Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo je dobré na zahlienené priedušky?

Určite ste už aspoň raz za život zažili vlhký produktívny kašeľ zapríčinený zvýšenou produkciou hlienu. Primárnou úlohou hlienu je chrániť sliznice dýchacích ciest pred škodlivými choroboplodnými zárodkami a cudzími predmetmi. Pri infekciách dýchacích ciest, ako je napríklad prechladnutie či zápal priedušiek (bronchitída), preto dochádza k podráždeniu sliznice, ktorá sa pokúša chrániť tým, že zvýši produkciu hlienu. Presne to je dôvod, prečo máte nádchu a vlhký kašeľ. 

Zahlienené priedušky pri bronchitíde

Pri bronchitíde dochádza v dôsledku infekcie k podráždeniu sliznice priedušiek. Ako sme už spomenuli, telo sa pred infekciou chráni tak, že dá slizniciam signál na zvýšenie produkcie hlienu. Hlien sa na prieduškách hromadí a zužuje tak priechod vzduchu, čo má za následok dýchavičnosť, problémy s dýchaním a často sa objavujúci sipot alebo chrapot v hrudi. 

Aby sa telo zbavovalo cudzích predmetov, a v tomto prípade aj hlienu s choroboplodnými zárodkami, spustí obranný mechanizmus – čiže kašeľ. To má za následok záchvaty vlhkého produktívneho kašľa, ktorý je hlavným príznakom zápalu priedušiek. Často sa stáva, že sa pri vlhkom kašli objaví aj zvracanie – z dôvodu množstva a konzistencie hlienov.

Ako liečiť vlhký kašeľ a zahlienené priedušky?

Pri respiračných ochoreniach sú hlieny často husté, ich vykašliavanie je fyzicky náročné a sprevádza ho bolesť v oblasti hrudníka. Produktívny kašeľ sa lieči najčastejšie za použitia voľnopredajných liekov proti kašľu. Nazývajú sa mukolytiká a sekretomotoriká. Úlohou mukolytík je znížiť tuhosť hlienov a uľahčiť tak ich odstránenie z tela. Sekretomotoriká zas podporujú aktivitu priedušiek, čím uľahčujú vykašliavanie hlienu. Medzi obľúbené prípravky proti vlhkému kašľu patria napríklad BromhexinCOLDREX Grip plus KAŠEĽROBITUSSIN EXPECTORANS Sirup alebo Solmucol pastilky.

Prieduškové čaje

Skvelým spôsobom, ako môžete podporiť liečbu zápalu a zahlienených priedušiek, sú bylinné prieduškové čaje. Príroda nám poskytuje niekoľko bylín, ktoré majú pozitívne účinky na dýchaciu sústavu. Pomáhajú upokojovať podráždenie slizníc, vplývajú na zmenu konzistencie hlienov a uľahčujú vykašliavanie. Siahnite napríklad po čajoch s obsahom:

  • skorocelu, 
  • podbeľu,
  • materinej dúšky, 
  • pľúcnika lekárskeho, 
  • šalvie.

Čo ďalšie vám môže pomôcť pri zahlienení?

Je veľmi dôležité, aby ste sa počas liečby vyhýbali látkam, ktoré môžu podráždenie priedušiek zhoršovať. Prestaňte fajčiť, vyhnite sa tiež pasívnemu fajčeniu – nezdržujte sa pri fajčiacich ľuďoch ani v zafajčených priestoroch. Dajte si tiež pozor na prašné prostredie, prítomnosť chemikálií a podobne. Pravidelne vetrajte, pomôcť vám môže tiež zvlhčovanie vzduchu. Dodržujte kľudový režim, snažte sa dopriať telu čo najviac spánku a oddychu a nezaťažujte organizmus. Do stravy zaraďte ovocie, zeleninu, prípade výživové doplnky na podporu imunity.

 

Neprehliadnite