Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Prvá pomoc môže zachrániť život. Vysvetlíme vám, čo je 5T, ako uviesť pacienta do stabilizovanej polohy a ako sa vykonáva kardiopulmonálna resuscitácia

Čo je prvá pomoc a aké sú jej ciele?

Prvá pomoc je v podstate opatrenie v núdzi. Pozostáva z jednoduchých, často život zachraňujúcich techník. Väčšina ľudí sa ich môže naučiť vykonávať s minimálnou potrebou pomôcok a žiadnou predchádzajúcou medicínskou skúsenosťou. Vzhľadom na nepredvídateľnosť situácie, stres a strach je prvá pomoc často spojená s improvizáciou, čo je však prirodzené. Aj pod stresom si ale väčšina z nás dokáže spomenúť na základné praktiky, a práve to je dôležité.

co je prva pomoc

Upozornenie:

Kardiopulmonálnu resuscitáciu nezačneme, ak uplynulo od zastavenia cirkulácie u dospelých 15 minút a u detí 20 minút, za podmienok normálnej telesnej teploty3.

cislo jedna ikona

30 krát stlačte hrudník

Kľaknite si k chorému. Dajte jednu ruku do prostriedku hrudníka. Na ňu položte druhú ruku a prepleťte si vzájomne prsty oboch rúk. Stlačte hrudník dolu do hĺbky cca 5 cm, u detí približne 3,5 cm. Pred zopakovaním počkajte, či sa hrudník vráti do pôvodnej polohy. Lakte majte vzpriamené. Stláčajte hrudnú kosť nahor a nadol 30 krát, aby bol pulz približne 100 úderov za minútu. Uistite sa, že pri masáži vaše ruky priľnuli k hrudníku a neodskakujú preč.

dva

Poskytnite 2 vzdychy z úst do úst

uistite sa, že sú dýchacie cesty postihnutého otvorené, nos mu zapchajte. Druhou rukou mu jemne zakloňte bradu. Vdýchnite do seba doplna vzduch, otvorte široko ústa a priložte ich cez ústa postihnutého. Následne vydýchnite vzduch do jeho dýchacích ciest. U malých detí môžete otvoriť ústa a zahrnúť nimi aj nos. Pri vdýchnutí by malo byť vidieť, že sa zdvíha a klesá hrudník postihnutého. Následne zdvihnite hlavu a zopakujte krok s dýchaním, aby ste do pacienta vdýchli 2krát po sebe. Potom opäť pokračujte stláčaním hrudníka. Po 30 stlačeniach znovu 2 nádychy a takto dookola.

Upozornenie:

Podľa smerníc by sa mala resuscitácia začať ihneď, keď pacient nedýcha – a to ešte skôr, ako mu nahmatáte pulz. V smerniciach sa tiež uvádza, že dýchanie z úst do úst nemusí byť vykonané, bez stláčania hrudníka sa však nezaobídete.Sú prípady, kedy môže pacient ohroziť váš vlastný zdravotný stav, napríklad ak je nositeľom nákazy. Vtedy sa vyvarujte kontaktu s jeho telesnými tekutinami. Ak vás alebo niekoho iného ohrozuje takáto osoba na zdraví, môžete podanie prvej pomoci odmietnuť. Môže ísť tiež napríklad o topiaceho človeka, pokiaľ zachraňujúca osoba nevie plávať.

Upozornenie:

Počas kardiopulmonálnej resuscitácie možno budete počuť rôzne chrapčanie a praskanie pod rukami. Je to normálne, netreba prestávať. Často pri KPR dochádza k zlomeniu jedného i viacerých rebier, to však nie je životu nebezpečné.

stabilizovana poloha
Zdroj obrázku: healthline.com

Pri niektorých náhle vzniknutých zdravotných ťažkostiach často dochádza aj k vracaniu, kedy hrozí, že dotyčný pacient vdýchne obsah do dýchacích ciest a začne sa dusiť. Práve pri stabilizovanej polohe sa toto nestane a pacient bude mať neustále otvorené dýchacie cesty a bude môcť dýchať. Túto polohu využívame vtedy, keď je pacient už po vykonanej kardiopulmonálnej resuscitácii, alebo ju ani nepotrebuje a dýcha normálne. Ak má ťažkosti viac ľudí, napríklad pri katastrofe, môžu tí, ktorí nepotrebujú KPR, počkať na profesionálov v stabilizovanej polohe.

stabilizovana poloha
Zdroj obrázka: onlinefirstaid.com

Upozornenie:

V raritných prípadoch môže stabilizovaná poloha viac škodiť ako pomôcť – napríklad u detí do 1. roku života. Namiesto toho dajte dieťa do polohy cez predlaktie dolu tvárou.

Zdroje použité v článku:

1. BROUHARD, R. a kol.: First Aid Instructions for 10 Medical Emergencies. 2023. Verywellhealth [online] [cit. 07.26.2024]. Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/basic-first-aid-procedures-1298578
2. FELMAN, A. a kol.: First aid, the recovery position, and CPR. 2018. MedicalNewsToday [online] [cit. 07.26.2024]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/153849
3. CAPKOVÁ, J.: Kardiopulmonálna resuscitácia dospelých. 2020. LF UPJŠ [online] [cit. 07.26.2024]. Dostupné z: https://www.upjs.sk/app/uploads/sites/9/2022/11/KPR-dospelych-2020.pdf
4. HEPLER, L. a kol.: Introduction to First Aid. 2018. Healthline [online] [cit. 07.26.2024]. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/first-aid

Neprehliadnite