Najčastejšie otázky o liečbe psoriázy
Máte otázky ohľadom liečby psoriázy? Spísali sme najčastejšie otázky a zozbierali k nim odpovede, aby ste sa vy už pýtať nemuseli.
Na otázku ako sa lieči psoriáza nedokážeme odpovedať len jednou metódou či jedným liekom. Vzhľadom na to, že ochorenie môže mať u každého trošku iné prejavy i závažnosť, pristupuje sa k jej liečbe pomocou viacerých metód:
- pomocou topických krémov,
- fototerapiou,
- biologickou liečbou,
- systémovou liečbou – orálne užívanými liekmi,
- inými druhmi lokálnej terapie.
Doposiaľ neexistuje jeden účinný liek na psoriázu, ktorý by vás tohto ochorenia zbavil raz a na navždy. Ide o chronické a v podstate nevyliečiteľné ochorenie. Ak však s lekárom prekonzultujete ako psoriázu liečiť, môžete ju dostať do pokojového stavu. To znamená, že preliečite zápal a kožné prejavy ochorenia. Liečbu psoriázy by mal vždy predpísať odborník – dermatológ. Na základe vyšetrenia, anamnézy a prípadných testov posúdi váš konkrétny prípad, závažnosť ochorenia a nastaví liečbu presne pre vás. Ako pomocnú liečbu odporúčame správnu starostlivosť o suchú pokožku.
Najlepší spôsob, ako sa zbaviť psoriázy, je navštíviť dermatológa, podstúpiť potrebné vyšetrenia a poctivo dodržiavať nastavenú liečbu. Keďže na spustenie psoriázy môže mať veľký vplyv aj stres a psychická záťaž, mali by ste okrem predpísaných mastičiek a liekov dbať aj na psychohygienu a samozrejme zdravú životosprávu. Lekár vám môže odporučiť, ktorým potravinám sa vyhýbať a naopak, ktoré vám môžu pomôcť. Zásadná je tiež starostlivosť o pokožku. Vyberajte vždy nedráždivé produkty s vysokými hydratačnými a vyživujúcimi účinkami.
V závislosti od vážnosti ochorenia môžete psoriázu liečiť viacerými spôsobmi. Medzi tie najčastejšie patria lieky a topická liečba pomocou krémov a mastičiek. Vždy je najlepšie navštíviť najprv dermatológa, ktorý vám na základe vyšetrenia navrhne liečbu presne pre vás. Pri psoriáze je väčšina účinných mastičiek viazaná na lekársky predpis. Ak však hľadáte mastičky a lieky na psoriázu bez predpisu, popozerajte sa napríklad po produktoch Skin-Cap.
V posledných rokoch sa vyvíja takzvaná biologická liečba psoriázy. Mala by predstavovať účinnú a dlhodobo bezpečnú liečbu tohto ochorenia. Je postavená na tom, že podávané látky blokujú špecifické molekuly imunitného systému pôsobiace pri rozvoji ochorenia. Táto liečba sa používa len v prípade strednej alebo ťažkej formy psoriázy, pričom pacient prešiel všetkými možnosťami systémovej liečby bez zlepšenia stavu, prípadne sa u neho objavili vedľajšie účinky.
Tak ako pri každom lieku, aj v rámci biologickej liečby je šanca, že sa vedľajšie účinky objavia. Pri biologickej liečbe psoriázy ide však hlavne o mierne svrbivé začervenanie v mieste vpichu injekcie. V začiatkoch liečby sa v niektorých ojedinelých prípadoch môže objaviť infekcie horných dýchacích ciest. Časom sa však výskyt vedľajších účinkov vo väčšine prípadov vytráca.
Balneoterapia, alebo teda kúpeľná liečba, má svoju dlhoročnú tradíciu i opodstatnenie. Kúpele pre psoriatikov, ale tiež kúpele na kožné problémy iného charakteru, pozostávajú z rôznych procedúr. Medzi najnákladnejšie patrí kúpeľ v minerálnych vodách s obsahom síry a sírovodíka. Sírovodík má protizápalové a antiproliferatívne účinky (zabraňuje množeniu buniek). Kombinácia kúpeľov a bahenných zápalov pomáha zlepšiť stav kože, zmierňovať bolesť i zápal a sú dôležitou súčasťou liečby i prevencie kožných ochorení.
