne v sede. Čerstvý studený vzduch cez okno otvorené dokorán v detskej izbe, aj niekoľko minút, či opakovane, môže taktiež uľahčiť dýchanie. Studený vzduch pomáha pri opuchu hlasiviek a dokáže ho výrazne zmierniť.“

Vo všeobecnosti existujú dve formy laryngitídy:

  • Akútna forma sa vyznačuje náhlym nástupom.
  • Chronická laryngitída sa vyznačuje príznakmi, ktoré trvajú dlhšie ako tri týždne alebo sa pravidelne opakujú.

Aké sú prejavy laryngitídy?

Osoby postihnuté laryngitídou majú chrapľavý hlas alebo sú dočasne bez hlasu. Táto porucha hlasu spôsobuje zmenu tónu hlasu, ktorý môže znieť výrazne vysoko alebo nízko. Niekedy majú ťažkosti s rečou alebo pociťujú bolesť, keď sa pokúšajú hovoriť. Trpia častým suchým kašľom, bolesťou hrdla a môžu pociťovať aj mravčenie alebo šteklenie v zadnej časti hrdla. Tento pocit podráždenia hrdla je spojený s častým škrabaním. Zápal hrtana sprevádza aj horúčka a bolesť pri prehĺtaní slín alebo jedla.

Príčiny laryngitídy

Laryngitídu môže spôsobiť:

  • vírusová infekcia – napríklad prechladnutie či chrípka,
  • zriedkavo ju spôsobujú baktérie – streptokoky, stafylokoky,
  • môže byť dôsledkom nadmerného zaťaženia hlasiviek počas udalostí, pri ktorých subjekt nadmerne používa hlas – kričanie, trvalý alebo hlasný spev,
  • príležitostné vystavenie zadymenému prostrediu – cigaretový dym,
  • chronické vdychovanie prachu,
  • prítomnosť cudzieho telesa,
  • patologické stavy postihujúce dýchacie cesty – zápal pľúc, bronchitída.

Homeopatická liečba laryngitídy

Terapeutické prednosti homeopatických liekov umožňujú účinne liečiť laryngitídu.

Aconitum napellus 9CH je vhodným homeopatickým liekom po vystavení studenému a suchému vetru, v prípade kongestívnej laryngitídy s vysokou horúčkou, suchou kožou a nepokojom. Kašeľ je suchý a chrčivý, záchvat náhly a s výskytom okolo polnoci. Dávkovanie: 5 granúl každé tri hodiny.

Hepar Sulfur 15CH je vhodné zvoliť, doplniť, ak je hrtan veľmi citlivý na dotyk, bolesť podobná triešti, po prudkom prechladnutí (doplnkovo k Aconitum napellus 9CH) či pri suchom, chrapľavom, bolestivom až dusivom kašli zhoršenom studeným vzduchom. Dávkovanie: 5 granúl hneď a následne 5 granúl 3x denne.

Sambucus nigra 5CH sa odporúča, ak v klinickom obraze intenzívnej laryngitídy s náhlym začiatkom dominuje dusivý kašeľ. Nočná zhoršujúca sa laryngitída s úplnou obštrukciou nosa, náhle prebudenie okolo polnoci s intenzívnym dusením a kašľom. Zlepšenie stavu pacienta v sede. Dávkovanie: 5 granúl každých 15 minút a zväčšovať intervaly podľa zlepšenia.

Spongia tosta 5CH je nosným homeopatickým liekom pri akútnych laryngitídach. Sprevádza ich krupózny kašeľ okolo polnoci, znejúci ako „píla v doske“, akútna laryngitída s chrapotom a chrapľavým suchým kašľom, laryngitída s prebudením okolo polnoci, intenzívne dusenie a úzkosť, podráždená sliznica, zlepšenie teplými nápojmi. Dávkovanie: 5 granúl každých 15 minút a zvyšovať intervaly podľa zlepšenia.

Hepar sulfur 15CH, Sambucus nigra 5CH a Spongia tosta 5CH sú často podávané homeopatickými lekármi v množstve 5 granúl z každej z nich 1-krát denne dlhodobo na prevenciu recidívy laryngitídy. Môžu sa podávať aj vo forme 3 granúl jedenkrát až trikrát denne pri akútnej laryngitíde.

Argentum nitricum 5CH sa tradične používa pri laryngitíde, ktorá sa prejavuje chrapotom, pocitom tŕňov alebo triesok v hrdle a neustálym čistením hrdla. Pacient môže užívať päť granúl 3x denne.

Ak sústavné zaťažovanie hlasu spôsobuje u spevákov alebo učiteľov laryngitídu so zlomeným hlasom, chrapľavým kašľom a dýchacími ťažkosťami, účinkuje najmä Arum triphyllum 9CH, a to v dávke 5 granúl 3x denne.

Posledný 1ks skladom
Na sklade

Odporúčania a upozornenia pri užívaní homeopatík

Ak napriek homeopatickej liečbe nedôjde k zlepšeniu alebo sa stav zhorší, je dôležité poradiť sa s lekárom, aby sa predišlo možným komplikáciám. Ak sú prítomné najmä ťažkosti s dýchaním, horúčka vyššia ako 39°C a intenzívna bolesť hrdla, je potrebná urgentná hospitalizácia pacienta. Hospitalizácia je nevyhnutná, ak je klinický obraz znepokojujúci, s prejavmi tachykardie. Aj strata hlasu trvajúca viac ako týždeň a pretrvávajúci chrapot sú dôvodom na lekársku konzultáciu.

Upozornenie

Aconitum napellus 9CH, Hepar Sulfur 15CH, Sambucus nigra 5CH, Spongia tosta 5 CH, Argentum nitricum 5 CH, Arum triphyllum 9 CHsú voľnopredajné monokomponentné homeopatické lieky (dostupné v lekárni) bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Lieky sú navrhnuté na základe poznatkov uvedených v Materia Medica Homeopatica. O spôsobe užívania a dávkovania sa poraďte so svojim lekárom alebo lekárnikom. Ak príznaky ochorenia trvajú dlhšie ako tri dni alebo sa zhoršujú, je nutné vyhľadať lekára.

E-book Homeopatia do vrecka:

Viac o homeopatii sa dočítate aj v e-booku Homeopatia do vrecka, ktorý vám ponúkame na stiahnutie.

homeopatia do vrecka

Neprehliadnite