Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Probiotiká pri antibiotikách: Prečo by ste mali užívať probiotiká (nielen) pri liečbe antibiotikami?

Ľudský organizmus prichádza do kontaktu s obrovským množstvom baktérií. Niektoré sa prirodzene nachádzajú v tele a sú pre jeho funkcie veľmi dôležité, iné sa do neho dostávajú zvonku a ohrozujú vaše zdravie. Pri bakteriálnych infekciách vám lekár predpíše antibiotiká, ktoré vám pomôžu zbaviť sa škodlivých baktérií. Ako antibiotiká vlastne fungujú a prečo by ste k nim mali užívať aj probiotiká? Prečítajte si viac v našom článku.

Čo sú to antibiotiká a kedy vám ich lekár predpíše?

Antibiotiká sú lieky na lekársky predpis, ktoré sa používajú na liečbu bakteriálnych infekcií. Fungujú tak, že zaútočia na „citlivé miesto“ baktérie a buď zastavia jej rast, množenie sa, alebo ju úplne zničia. Potrebu nasadenia antibiotík lekár posúdi na základe výsledkov CRP a odberu biologickej vzorky (napríklad z výteru, krvi alebo moču).1

Môže sa stať, že vám lekár nepredpíše antibiotikum hneď, ale napríklad až po týždni liečby. Je to tak preto, že niektoré infekcie môžu začínať ako vírusové a až neskôr sa k nim pridruží bakteriálna infekcia. Keďže antibiotiká voči vírusom účinné nie sú, predpíše vám ich lekár až vtedy, keď sa preukáže prítomnosť baktérie.

Hoci je úlohou antibiotík pomôcť vyliečiť ochorenie, môžu okrem „zlých“ baktérií napadnúť aj tie „dobré“. Dôsledkom toho je potom napríklad narušenie rovnováhy črevnej mikroflóry.2 Práve s týmto problémom vám môžu pomôcť probiotiká.

probiotika pri antibiotikach

Upozornenie

Ak vám lekár predpíše antibiotiká, je dôležité, aby ste doužívali celé predpísané balenie (pokiaľ lekár nestanoví inak). Niektoré príznaky ochorenia sa môžu liečbou zmierniť a vy budete mať pocit, že už liek užívať netreba. Avšak baktérie vo vašom systéme ešte nemusia byť úplne zničené, a preto by ste liečbu mali vždy dotiahnuť do konca.

Čo sú probiotiká a prečo by ste ich mali užívať?

Probiotiká sú živé nepatogénne mikroorganizmy pozostávajúce z kvasiniek Saccharomyces boulardii alebo baktérií mliečneho kvasenia, ako sú druhy Lactobacillus a Bifidobacterium. Pomáhajú zlepšovať mikriobiálnu rovnováhu v tráviacej sústave, znižujú črevné pH a aj kolonizáciu a napádanie organizmu patogénnymi organizmami. Podieľajú sa tiež na modifikácii imunitnej odpovede hostiteľa. Probiotiká preukázali účinnosť pri prevencii a liečbe rôznych zdravotných ťažkostí, predovšetkým tých, ktoré postihujú gastrointestinálny (tráviaci) trakt.3

Probiotické baktérie nájdete v niektorých potravinách, ako sú napríklad jogurty so živými kultúrami, kefír, bryndza, kyslá kapusta či acidofilné mlieko. Veľmi populárne sú tiež probiotické výživové doplnky s obsahom vyššieho množstva prospešných baktérií, ktoré pomáhajú:

  • telu spracovávať potravu,
  • držať „zlé baktérie na uzde“, čím napomáhajú prevencii ochorení,
  • vytvárať v tele vitamíny,
  • bunkám v žalúdku brániť škodlivým baktériám, ktoré sa do tela dostali s jedlom alebo nápojom, preniknúť až do krvi,
  • rozložiť a absorbovať lieky,4
  • podporiť imunitné reakcie organizmu.

Pri probiotikách rozlišujeme viacero kmeňov, pričom jednotlivé kmene sa nachádzajú na rôznych miestach tráviacej sústavy a majú aj mierne odlišné účinky. Medzi najznámejšie probiotiká patria:

probiotika

Laktobacilly

Patria k zrejme najbežnejším probiotikám. Nájdete ich aj v potravinách, napríklad v jogurtoch. Niektoré kmene laktobacillov môžu pomôcť pri hnačke a sú vhodné aj pre ľudí trpiacich intoleranciou na laktózu.

probiotika

Bifidobaktérie

Nájdete ich v niektorých mliečnych výrobkoch. Nápomocné môžu byť napríklad pri syndróme dráždivého čreva.

probiotika

Saccharomyces boulardii

Ide o kvasinku nachádzajúcu sa v probiotikách. Môže vám pomôcť s bojom proti hnačke a pri iných tráviacich ťažkostiach.

