Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Antihistaminiká na alergiu: Aké typy poznáme a kedy po nich siahnuť?

Čo je to histamín?

Histamín je prirodzene sa vyskytujúca látka v ľudskom organizme. Podieľa sa na regulácii rôznych pochodov – od vývoja embrya až po hojenie rán. Väzbou histamínu na H1 receptory sa primárne ovplyvňujú funkcie centrálneho nervového systému. Histamín v tele napríklad reguluje cirkadiálne rytmy (spánok a bdenie), ovplyvňuje agresivitu, homeostázu, vnímanie bolesti, pamäti a má antikonvulzívnu aktivitu (protizáchvatovú).

kozna alergia

Upozornenie:

Najťažšou formou alergickej reakcie je anafylaxia. Alergický šok je vyeskalovanie príznakov alergie do podoby, kedy je ohrozený život pacienta. Je spojený s vyrážkou, objavuje sa však aj sťažené dýchanie. Anafylaktický šok je reakcia na alergén, ktorý alergiu vyvolal. Je potrebná cielená terapia.

  • Alergické respiračné ochorenia – napr. alergickú nádchu so zápalom spojiviek či bronchiálnu astmu.
  • Alergia na včelí a osí jed.
  • Kožné alergie – žihľavka a kontaktná dermatitída (zápal kože).
  • Alergia na potraviny.
  • Alergia na lieky.
test na alergiu

Základným kožným alergologickým testom je Prickov test. Kožné testy sa vykonávajú s určitým alergénom. Zisťujú prítomnosť špecifických protilátok (IgE), naviazaných na žírnych bunkách v koži. Ak sa alergén viaže na špecifické IgE protilátky fixované na žírnych bunkách, dôjde k aktivácii a uvoľneniu mediátorov. Vazoaktívne mediátory vyvolajú vyrážku (pupenec) a lokálne svrbenie so začervenaním. Tieto reakcie sa objavia spravidla 5 minút po teste.

Upozornenie:

Je dôležité prízvukovať, že kombinácia antihistaminík s inými sedatívami, respektíve s alkoholom, nie je vhodná. Hlavne prvogeneračné preparáty môžu spôsobiť silný útlm až spánok, čo je obzvlášť nebezpečné napríklad pri riadení dopravných prostriedkov.

Antihistaminiká sú určené aj na lokálnu aplikáciu pri nádche či slzení očí
  • Stabilizátory membrán žírnych buniekkromóny – ako napr. dinatrii cromoglicas, nedocromil sodný, n-acetyl-aspartyl-glutamát, lodoxamid. Sú to inhalačné lieky a očné kvapky používané pri konjunktivitíde.
  • Glukokortikoidy – beclometason, budesonid, fluticason, mometazon, ciclesonid. Majú silnú protizápalovú aktivitu a formu inhalačného prášku alebo nosného spreja.
  • Antihistaminiká vo forme nosného spreja a očných kvapiek – napr. azelastin, levocabastin, emedastin, ketotifen.

Zdroje použité v článku:

VOKURKA, M. & J. HUGO. Velký lékařský slovník.
KLENER,P. et al. Vnitřní lékařství.
Antihistaminika indikovaná k systémové a topické léčbě. Dostupné z: www.solen.cz

Neprehliadnite