Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Masáže ako súčasť rehabilitačného procesu: Čo je masáž, aké je jej využitie a aké typy masáží rozlišujeme?

Čo je to masáž a načo sa používa?

Masáž je terapeutická technika zameraná na manipuláciu s mäkkými tkanivami tela s cieľom uvoľniť svalové napätie, stiahnuté svaly i stres. Podporuje celkovú relaxáciu organizmu a napomáha telesnej i duševnej pohode. Vo väčšine prípadov vykonávajú masáž školení certifikovaní terapeuti – maséri. Existujú však aj prístrojové alternatívy vhodné na domáce použitie. Masáž sa zvykne ordinovať ako doplňujúca liečba v rámci celkového rehabilitačného procesu u pacientov po úrazoch, operáciách, ale tiež u tých, ktorých dlhodobo trápia nepríjemné ťažkosti s pohybovým či neurologickým systémom.

masaz

Masážne procedúry sa vykonávali už v časoch staroveku, a to po celom svete. Vďaka svetovej globalizácii, lepšiemu prístupu k informáciám a tiež cestovaniu sú dnes aj na našom území dostupné techniky z rôznych kútov sveta.

Masáž je teda nielen blahodarný, ale tiež uvoľňujúci prostriedok. Vďaka nej je možné dosiahnuť v terapii nemalé úspechy, hlavne keď sa kombinuje aj s ďalšou rehabilitačnou liečbou – napríklad tepelnou liečbou, cvičením, elektroliečbou či niektorou z foriem vodoliečby (napríklad v kúpeľnom zariadení).

Masáž a duševné zdravie

Podľa viacerých štúdií majú masáže pozitívne účinky na zmierňovanie príznakov depresie. Pri generalizovanej úzkostnej poruche je ich účinok podobný efektu relaxačných techník, ako je napríklad vedomé dýchanie v upokojujúcom prostredí. Okrem toho môžu mať masáže pozitívny vplyv aj pri iných psychických ťažkostiach, napríklad pri posttraumatickej stresovej poruche, schizofrénii či rôznych formách fóbií. U detí s autismom2 sú popisované časté problémy so spánkom. Niektoré štúdie naznačujú, že práve masáž môže pre ne byť vhodným prostriedkom na zlepšovanie architektoniky spánku.

Masáž a rakovina

Masáž nie je vhodná v aktívnom štádiu ochorenia a mala by byť aplikovaná len na odporúčanie lekára. Po operácii nádoru je potrebné počkať na zahojenie, neskôr možno zvoliť jemnejšiu techniku masáže. U onkologických pacientov pomáha masáž najmä so znižovaním stresu spojeného nielen s diagnózou, ale aj s priebehom liečby.

Kontraindikácie a riziká masážnej terapie: Kedy masáž nie je vhodná?

  • Masáž nie je vhodná pri akútnych a chronických horúčkovitých ochoreniach, pri krvácavých stavoch a hnisavých kožných infekciách.
  • Nie je vhodné ísť na masáž bezprostredne po jedle.
  • Počas menštruácie by sa nemala masírovať oblasť brucha.3

Upozornenie

1. STUART A. a kol. Massage Therapy Styles and Health Benefits. 2023. WebMD [online] [cit. 03-31-2025]. Dostupné z: https://www.webmd.com/balance/massage-therapy-styles-and-health-benefits
2. FIELD T. Massage therapy research review. 2016. ScienceDirect [online] [cit. 03-31-2025]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1744388116300214?via%3Dihub
3. ŠPIŠÁK L. a kol. Klinická balneologie. Masáže. 2010. Karolinum. s.272 [cit. 03-31-2025]. Dostupné z: ISBN 978-80-246-1654-4

Neprehliadnite