Ktoré prírodné lieky pomôžu pri inkontinencii?
Inkontinencia je chúlostivý zdravotný problém, pri ktorom dochádza k samovoľnému a nekontrolovateľnému úniku moču. Postihnúť môže každého bez rozdielu pohlavia či veku. Inkontinenciu je potrebné riešiť už pri prvých príznakoch, pretože v opačnom prípade môže vplývať na rozvoj ďalších problémov – napríklad kožných ale aj psychických. Pomôcť môžu inkontinenčné pomôcky, výživové doplnky, no a ak by sme hľadali pomoc čisto v prírode, tak aj niektoré bylinky. Naše tipy na doplnky nájdete na konci článku.
Najčastejšie príčiny a príznaky inkontinencie
Príznaky inkontinencie sa odvíjajú od toho, o aký typ inkontinencie sa jedná a čo únik moču spôsobuje. Tým najtypickejším problém je ale samozrejme samovoľný únik moču pri bežných činnostiach, a to po kvapkách alebo vo väčšom množstve. Objaviť sa však môžu aj bolesti, prípadne nepríjemné pocity, ktoré negatívne vplývajú na psychické zdravie človeka.
Prečo inkontinencia vôbec vzniká? Príčiny môžu byť nasledovné:
- u žien oslabené a ochabnuté svaly panvového dna, tehotenstvo, pôrod alebo menopauza,
- u mužov problémy s prostatou,
- zlá životospráva,
- užívanie niektorých liekov,
- genetická predispozícia, metabolické poruchy,
- neurologické ochorenia, poranenia miechy, ochorenia obličiek,
- malá kapacita močového mechúra,
- časté infekcie močových ciest a močového mechúra,
- obezita, vyšší vek,
- chirurgické zákroky,
- stres, psychické problémy.
Čo môže pomôcť na inkontinenciu?
Konkrétna liečba inkontinencie závisí od jej typu, stupňa závažnosti, veku a taktiež od celkového zdravotného stavu pacienta. Zo všetkého najdôležitejšie je používanie správnych inkontinenčných pomôcok, ako sú napríklad inkontinenčné vložky, nohavičky, podložky alebo plienky. Pomôcky sú špeciálne prispôsobené ako pre ženské telo, tak aj mužské.
Vďaka týmto pomôckam môže človek s inkontinenciou viesť plnohodnotný život bez starostí a stresu z toho, že niekto niečo uvidí alebo ucíti. Sú totiž pohodlné, „neviditeľné“, eliminujú zápach aj pocit vlhka. Pokiaľ hľadáte vhodné inkontinenčné pomôcky, kliknite sem.
Potrebná je aj správna intímna hygiena, aby nevznikali zapareniny. Na tento účel sú k dispozícii napríklad čistiace peny, produkty na umývanie, ochranné krémy alebo vlhčené utierky. Odporúča sa aj dodržiavanie zdravého životného štýlu a u žien posilňovanie svalov panvového dna prostredníctvom Kegelových cvikov, prípadne používanie venušiných guličiek, ktoré tiež pomáhajú spevniť svaly panvového dna. U mužov je zase dôležité udržiavanie zdravej prostaty.
V prípade miernejších stavov a ľahšej forme inkontinencie môžu byť ako doplnková liečba nápomocné aj prírodné výživové doplnky, respektíve produkty s obsahom prírodných výťažkov, ktoré sa spájajú s pozitívnymi účinkami na zdravie močových ciest a elimináciu inkontinenčných príznakov. Zvyčajne sa jedná o bylinky, a to napríklad o púpavu lekársku, žihľavu dvojdomú, prasličku roľnú alebo kapucínku. Niektoré prírodné výživové doplnky môžu obsahovať aj prospešné vitamíny a minerály, napríklad vitamín C, vitamín D3 alebo horčík. Doplnky určené na inkontinenciu zväčša obsahujú komplex týchto látok, aby posilnili ich priaznivý efekt.
Ktoré doplnky s prírodnými výťažkami môžu pomôcť pri príznakoch inkontinencie?
Pomoc s inkontinenciou pre ženy: