Spôsobuje celiakia vyrážky? Povieme vám viac o kožných prejavoch celiakie a ukážeme, ako ich liečiť
Celiakia, inak nazývaná aj neznášanlivosť lepku, je chronické autoimunitné zápalové ochorenie. Telo pri ňom prehnane reaguje na lepok prijatý v strave. Ak teda máte celiakiu, váš organizmus považuje lepok za „nepriateľa“ a vysiela na obranu imunitný systém. Tieto reakcie následne spôsobujú zápal tenkého čreva sprevádzaný malabsorpciou živín z prijatej potravy a inými príznakmi. Zatiaľ čo niektoré prejavy celiakie sa týkajú tráviaceho traktu, iné môžu ovplyvňovať napríklad plodnosť či stav a zdravie pokožky. Práve pokožke sa dnes povenujeme o čosi viac a pozrieme sa na to, ako celiakia súvisí s vyrážkami.
Aké má celiakia prejavy na koži?
Celiakia sa môže prejavovať viacerými spôsobmi. U niekoho sa objavia po konzumácii lepku tráviace ťažkosti, ako napríklad plynatosť, hnačky či dokonca zápcha. Iní však tráviace problémy nepociťujú a k diagnostike tohto ochorenia u nich príde až po tom, čo sa prejavia ťažkosti spojené s nedostatkom živín. V dôsledku toho vznikajú rôzne ochorenia kostí, problémy s menštruačným cyklom, plodnosťou, depresie a kožné problémy. Medzi najčastejšie kožné prejavy celiakie patrí:
- dermatitis herpetiformis,
- akné,
- suchá pokožka,
- sklony k ekzémom a kožným ochoreniam.
Poznáte všetky najbežnejšie prejavy celiakie?
Prečítajte si viac o tom, ako sa celiakia môže prejavovať u dospelých i detí a tiež aké typy celiakie rozlišujeme.
Celiakia + vyrážky = Duhringova dermatitída
Duhringova dermaititída, alebo Dermatitis herpetiformis Duhring či Duhringov syndróm, je kožná manifestácia celiakie. Ak máte tento typ dermatitídy, určite máte celiakiu. Ide o najčastejší kožný prejav tohto ochorenia. Objavuje sa u žien aj mužov, najčastejšie medzi 30. a 40. rokom života, ktorí trpia celiakiou, prípadne majú v rodine blízkeho príbuzného s touto diagnózou. Duhringova dermatitída postihuje zhruba 10 až 25% celiatikov. Ako sa prejavuje?
- Najbežnejším prejavom Duhringovej dermatitídy sú svrbivé vyrážky zložené z drobných hrbolčekov alebo pľuzgierikov. Svrbenie sa zvykne zhoršovať v nočných hodinách.
- Objaviť sa môžu aj problémy so zubnou sklovinou vo forme zmeny zafarbenia, jamiek či vodorovných drážok. Sporadicky sa objavujú aj vredy v ústach.
- Keďže ide o manifestáciu celiakie, nie je nezvyčajné ani to, ak sa u vás prejavia tráviace ťažkosti spojené s konzumáciou lepku, ako hnačka, plynatosť, kŕče a zápcha.
Pri kožnej manifestácii celiakie sa vyrážky zvyknú tvoriť na symetrických miestach, ako sú napríklad lakte, predlaktia, kolená, línia vlasov, skalp či pozadie.1
Upozornenie:
Vzhľadom na povahu a výzor vyrážky pri celiakii sa často stáva, že si ju ľudia zamieňajú s herpesom. Hoci sa na pohľad podobajú, ide o dva rôzne výsypy. Vyrážky pri celiakii sú spôsobené konzumáciou lepku a následnou prehnanou reakciou imunitného systému naň. Nemožno ich prenášať na iných ľudí. Herpes je infekčné ochorenie spôsobené vírusom HSV-1.
Ako súvisia celiakia a akné?
Akné je vo väčšine prípadov spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Ide predovšetkým o hormóny zodpovedajúce za reguláciu produkcie mazových žliaz. Pýtate sa, ako to súvisí s lepkom? Lepok môže v tele celiatika narobiť neporiadok aj na hormonálnej úrovni. To je jedným z dôvodov, prečo sú ľudia trpiaci na neznášanlivosť lepku náchylnejší na problémy s akné a vyrážkami.
Ak nemáte diagnostikovanú celiakiu, no trápia vás problémy s hormonálnym akné, ktoré sa po vylúčení lepku zo stravy zlepšia, obráťte sa na lekára. Ten vám urobí testy na celiakiu a potvrdí, prípadne vylúči výskyt ochorenia.
Ako liečiť vyrážky pri celiakii?
Ak je kožným prejavom celiakie vyrážka, zbavíte sa jej len jediným spôsobom – a to poctivým dodržiavaním bezlepkovej stravy. Práve na lepok totiž váš organizmus reaguje zápalovými reakciami. Vylúčte preto zo stravy všetky „lepkové potraviny“. Jedálniček si vyskladajte z primárne prirodzene bezlepkovej stravy a vhodne ho doplňte špeciálnymi bezlepkovými potravinami. Nezabúdajte, že najdôležitejšie je dodržiavať bezlepkovú stravu naozaj poctivo – žiadne výnimky, „cheat day-e“ a podobne.
Poznáte zásady bezlepkovej stravy?
Prečítajte si, aké zásady bezlepkovej stravy by ste mali dodržiavať, na čo si dávať pozor a naopak, čo je pre vás ako celiatika bezpečné.
Celiakia, vyrážky a starostlivosť o pokožku
Lepok v kozmetike za normálnych okolností nemá na celiakiu vplyv – zápalovú reakciu spôsobuje len lepok prijatý do tela tráviacim traktom. Takže pokiaľ nejde o kozmetiku, ktorú by ste omylom mohli prehltnúť, mala by byť pre vás bezpečná. Opatrný by ste však mali byť v prípade, ak ste alergik alebo trpíte kožnými ochoreniami a ekzémami. Citlivá pokožka môže byť totiž náchylnejšia na rôzne zložky, ako sú parfumy, alergény, parabény a v niektorých prípadoch aj lepok.
Vhodnou voľbou pre vás bude napríklad dermokozmetika. Dermokozmetika je totiž takým typom kozmetických produktov, ktoré sú vyvíjané pod dohľadom lekárov, vedcov a odborníkov. Berú ohľad na citlivú pokožku so sklonom k zápalom, kožným ochoreniam, extrémnej suchosti a iným kožným problémom.
Upozornenie:
Nie na každom výrobku nájdete explicitne uvedené, či sa v ňom lepok nachádza alebo nie. Ak trpíte na ochorenie, prípadne alergiu, pri ktorých vám kontakt s lepkom spôsobuje ťažkosti, vyberajte si prípravok starostlivosti o pokožku naozaj pozorne.
Zdroje použité v článku:
- Dermatitis Herpetiformis. In: my.levelandclinic.org. 2022. [online] [cit. 10-6-2024] Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21460-dermatitis-herpetiformis
- Adams, J. These Seven Common Skin Conditions Are Associated With Celiac Disease. 2019. in: celiac.com [online] [cit. 10-6-02024] Dostupné z: https://www.celiac.com/celiac-disease/these-seven-common-skin-conditions-are-associated-with-celiac-disease-r4749/