Masáže ako súčasť rehabilitačného procesu: Čo je masáž, aké je jej využitie a aké typy masáží rozlišujeme?
Masáž je celosvetovo známa forma relaxácie, ktorá okrem relaxu a príjemného zážitku prináša aj rôzne zdravotné benefity. Na masáž si môžete zájsť k odborníkovi, no možno ju vykonávať aj v pohodlí domova, pomocou rozličných masážnych prístrojov. Pri výbere jednotlivých by ste sa však mali poradiť s vaším ošetrujúcim lekárom. Prečo? Pretože aj napriek mnohým pozitívnym účinkom nemusí byť masáž vhodná pre každého. Čítajte ďalej a zistite viac o masáži samotnej, jej typoch a tiež použití. Kedy je pre vás vhodná a kedy by ste sa jej naopak mali vyhýbať?
Čo je to masáž a načo sa používa?
Masáž je terapeutická technika zameraná na manipuláciu s mäkkými tkanivami tela s cieľom uvoľniť svalové napätie, stiahnuté svaly i stres. Podporuje celkovú relaxáciu organizmu a napomáha telesnej i duševnej pohode. Vo väčšine prípadov vykonávajú masáž školení certifikovaní terapeuti – maséri. Existujú však aj prístrojové alternatívy vhodné na domáce použitie. Masáž sa zvykne ordinovať ako doplňujúca liečba v rámci celkového rehabilitačného procesu u pacientov po úrazoch, operáciách, ale tiež u tých, ktorých dlhodobo trápia nepríjemné ťažkosti s pohybovým či neurologickým systémom.

Masážne procedúry sa vykonávali už v časoch staroveku, a to po celom svete. Vďaka svetovej globalizácii, lepšiemu prístupu k informáciám a tiež cestovaniu sú dnes aj na našom území dostupné techniky z rôznych kútov sveta.
Aktuálne rozlišujeme až 80 druhov1 masážnej terapie, pričom každá využíva špecifické techniky – od jemných pohybov prstami, cez stláčanie, trenie až po masáže za použitia predlaktí, lakťov alebo chodidiel. Jednotlivé techniky sa potom líšia aj použitými ťahmi. Niekedy ide o dlhé, hladké ťahy, inokedy zas krátke ťahy, či dokonca klopkanie na kožu. Pri masáži využívajú maséri oleje, gély a mlieka, ktoré znižujú trenie a spríjemňujú zážitok.


V súčasnosti je masáž celosvetovo vyhľadávanou procedúrou. Na jednej strane je to pre jej lepšiu dostupnosť, na druhej strane aj pre lepšiu informovanosť ľudí o jej zdravotných benefitoch. Aj z tohto dôvodu masáž nevyhľadávajú len športovci, ale aj pacienti v rekonvalescencii či ľudia trpiaci stresom. Masáž je zvyčajne indikovaná nielen pri bolesti, ale tiež únave svalstva, prepracovanosti, pri niektorých pooperačných stavoch a tiež na zlepšenie celkovej lokomócie (schopnosti pohybovať sa).
Masáž je teda nielen blahodarný, ale tiež uvoľňujúci prostriedok. Vďaka nej je možné dosiahnuť v terapii nemalé úspechy, hlavne keď sa kombinuje aj s ďalšou rehabilitačnou liečbou – napríklad tepelnou liečbou, cvičením, elektroliečbou či niektorou z foriem vodoliečby (napríklad v kúpeľnom zariadení).
Aké typy masáže poznáme?
Ako sme spomenuli vyššie, v súčasnosti sa môžete stretnúť až s 80 typmi masáže. Prístup k masáži, ako aj jej vykonávanie, sa potom môže čiastočne líšiť v závislosti od pracoviska, i konkrétneho maséra. Spoločným menovateľom všetkých masáží je však navodenie príjemného pocitu, a relaxácie. K najrozšírenejším typom masáží patria:
- Švédska klasická masáž – je najbežnejším typom masážnej terapie v našej oblasti. Zahŕňa jemné, dlhé ťahy spojené s miesením a ľahkým rytmickým poklepkávaním po najvrchnejšej skupine svalov. Ide o relaxačnú masáž, no u niektorých ľudí môže pôsobiť aj energizujúco. Využíva štyri hlavné ťahy, teda hladký kĺzavý ťah, stláčanie a miesenie, hlboké krúživé pohyby a poklepanie, či už prstami, alebo hranou ruky.
- Masáž hlbokých tkanív – využíva sa pri bolestiach, svalových spazmoch. Sústreďuje sa na hlbšie vrstvy svalstva, pričom masér používa pomalé, premyslené ťahy.
- Športová masáž – vykonáva sa pred, počas aj po športovom výkone. Okrem uvoľnenia svalstva, zmiernenia bolesti a zlepšenia celkovej vitality, je vhodná aj ako prevencia športových poranení. V prípade zranenia, môže masáž napomôcť hojeniu alebo rekonvalescencii – závisí však od špecifického prípadu.
- Masáž pomocou masážneho kresla – vykonáva sa v špeciálne navrhnutom masážnom kresle, ktoré je prenosné. Zvyčajne sa používa na masírovanie krku, chrbta, ramien a rúk v sede.
- Shia-tsu – z japonského prekladu „tlak prstov“. Masáž sa vykonáva vykonávaním rytmického tlaku na akupresúrne body tela, čo vedie k uvoľneniu.
- Thajská masáž – kombinuje prvky akupresúry, pasívneho naťahovania a rytmického stláčania. Masér pri nej používa nielen prsty, ale aj lakte, kolená a chodidlá.
- Lymfatická drenážna masáž – je masáž zameraná na zlepšenie odtoku lymfy v exponovaných tkanivách. Používa sa napríklad po odstránení lymfatických uzlín. Miazga sa v takom prípade môže totiž hromadiť v postihnutej končatine. Lymfomasáž môže byť manuálna, i prístrojová. Vykonáva sa ľahkým tlakom s jemnými, dlhými ťahmi napomáhajúcimi rozprúdeniu lymfy.
- Masáž horúcimi kameňmi – je známa aj ako masáž lávovými kameňmi. Využíva sa pri nej prikladanie nahriatych okrúhlych kameňov na akupresúrne body. Buď ich masér nechá položené na mieste, alebo nimi môže aj mierne masírovať. Ich výhodou je, že prenášajú teplo aj do hlbokých vrstiev tkanív. Obľúbené bývajú hlavne v zimnom období.
- Reflexná masáž – Tento druh masáže priaznivo pôsobí na vegetatívny nervový systém. Vedie k relaxácii, uvoľňuje napätie a má tiež blahodarný vplyv na súhru jednotlivých orgánových systémov tela. Vykonáva sa pomocou rúk, palca a prstov pričom sa stimulujú oblasti tela od chodidiel, cez ruky, až po chrbticu.
- Tehotenské masáže – pomáhajú pri znižovaní stresu, znižujú opuch rúk a nôh a tiež vedú k zmierneniu bolestivosti kĺbov a svalov. V prípade, že sú obmedzené niektoré možnosti medikamentóznej liečby, môže byť práve tehotenská masáž veľmi nápomocná pri ťažkostiach v gravidite.
- Masáž spúšťacích bodov – vyvolávaním tlaku na spúšťacie body (malé uzlíky v svaloch) uvoľňuje terapeut napätie a zbavuje bolesti. Takýto tlak vedie k uvoľneniu stiahnutých svalových vlákien, zlepšuje prietok krvi v postihnutej oblasti a podporuje následnú svalovú relaxáciu.
- Myofasciálne uvoľnenie – táto masáž slúži na uvoľnenie napätia v systéme svalových puzdier – spojivových tkanivách obklopujúcich svaly.
Kedy vám môže masáž pomôcť?
Masáže by mali byť indikované odborníkom – lekárom so špecializáciou v oblasti fyziatrie. Vykonáva ich školený fyzioterapeut alebo masér, pričom najbežnejšie indikácie zahŕňajú:
- bolesť,
- poruchy spánku,
- zápcha a iné poruchy trávenia,
- zmeny imunitného systému,
- úzkosť, stres, relax a uvoľnenie svalstva,
- zjazvené tkanivo,
- poranenia mäkkých tkanív,
- športové zranenia,
- pooperačná starostlivosť a rehabilitácie.
Masáž vám môže pomôcť pri bolesti chrbta
Prebehlo viacero štúdií, ktoré skúmali účinok masáže na bolesť. Viaceré pritom preukázali, že masáž môže mať priaznivé účinky na bolesť chrbta. Hovorí sa tiež o pozitívnych účinkoch pravidelnej masáže na zníženie počtu migrén či zlepšenia spánku. Iná štúdia sa venovala skúmaniu zmiernenia bolestivosti, stuhnutosti a zlepšeniu funkcie kĺbu u pacientov trpiacich osteoartrózu kolien. Osobitnou skupinou sú pacienti s fibromyalgiou, u ktorých sa preukázalo, že masáže prispievajú k zlepšeniu celkového zdravotného stavu a pohody.
Masáž a duševné zdravie
Podľa viacerých štúdií majú masáže pozitívne účinky na zmierňovanie príznakov depresie. Pri generalizovanej úzkostnej poruche je ich účinok podobný efektu relaxačných techník, ako je napríklad vedomé dýchanie v upokojujúcom prostredí. Okrem toho môžu mať masáže pozitívny vplyv aj pri iných psychických ťažkostiach, napríklad pri posttraumatickej stresovej poruche, schizofrénii či rôznych formách fóbií. U detí s autismom2 sú popisované časté problémy so spánkom. Niektoré štúdie naznačujú, že práve masáž môže pre ne byť vhodným prostriedkom na zlepšovanie architektoniky spánku.
Masáž a rakovina
Masáž nie je vhodná v aktívnom štádiu ochorenia a mala by byť aplikovaná len na odporúčanie lekára. Po operácii nádoru je potrebné počkať na zahojenie, neskôr možno zvoliť jemnejšiu techniku masáže. U onkologických pacientov pomáha masáž najmä so znižovaním stresu spojeného nielen s diagnózou, ale aj s priebehom liečby.
Kontraindikácie a riziká masážnej terapie: Kedy masáž nie je vhodná?
- Masáž nie je vhodná pri akútnych a chronických horúčkovitých ochoreniach, pri krvácavých stavoch a hnisavých kožných infekciách.
- Nie je vhodné ísť na masáž bezprostredne po jedle.
- Počas menštruácie by sa nemala masírovať oblasť brucha.3
Vo všeobecnosti platí, že masáž je bezpečná. Závažné vedľajšie účinky, ako sú poranenia nervov, krvné zrazeniny alebo dokonca zlomeniny, sú veľmi zriedkavé. Jednotlivé masážne procedúry a pomôcky by preto mali byť konzultované s ošetrujúcim lekárom. Zvýšenému riziku poranenia počas masáže sú vystavení starší ľudia, a tiež ľudia po úrazoch.
Prístrojová masáž z pohodlia domova – ako na ňu bezpečne?
Za predpokladu, že budete dodržiavať bezpečnostné upozornenia a odporúčania, nemalo by pravidelné používanie masážnych prístrojov predstavovať riziko. Opäť však platí, že by ste sa o danom prístroji mali porozprávať s vaším ošetrujúcim lekárom. Ten posúdi, či je daný typ vhodný vzhľadom na váš zdravotný stav.
Dostupné sú viaceré typy masážnych prístrojov – okrem masážnych postelí jestvujú aj rôzne masážne kefy, matrace a tiež masážne prístroje na nohy. Tie pomocou reflexnej stimulácie uvoľňujú napätie v dolných končatinách a zároveň podporujú celkovú relaxáciu.




Čo potrebujete na domácu masáž po športe?
Na profesionálnu masáž by ste mali zájsť k odborníkovi. Ak však chcete dopriať trochu starostlivosti vašim svalom – napríklad po tréningu alebo športovom výkone, pomôžu vám masážne gély. Obsahujú chladivé zložky a tiež rôzne prísady, ktoré pomáhajú uvoľniť svalstvo a napomôcť jeho regenerácii. V našej ponuke nájdete napríklad:




Upozornenie
1. STUART A. a kol. Massage Therapy Styles and Health Benefits. 2023. WebMD [online] [cit. 03-31-2025]. Dostupné z: https://www.webmd.com/balance/massage-therapy-styles-and-health-benefits
2. FIELD T. Massage therapy research review. 2016. ScienceDirect [online] [cit. 03-31-2025]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1744388116300214?via%3Dihub
3. ŠPIŠÁK L. a kol. Klinická balneologie. Masáže. 2010. Karolinum. s.272 [cit. 03-31-2025]. Dostupné z: ISBN 978-80-246-1654-4