Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
 • Skladom (5)
 • Out of Stock (3)

Pre

Pre
 • Deti (4)

Forma

Forma
 • Gél/Krém/Masť (4)
 • Iná forma (2)
 • Balzam (1)
 • Olej (1)

Výrobca

Výrobca
 • Orenda Group Ltd. (8)

Atopický ekzém

Atopický ekzém alebo aj atopická dermatitída je chronické kožné ochorenie spôsobujúce začervenanie, svrbenie a zápal kože. Najčastejšie sa prejavuje už u malých detičiek, no prepuknúť môže v podstate v každom veku. Čo by mal každý atopik o svojom ekzéme vedieť a ktoré prípravky vám pomôžu so starostlivosťou o ekzematickú pokožku?

Ako a prečo vzniká atopický ekzém?

Presná príčina vzniku atopického ekzému nie je dodnes známa. Ide v podstate o autoimunitné ochorenie, pri ktorom vaše telo prehnane reaguje na určité látky, pričom v tele vzniká zápal. Ten buď drieme pod povrchom, alebo sa prejaví na pokožke vo forme svrbivého ekzému. Preto hovoríme pri atopii o kľudovom období a období vzplanutia ekzému. Atopici sú vo všeobecnosti náchylnejší na vznik alergií, sennej nádchy, potravinových alergií či astmy. Najpravdepodobnejšie je za atopickú dermatitídu zodpovedná kombinácia genetickej predispozície a vonkajších faktorov.

Na vznik ekzému má vplyv viacero faktorov:

bod cislo jeden

Prvý typ alergickej kožnej reakcie

bod cislo dva

Porucha funkcie kožnej bariéry

bod cislo tri

Alergény

V zásade to znamená, že pokiaľ ste atopik, trpíte hypersenzitivitou sprostredkovanou protilátkami IgE. Telo začne po prvom kontakte s určitou látkou produkovať protilátky v domnienke, že je pre vás škodlivá. Túto reakciu si telo zapamätá a pri následnom ďalšom kontakte s ňou, bude automaticky produkovať spomínané protilátky.

Keď si teda spojíte hypersenzitivitu, alebo teda precitlivenosť vášho organizmu, s narušenou funkciou kožnej bariéry (ochrannej lipidovej vrstvy kože) a pridáte k tomu kontakt s daným alergénom, dostanete atopickú dermatitídu.

Ako vyzerá atopický ekzém?

Ekzém vyzerá zvyčajne u každého trochu inak. Vo všeobecnosti ide o začervenané škvrny, prípadne vyrážky či pľuzgieriky, ktoré splývajú do skupiniek. Postihnuté miesta nie sú jasné ohraničené. Na ich povrchu sa zvyknú tvoriť šupinky či chrasty a niekedy sa môže objaviť aj krvácanie alebo mokvanie – predovšetkým vtedy, ak sa škriabete. V prípade infekcie ekzémových ložísk je prítomný zvyčajne aj hnis.

La Roche-Posay Lipikar na atopický ekzém u detí i dospelých

Atopická dermatitída sa môže prejaviť hocikde na tele. Veľmi často ide o kožné záhyby, napríklad v lakťových ohyboch či na vnútornej strane kolien. Práve tam sa koža totiž dosť ohýba a naťahuje. Ložiská ekzému sa však často vytvoria aj na:

 • dlaniach a prstoch,
 • chodidlách a prstoch na nohách,
 • rukách,
 • nohách,
 • očných viečkach,
 • perách.

Nielen výzor, ale aj príznaky symptómu sa líšia. U niekoho môžu byť výraznejšie a závažnejšie, u iného zas miernejšie. Vo všeobecnosti sú však najčastejšie symptómy atopickej dermatitídy nasledovné:

sucha pokozka

Suchá pokožka

svrbenie

Svrbenie (niekedy veľmi intenzívne)

virusova infekcia

Opuch a infekcia pokožky

vysyp na pokozke

Červený, hnedý alebo až bordový výsyp

pluzgiere

Malé pľuzgieriky, prípadne rohovatenie pokožky

drsná pokožka - ikona

Popraskaná pokožka

Liečba atopického ekzému

Liečba atopického ekzému je beh na dlhú trať. Môžete ho úspešne liečiť a snažiť sa, aby pokojové obdobia trvali čo najdlhšie, je ale veľmi pravdepodobné, že ekzém sa raz za čas aj tak objaví. Liečba sa líši podľa toho, v akej fáze ekzém je, a tiež podľa veľkosti a stavu ložísk.