Pre koho sú probiotiká určené?

Pri užívaní probiotík nie je stanovená veková hranica. Sú vhodné na podporu rovnováhy a zdravia črevnej mikroflóry. Užívať ich môžu:

Deti

Dospelí

senori

Seniori

Užívať ich možno ako prevenciu. Ich zaradenie do vášho každodenného jedálnička vám môže pomôcť udržať a podporiť zdravé trávenie. Užívanie probiotík je však dôležité predovšetkým v obdobiach, kedy vás trápia akútne problémy s trávením, napríklad hnačky a tiež pri užívaní antibiotík. Okrem toho sú probiotiká vhodné aj pre ženy – ako pomoc a prevencia pri infekciách močových ciest, vaginálnych infekciách a mykózach.

Ake probiotika su vhodne pre zeny

Ktoré probiotiká sú vhodné pre ženy?

Objavte probiotiká, ktoré sú vhodné pri ženských problémoch, ale aj na podporu imunity či trávenia žien.

Probiotiká pri antibiotikách alebo probiotiká po antibiotikách?

Ako sme už spomenuli, užívanie antibiotík môže spôsobiť nerovnováhu v tráviacom trakte. Preto by ste spolu s týmito liekmi mali vždy užívať aj probiotiká. Pomôžu doplniť prospešné baktérie, ktoré antibiotiká zlikvidovali, čím napomôžu správnemu tráveniu a navyše podporia imunitný systém. Práve v črevách sa totiž nachádza väčšina buniek vášho imunitného systému.

Ako dlho užívať probiotiká?

Ich užívanie sa odporúča predovšetkým počas liečby antibiotikami. Môžete ich však brať aj nejakú dobu po ukončení užívania liekov, zhruba 2 až 3 týždne. Sú vhodné aj na dlhodobé užívanie – v rámci prevencie. Zaradenie probiotík do jedálnička, či už prostredníctvom potravín alebo doplnkov, vám môže pomôcť k zlepšeniu celkovej pohody a tiež k zdravému tráveniu a lepšej funkcii obranyschopnosti.

Ako užívať probiotiká s antibiotikami?

Dôležitý je časový odstup medzi antibiotikami a probiotikami. Aby ste dosiahli čo najlepšie výsledky pri užívaní probiotík po atb, mali by ste si medzi liekom a probiotikom nastaviť aspoň dvoj- až trojhodinový odstup. Pokiaľ teda užívate antibiotikum o 8 ráno, probiotikum si dajte najskôr o 10 alebo 11 hodine. Pokiaľ by ste ich užili súbežne, mohlo by antibiotikum zničiť aj baktérie prijaté v probiotiku, tým pádom by sa ich účinok znížil, respektíve znegoval.

Dávkovanie a užívanie jednotlivých probiotických prípravkov si vždy overte v informačnom letáčiku pribalenom k probiotiku a dodržujte určené dávky. Probiotiká sa zvyknú užívať spolu s jedlom, pričom niektoré je možno priamo zamiešať do jogurtu či iného pokrmu.

Ako si vybrať vhodné probiotiká pri užívaní antibiotík?

Ako sme už spomenuli vyššie, existuje viacero typov probiotických kmeňov, ktoré môžu mať odlišné účinky. Kvalitné probiotické výživové doplnky by mali v jednej kapsule obsahovať aspoň miliardu živých baktérií, pričom by malo byť zastúpených niekoľko probiotických kmeňov.

Probiotiká pre deti:

Upozornenie

Pre zachovanie účinkov probiotík je dôležité ich správne skladovanie. Vždy si v príbalovom letáčiku konkrétneho prípravku preverte, ako má byť probiotikum správne uskladnené. Niektoré je totiž potrebné uchovávať v chladničke.

Kedy je najvhodnejsia doba jest probiotika

Nie ste si istý, aký je rozdiel medzi probiotikami a prebiotikami?

Prejdite na článok a zistite, aký je medzi nimi rozdiel a prečo sú pre vaše zdravie potrebné oboje.

Zdroje použité v článku:

[1] Antibiotiká a všetko čo by ste o nich mali vedieť. Portál Lekár.sk. 14.10.2020. [online] [cit. dňa 13.1.2023] Dostupné z https://lekar.sk/clanok/antibiotika
[2] Mikulková, M., Mgr. Probiotika a antibiotika. 2023. [online] [cit. dňa 13.1.2023] Dostupné z https://www.lekarnickekapky.cz/leky/probiotika-a-antibiotika.html
[3] Williams NT. Probiotics. Am J Health Syst Pharm. 2010 Mar 15;67(6):449-58. doi: 10.2146/ajhp090168. PMID: 20208051.
[4] Cleveland Clinic. Probiotics. 2020. [online] [cit. dňa 13.1.2023] Dostupné z https://my.clevelandclinic.org/health/articles/14598-probiotics

Neprehliadnite