Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Spôsobuje celiakia vyrážky? Povieme vám viac o kožných prejavoch celiakie a ukážeme, ako ich liečiť

prejavy celiakie

Poznáte všetky najbežnejšie prejavy celiakie?

Prečítajte si viac o tom, ako sa celiakia môže prejavovať u dospelých i detí a tiež aké typy celiakie rozlišujeme.

  • Najbežnejším prejavom Duhringovej dermatitídy sú svrbivé vyrážky zložené z drobných hrbolčekov alebo pľuzgierikov. Svrbenie sa zvykne zhoršovať v nočných hodinách.
  • Objaviť sa môžu aj problémy so zubnou sklovinou vo forme zmeny zafarbenia, jamiek či vodorovných drážok. Sporadicky sa objavujú aj vredy v ústach.
  • Keďže ide o manifestáciu celiakie, nie je nezvyčajné ani to, ak sa u vás prejavia tráviace ťažkosti spojené s konzumáciou lepku, ako hnačka, plynatosť, kŕče a zápcha.

Upozornenie:

Vzhľadom na povahu a výzor vyrážky pri celiakii sa často stáva, že si ju ľudia zamieňajú s herpesom. Hoci sa na pohľad podobajú, ide o dva rôzne výsypy. Vyrážky pri celiakii sú spôsobené konzumáciou lepku a následnou prehnanou reakciou imunitného systému naň. Nemožno ich prenášať na iných ľudí. Herpes je infekčné ochorenie spôsobené vírusom HSV-1.

Ako súvisia celiakia a akné?

Akné je vo väčšine prípadov spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Ide predovšetkým o hormóny zodpovedajúce za reguláciu produkcie mazových žliaz. Pýtate sa, ako to súvisí s lepkom? Lepok môže v tele celiatika narobiť neporiadok aj na hormonálnej úrovni. To je jedným z dôvodov, prečo sú ľudia trpiaci na neznášanlivosť lepku náchylnejší na problémy s akné a vyrážkami.

celia a akne

Ak nemáte diagnostikovanú celiakiu, no trápia vás problémy s hormonálnym akné, ktoré sa po vylúčení lepku zo stravy zlepšia, obráťte sa na lekára. Ten vám urobí testy na celiakiu a potvrdí, prípadne vylúči výskyt ochorenia.

bezlepkova strava

Poznáte zásady bezlepkovej stravy?

Prečítajte si, aké zásady bezlepkovej stravy by ste mali dodržiavať, na čo si dávať pozor a naopak, čo je pre vás ako celiatika bezpečné.

Upozornenie:

Nie na každom výrobku nájdete explicitne uvedené, či sa v ňom lepok nachádza alebo nie. Ak trpíte na ochorenie, prípadne alergiu, pri ktorých vám kontakt s lepkom spôsobuje ťažkosti, vyberajte si prípravok starostlivosti o pokožku naozaj pozorne.

Zdroje použité v článku:

  1. Dermatitis Herpetiformis. In: my.levelandclinic.org. 2022. [online] [cit. 10-6-2024] Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21460-dermatitis-herpetiformis
  2. Adams, J. These Seven Common Skin Conditions Are Associated With Celiac Disease. 2019. in: celiac.com [online] [cit. 10-6-02024] Dostupné z: https://www.celiac.com/celiac-disease/these-seven-common-skin-conditions-are-associated-with-celiac-disease-r4749/

Neprehliadnite