Vzplanutie ekzému

Dermatológ vám pravdepodobne predpíše krémy, prípadne iné prípravky s kortikosteroidmi. Ide o steroidné hormóny s protizápalovým, protialergickým a imunosupresívnym účinkom. To znamená, že pomáhajú potláčať prehnané reakcie vášho imunitného systému. Pokiaľ sú ložiská ekzému infikované, môžete vám lekár predpísať aj antibiotiká, ktoré si s infekciou poradia. Veľmi dôležitá je tiež pravidelná a poctivá starostlivosť o pokožku a jej hydratácia.

Pokojové obdobia

Pokojové obdobie ekzému je čas medzi dvoma vzplanutiami. Pri vhodnej liečbe a starostlivosti sa budú pokojové obdobia predlžovať. Základom je predovšetkým používanie vhodných prípravkov na starostlivosť o suchú pokožku a jej hydratácia. Najpoužívanejšie sú látky zvané emolienciá. Ich úlohou je pokožku zvlhčovať.

Je atopická dermatitída infekčná?

Nie, ekzém infekčný nie je, a to ani v prípade, že sa momentálne nachádza vo fáze vzplanutia. Pokiaľ by ste mali ložisko infikované bakteriálnou alebo inou infekciou, tú posunúť ďalej dokážete. Ekzém ako taký však nie.

Starostlivosť o atopickú pokožku

Keďže máte ako atopik poškodenú funkciu kožnej bariéry, malo by byť vašou prioritou túto funkciu v čo najvyššej možnej miere obnoviť. S tým vám pomôžu napríklad ceramidy. Ceramidy sú lipidové molekuly prirodzene sa nachádzajúce v pokožke. Sú kľúčové pre hydratáciu a obnovu pokožky. Nájdete ich napríklad v dermokozmetických prípravkoch značky CeraVe, ktorá ponúka telové a pleťové krémy, mlieka, čistiace emulzie a mnoho iných produktov pre vašu pokožku.

Pri kúpe 2ks -25%
Pri kúpe 2ks -25%

V rámci dermokozmetiky nájdete dokonca celé produktové rady prípravkov určených špeciálne pre atopickú pokožku. Medzi najznámejšie patrí napríklad Eucerin Atopi Control, La Roche-Posay a ich rad Lipikar alebo Bioderma Atoderm.

Tieto produkty boli vyvinuté tak, aby vyhovovali potrebám suchej ekzematickej pokožky, upokojovali ju, vyživovali a hydratovali. Majú jemné zloženie bez dráždivých látok a alergénov a väčšina z nich je vhodná aj pre malé detičky.

Pozrite si niektoré z produktov La Roche-Posay Lipikar
Skúšali ste už dermokozmetiku značky Bioderma a ich produkty z radu Atoderm?
Nad 28€ zľava 8€
Nad 28€ zľava 8€
Nad 28€ zľava 8€
Nad 28€ zľava 8€
Sedia vám skôr produkty od Eucerinu? Na starostlivosť o atopickú pokožku môžete použiť napríklad:
doplnky na pokozku
Starajte sa o pokožku aj zvnútra

Možno sa vám to bude zdať zvláštne, ale to, čo konzumujeme, vplýva nielen na naše trávenie, ale aj na veľké množstvo iných aspektov zdravia – napríklad na zdravie a krásu pokožky.

 • Pokiaľ máte potravinové alergie, vyhýbajte sa daným alergénom.
 • Snažte sa konzumovať pestrú, zdravú a vyváženú stravu s dostatkom zeleniny a ovocia.
 • Dodržujte pitný režim. Telo je totiž dôležité hydratovať zvnútra i zvonku.
 • Siahnite po doplnkoch stravy, ktoré môžu zlepšiť stav pokožky. Patria sem napríklad vitamíny C, E, A a vitamíny zo skupiny B. Z minerálov je dôležitý zinok a selén, ďalej kolagén a tiež antioxidanty.
Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 8 z 8 výsledkov