Psoriáza síce nepatrí k ochoreniam bezprostredne ohrozujúcich život, dokáže však vo vysokej miere znížiť jeho kvalitu a spôsobiť vznik ďalších (závažných) ochorení. Pri psoriáze totiž nehovoríme len o kozmetickom probléme. Je potrebné si uvedomiť, že ide o zápalové ochorenie. Pokiaľ tento zápal nebudete liečiť, môže spôsobiť ďalšie pridružené ochorenia ako napríklad cukrovka, ochorenia kĺbov (psoriatická artritída), vysoký krvný tlak, srdcovo-cievne ochorenia, obezita a podobne.
Krémy na psoriázu môžeme rozdeliť na tie, ktoré sú na predpis a dostať ich môžete len na základe vyšetrenia a presne stanovenej diagnózy, a potom na voľnopredajné prípravky. Tie však slúžia viac menej na upokojenie pokožky, jej hydratáciu, prípadne zmiernenie iných príznakov ako svrbenie či pálenie. Veľmi často ide o dermokozmetické krémy, ktoré sú súčasne vhodné aj pre atopikov a ľudí náchylných na ekzémy. Tieto skupiny ľudí totiž spájajú problémy so suchou, citlivou, podráždenou a svrbiacou pokožkou.
Fototerapia psoriázy, známa aj ako terapia svetlom či liečba psoriázy laserom, patrí k účinným liečebným metódam. Používajú sa pri nej UVA alebo UVB lúče, ktoré prenikajú do vnútorných vrstiev pokožky, pomáhajú zmierňovať zápal, svrbenie a tiež nadmerný rast kožných buniek. Môže sa používať samostatne, prípadne v kombinácii s inými druhmi liečby – napríklad s užívaním liekov.
UVB lampy sa používajú na lokálne ošetrenie psoriázy, atopického ekzému a iných kožných ochorení. Okrem profesionálneho ošetrenia na špecializovanom pracovisku, si môžete zakúpiť UVB lampu na psoriázu aj na domáce použitie.
Dôležitou súčasťou liečby psoriázy je aj zmena životného štýlu a zdravá strava. Odporúča sa nekonzumovať alkohol a kofeín, prestať fajčiť a zaradiť do jedálnička zdravú a pestrú stravu bohatú na vitamíny. Ako by mal teda zhruba vyzerať váš jedálny lístok pri psoriáze?
Vaša strava by mala zahŕňať množstvo zeleniny, ovocia, zdravých tukov (napríklad omega-3 mastné kyseliny) a vhodné sú tiež celozrnné potraviny. Pokiaľ viete, že vám niektoré potraviny spôsobujú zhoršenie psoriázy, mali by ste sa im vyhýbať.
Až 50% psoriatikov trpí aj psoriázou nechtov. Ide predovšetkým o pacientov so strednou až ťažkou formou ochorenia. Psoriáza nechtov je nepríjemná a bolestivá záležitosť – môžete mať problém s uchopením predmetov, čo ovplyvní váš každodenný aj pracovný život. Starostlivosť o nechty postihnuté psoriázou je náročnejšia – mali by ste nechty vždy udržiavať krátke, chrániť nechtové lôžko aj kožtičku. Dôležité je zamedziť vzniku zápalu či nechtovej mykózy. Lak na nechty je pri psoriáze možné použiť na „zamaskovanie“ nevzhľadného nechtu.
Vybrať jeden najlepší šampón na psoriázu nie je možné. Psoriáza sama o sebe, a tiež jej liečba, sa totiž môže u jednotlivých ľudí líšiť. To, čo pomôže vášmu blízkemu, nemusí vám a naopak. Môžeme si však povedať, čo by mal kvalitný šampón na psoriázu obsahovať:
- kyselinu salicylovú, ktorá pomáha odstraňovať odumreté kožné bunky a zmierňovať zápal a svrbenie
- ketoconazol – antifungálna zložka pomáhajúca pri liečbe kožných ochorení
- zinok pyrition – má antimikriobiálne vlastnosti pomáhajúce pri zmierňovaní príznakov psoriázy a kontrole nadmerného rastu plesní a baktérií.