Bezlepkový svet
s etabletkou

Vitajte v klube pre celiatikov, kde sme zhromaždili všetko potrebné pre váš boj s celiakiou. Prečítajte si zaujímavé články, vďaka ktorým o vašej diagnóze zistíte viac a nechajte sa inšpirovať radami, tipmi či chutnými receptami.

Pripomeňme si, čo je to celiakia

Zozbierali sme pre vás aj odpovede na tie najčastejšie otázky a určite vás poteší tiež množstvo bezlepkových potravín v našej ponuke. Čítajte ďalej a cíťte sa v bezlepkovom svete ako doma.

Ak ste zavítali do nášho bezlepkového sveta, zrejme už viete, že celiakia je autoimunitné a vo väčšine prípadov dedične podmienené ochorenie. S veľkou pravdepodobnosťou sa teda u vás prejavilo na základe genetickej predispozície získanej od rodičov. Zákernosť tohto ochorenia spočíva predovšetkým v tom, že na rozdiel od alergie či intolerancie na lepok, ktoré síce organizmus podráždia a vyvolajú imunitnú reakciu, pri celiakii dochádza po konzumácii lepku aj k poškodeniu tkanív tenkého čreva. Práve toto poškodenie môže potom spôsobiť ďalšie komplikácie, ako sú:

  • nedostatok živín,
  • anémia,
  • problémy s plodnosťou a menštruáciou,
  • úbytok na váhe,
  • bolesť hlavy,
  • depresie,
  • osteoporóza a osteomalácia,
  • poškodenie periférneho nervového systému,
  • hyposplenizmus.

Ako si uľahčiť život s celiakiou?

Celiakia je diagnóza na celý život, ktorá vám do bežných dní určite priniesla množstvo zmien. Diéta, zdravý životný štýl a kontrolné vyšetrenia u lekára vám však môžu zabezpečiť plnohodnotné fungovanie. Aby ste si tento boj čo najviac zjednodušili, potrebujete poznať vášho „protivníka“. Čo celiakiu spôsobuje a aké sú jej najčastejšie prejavy? Na ktoré aspekty vášho zdravia vplýva? Aj na tieto otázky nájdete odpovede v našich článkoch.

Čo nájdete v našej bezlepkovej špajze?

Každý celiatik vie, že jediným spôsobom, ako môže s celiakiou zatočiť, je dodržiavať bezlepkovú diétu. Určite vám nemusíme pripomínať 3 základné zásady bezlepkovej stravy:

gluten free

Žiadne lepkové obilniny ani produkty z nich

kontrola zlozenia potravin

Kontrola zloženia potravín 

zdrava vyvazena strava

Zdravý jedálniček plný vitamínov

Nie je to jednoduché, ale pokiaľ budete stravu dodržiavať naozaj poctivo, máte veľkú šancu, že sa vaše tenké črevo zahojí, postupne vymiznú všetky nepríjemné príznaky ochorenia a vy budete fungovať viac menej normálne. Veľkým pozitívom je, že okrem prirodzene bezlepkových potravín máte dnes na výber aj z množstva bezgluténových produktov. Máte chuť na pečivo, cestoviny, cereálie, kaše alebo si chcete upiecť chutný domáci chlieb či koláč? U nás si z bezlepkových potravín určite vyberiete. 

Bezlepkové cestoviny

Bezlepkové múky

Bezlepkové pečivo

Upozornenie

Môže sa stať, že sa k celiakii pridruží intolerancia na laktózu. Ak je táto kombinácia aj váš prípad, nezabudnite si overiť, či sa v bezlepkovej potravine, ktorú sa chystáte skonzumovať, nenachádza laktóza.

Varenie s celiakiou? Nechajte sa inšpirovať

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale existuje množstvo veľmi chutných bezlepkových receptov. S troškou chuti a času si môžete doma pripraviť skoro všetky obľúbené jedlá v bezgluténovej verzii, a to sladké aj slané. Dôležité je predovšetkým to, aby ste sa nebáli skúšať. Ako malú inšpiráciu pre vás máme niekoľko receptov na chutné bezlepkové jedlá, ktoré vás nielen zasýtia, ale aj potešia chuťové poháriky.

Nájdite odpovede na svoje otázky

Celiakia je komplexné ochorenie, ktoré môže mať viacero príčin a širokú škálu príznakov. Väčšinou sa prejavuje tráviacimi ťažkosťami, no postihnúť môže aj iné aspekty vášho zdravia. Zozbierali sme tie najčastejšie otázky o celiakii a bezlepkovej strave a pripravili sme pre vás odpovede, ktoré sme prehľadne zhromaždili na jednom mieste.

Vitajte v klube pre celiatikov, kde sme zhromaždili všetko potrebné pre váš boj s celiakiou. Prečítajte si zaujímavé články, vďaka ktorým o vašej diagnóze zistíte viac a nechajte sa inšpirovať radami, tipmi či chutnými receptami.

Zobraziť celý popis
Prejsť do blogu
Najčastejšie otázky

Nájdite odpovede na svoje otázky o celiakii a bezlepkovej strave. Zozbierali sme tie najčastejšie otázky našich zákazníkov a pripravili sme odpovede, ktoré nájdete prehľadne zhromaždené na jednom mieste.

Zobraziť najčastejšie otázky