Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo spôsobuje bolesť hlavy? Predstavíme vám liečbu aj prevenciu

Hlava je časťou tela, ktorá ľudí bolí najčastejšie. Nie je však bolesť ako bolesť. Svetová spoločnosť pre bolesť hlavy rozlišuje až 17 základných bolestí hlavy, pričom ešte jednotlivé typy bolesti ďalej delí na ďalšie druhy. Nebudeme vás však zaťažovať zbytočnou teóriou. Predstavíme vám primárnu a sekundárnu bolesť hlavy, určíme si príčiny bolesti hlavy a ukážeme, ako ju možno zmierňovať či liečiť.

Aký je rozdiel medzi primárnou a sekundárnou bolesťou hlavy?

Primárna bolesť hlavy nie je spojená so žiadnym iným orgánom, poprípade je skutočne centralizovaná iba v oblasti hlavy. Medzi primárne bolesti hlavy patria nielen migrény, ale aj iné tenzné bolesti hlavy, či ohraničené bolesti hlavy orientované predovšetkým na očnú buľvu (cluster bolesti). Bolesť hlavy je v tomto prípade primárnym problémom.

Sekundárna bolesť hlavy naopak súvisí aj s iným orgánom či sústavou, a teda je len sekundárnym prejavom iného problému. Po odstránení konkrétnej príčiny odznie aj bolesť hlavy. Medzi sekundárne bolesti hlavy zaraďujeme bolesti spojené s gastrointestinálnym traktom, či bolesti hlavy ako následok zmien na chrbtici v krčnej alebo driekovej oblasti.

Čo môže byť príčinou bežnej bolesti hlavy?

Ak vás nebolí hlava denne, ale bolesti sa u vás vyskytujú tri až päť krát mesačne, môže vaša bolesť hlavy súvisieť napríklad s:

  • stravovaním a nedostatočným pitným režimom,
  • hormonálnym disbalansom,
  • stresom,
  • počasím.

Migréna je tretím najčastejším ochorením sveta

Pri primárnych bolestiach hlavy sa môžete stretnúť s migrénou. Migrénou trpí približne 15% obyvateľstva, 70 % z nich tvoria ženy. Objavuje sa zväčša vo veku 20 – 40 rokov. Migréna je tretie najčastejšie ochorenie sveta a jedna z najdrahších chorôb, nie kvôli investovaným peniazom do liečby, ale kvôli stratám, ktoré pacient vytvorí v dôsledku častých bolestí hlavy (nie je schopný pracovať v produktívnom veku). Celosvetovo sa odhaduje, že denne má migrenózny záchvat viac ako 3000 ľudí. Migréna sa vyskytuje aj v detskej populácii, a to až u 15% detí.

Aké ostatné typy bolestí poznáme?

Tenzná bolesť hlavy sa popisuje ako bolesť umiestnená do oblasti čelného laloku – teda čela. Touto bolesťou trpia rovnako muži ako ženy, objavuje sa u 80 % populácie vo veku 18 – 65 rokov. Veľmi bolestivá je bolesť hlavy nazývaná ako „cluster“, ktorá je orientovaná na oko, vždy len jedno, pravidelne to isté. Prejavuje sa ako krátka, no veľmi silná intenzívna bolesť za očnou buľvou, vyskytujúca sa niekoľkokrát denne. Táto bolesť nepostihuje veľa ľudí, trpí ňou menej ako 1 % populácie.

Napriek všeobecne populárnemu presvedčeniu, že bolesťami hlavy trpia predovšetkým ženy, nie je tomu tak. Iba pri migréne sa vykazuje 70% zastúpenie žien, u ostatných bolestí hlavy nie je pohlavie jedinca nijako významné.

Pokiaľ vás spolu s bolesťami hlavy trápi aj bolesť čela a očí, môžete trpieť bolesťou hlavy spojenou s gastrointestinálnymi problémami, predovšetkým so žalúdkom. Táto bolesť vás núti mať zatvorené oči a istý čas zostať v kľude a v nehybnosti. Zaujímavá je aj bolesť hlavy spôsobená stresom. Jej dráha začína v strede hlavy a pokračuje oblúkovito až po krk. Táto bolesť môže prejsť až do bolesti ramien a vrchnej časti hrudníka.

Ako zistíte, prečo vás bolieva hlava?

Ako náhle začnete cítiť bolesť hlavy, mali by ste si rýchlo zodpovedať pár otázok, ktoré vám pomôžu zistiť, prečo sa u vás bolesť hlavy vyskytla:

  1. Dodržiaval som dnes pitný režim? Je dôležité pravidelne prijímať relevantné tekutiny.
  2. Jedol som? Niekedy sa aj hlad môže prejaviť bolesťou hlavy.
  3. Aké počasie je vonku? Meteosenzitivita nie je hanbou a môžu ňou trpieť aj mladšie ročníky. Zmeny vonkajšieho tlaku môžu ovplyvniť aj váš tlak a to spôsobí bolesť hlavy.
  4. Čo som dnes alebo včera robil? Nárazové a neadekvátne zaťaženie tela môže vyústiť do bolesti hlavy.
  5. Nevypil som toho včera viac, ako unesiem? Alkohol a hlavne deň po užívaní nadmerného množstva alkoholu môže spôsobiť bolesť hlavy.
  6. Nemám toho v poslednom čase nejako veľa? Vyčerpanosť, únava a stres jednoznačne spôsobujú bolesť hlavy.
  7. Spal som dosť? Nedostatok spánku vyvoláva bolesť hlavy.
  8. U žien – v akom dni menštruačného cyklu som? Zmeny hladín hormónov môžu spôsobiť bolesť hlavy.

Možno sa zamýšľate nad tým, prečo by ste sa mali zaoberať týmito otázkami – jednoducho si dáte tabletku a hotovo. Áno máte pravdu, tabletka síce pomôže odstrániť bolesť hlavy v danom čase, no neodstráni príčinu bolesti. Niekedy totiž aj pohár vody či zjedená tyčinka môže dopomôcť k odstráneniu bolesti hlavy.

Prvá pomoc pri bolesti hlavy: tabletka. Áno či nie?

Samozrejme, bolesť hlavy môžete zastaviť či zmierniť tabletou proti bolesti. Z rôznych experimentálno-klinických prác sa navyše zistilo, že je pre organizmus lepšie, ak si dáte tabletku proti bolesti, ako by ste mali otáľať a tabletku si nedať. Telo sa však ako keby naučí s bolesťou žiť, a tak signál poškodenia – čiže nasledujúca bolesť, prichádza v intenzívnejšej podobe. Keďže ju už telo pozná, musí vyvinúť vyššiu silu, aby aktuálnej bolesti prikladalo nejaký význam. Tabletku od bolesti teda užiť môžete, ale je vhodné, aby ste sa o svojich symptómoch, potrebách či očakávaniach poradila aj s lekárnikom alebo lekárom.

Vývoj a výskum v oblasti analgetík napreduje, a dnes máme v ponuke nové liekové formy. Niektoré rýchlejšie uvoľňujú liečivo a tým poskytujú rýchlejší nástup účinku. Iné nové liečivá nezaťažujú zbytočne organizmus, či urýchľujúcú účinnosť liekov. Za každých okolností by ste mali pri výbere tabletky na bolesť hlavy lekárnika oboznámiť aj so svojimi pridruženými ochoreniami. Problémy so žalúdkom, pečeňou alebo obličkami môžu byť v kombinácii s konkrétnymi liečivami nebezpečné.

Najlepším liekom je prevencia. Aká prevencia sa odporúča proti bolestiam hlavy?

Ak je bolesť hlavy u vás skutočne častým problémom, je vhodné zamyslieť sa aj nad prevenciou. Prevencia samotná spočíva v jednoduchej rade – nerobiť žiadne extrémy. Teda nepiť celý deň tekutiny je určite extrém, nejesť tak isto. Ponocovať, či sa príliš premáhať je tiež extrém. Samozrejme, že niekedy to inak nejde, ale ak je to už nutné, snažte sa v takých chvíľach zvýšiť príjem horčíka, ktorý napomáha telu sa ľahšie vysporiadať so stresom. Ak ani „život bez extrémov“ nezmiernil vaše ataky, je vhodné navštíviť lekára. Prejde s vami príčiny a dôvody bolesti hlavy, pričom vám navrhne adekvátne riešenie.

Neprehliadnite