Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Ako si pomôcť s prejavmi alergie?

Alergia je reakcia organizmu na kontakt s cudzorodou látkou – alergénom. V tele máme látku histamín, uloženú v žírnych bunkách (mastocytoch). Histamín má svoje vnútorné úlohy, ako je napríklad rozširovanie a zužovanie ciev. Pokiaľ sa histamín zo žírnych buniek nevylúči vo veľkom množstve, spĺňa svoju fyziologickú úlohu. Ak sa telo stretne s alergénom, histamín sa vylúči vo väčšom, poprípade v extrémnom množstve. Práve vtedy hovoríme o alergii, poprípade o anafylaktickom šoku. Histamín sa po vylúčení naviaže na svoje receptory, čo sú bielkoviny, ktoré spustia ďalšie mechanizmy a kaskády v organizme. Základné prejavy alergie si môžete predstaviť ako následky štipnutia komára – opuch, svrbenie, začervenanie, bolesť. Tieto prejavy sa môžu líšiť podľa miesta, na ktorom došlo ku kontaktu s alergénom a aj podľa toho, čo alergiu vyvolalo.

Ako sa prejavujú alergie?

Ak to zjednodušíme, prejavy alergie sa môžu vyskytnúť po všetkom, čo nie je telu prirodzené. S kontaktnými prejavmi alergie na koži sa stretnete pri čistiacich prostriedkoch, chemikáliách, kozmetických prípravkoch ale aj pri dotyku s rastlinami. Vtedy môžete na koži pozorovať malé pupienky, niekedy naplnené tekutinou. V iných prípadoch koža len začervená, svrbí či opuchne. Kožné prejavy alergie sa u vás môžu vyskytnúť aj pri opaľovaní, hlavne ak si pokožku nechránite opaľovacími prípravkami.

Iné prejavy budete pozorovať, ak alergén príde do kontaktu s očami poprípade sa naviaže na sliznice v nose. Reakcie očí a nosa súvisia s alergiou na peľ či prach, teda na čiastočky, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu. Vtedy oči začervenajú, opuchnú, svrbia a keďže sa organizmus bude chcieť prirodzene zbaviť alergénu, začnú aj slziť. Tvorba a vylučovanie sĺz v tomto prípade funguje ako sprcha, pretože slzy majú za cieľ zrušiť kontakt alergénu s povrchom oka. Nosná sliznica sa tak isto bude snažiť odstrániť alergén. K prejavom ako svrbenie či šteklenie v nose sa preto môže pridružiť aj kýchanie a riedky výtok z nosa.

Ak nastane alergia po jedle, prejavy sa vyskytujú po celom organizme, teda sú systémové. Pokiaľ sa histamín vylúči v extrémnom množstve a rýchlo, môžete už pri jedení pociťovať opuch jazyka, mravčenie a svrbenie. V tom prípade, hlavne ak konzumujete niečo pre vás nové (exotické ovocie, oriešky), netreba v jedle pokračovať a ideálne je si rýchlo vypláchnuť obsah ústnej dutiny vodou. Ak alergia nastupuje pomaly, prejaví sa na tele svrbením, začervenaním, dokonca môže nastať celkový nepokoj. Môžu sa u vás vyskytnúť aj pupienky na mieste žalúdka. V tomto prípade je vhodné užitie antihistaminík.

Prvá pomoc pri alergiách

Základná liečba prejavov alergie je založená na zabránení naviazaniu histamínu na svoj receptor. Celý proces vzniku alergie si môžeme vysvetliť na nasledujúcom príklade: Predstavte si prázdnu kinosálu s mnohými kreslami či stoličkami. Ak príde do kina histamín, sadne si na stoličku – t.j. histamínový receptor, a následne sa spustí film o alergii. Keď užijete antihistaminiká, stoličky v kinosále budú obsadené liečivom a vyplavený histamín si nebude mať kam sadnúť, a tak sa film o alergii premietať nebude.

Antihistaminiká sú dostupné v mnohých liekových formách a viete si ich vybrať podľa toho, kde sa najviac prejavy alergie vyskytujú. Na kožu natriete gél, do očí a nosa si aplikujte očné a nosné kvapky. Celkové telesné prejavy si vyžadujú antihistaminiká v tabletkách.

Čo pomáha na kožné prejavy alergií?

Pri kožnej alergickej reakcii treba kožu v prvom rade dobre opláchnuť vodou. Potom na ňu môžete natrieť gél s obsahom antihistaminika. Okrem toho pomáha aj schladenie kože, napríklad pomocou vlhkej tkaniny.

Čo robiť, ak sa alergia prejavuje na očiach?

Alergické prejavy na očiach a v nose si môžete zmierňovať očnými a nosnými kvapkami s obsahom antihistaminík. Vhodné však nie sú nosné kvapky, ktoré sa používajú na odstránenie symptómov nádchy.

Ako zmierniť celkové prejavy alergie?

Celkové prejavy alergie ako svrbenie či sčervenanie sa zmierňujú užívaním antihistaminík v tabletkách. Pri výbere správneho liečiva sa treba orientovať na novšie liečivá, u ktorých je znížený efekt sedácie či spavosti.

Ako podať prvú pomoc pri anafylaktickom šoku?

Anafylaktický šok je extrémnym prejavom alergie. U postihnutého sa najčastejšie vyskytuje predovšetkým po kontakte s hmyzom (poštipnutie včelou alebo osou), po kontakte s jedlom (rôzne druhy orechov alebo sója) a samozrejme po liekoch. Prejavuje sa opuchom nielen miesta kontaktu s alergénom, ale napríklad aj opuchom častí tváre či jazyka.

Ak sa anafylaktické prejavy alergie vyskytujú okamžite po kontakte s alergénom, je dôležité znížiť kontakt alergénu a organizmu, teda vybrať čiastočky neprehltnutého jedla či omyť postihnutú časť tela vodou alebo tekutinou. Pokiaľ sa anafylaktický šok dostaví, je ideálne ak postihnutý užije tabletky proti alergii. Je tiež nutné vyhľadať lekársku pomoc, poprípade volať jednotky rýchlej zdravotnej pomoci.

Jedinci, ktorí už zažili anafylaktický šok, musia pri sebe nosiť adrenalínovú injekciu (adrenalínové pero), ktoré je nutné aplikovať do stehenného svalu. Ak ste už prekonali anafylaktický šok, a máte nosiť pri sebe adrenalínové pero, tak si kontrolujte jeho dobu použiteľnosti a povedzte o svojej alergii aj okoliu. Môžete sa stretnúť s alergénom nevedomky (zbytky orieškov pri výrobe jedla) a vtedy vám poskytnutie prvej pomoci od okolia môže zachrániť život.

Ako sa vyhnúť prejavom alergie? Základné pravidlá pre alergikov

Prejavy alergie sa dajú zmierňovať nielen užívaním liečby, ale predovšetkým aj zmenou správania sa. Tieto zmeny by sme mohli zhrnúť do nasledujúcich bodov:

  1. Pri potvrdenej alergii na konkrétnu rastlinu, potravinu, kozmetický výrobok či liek sa dôsledne vyhýbajte kontaktu s alergénom.
  1. Ak trpíte alergiou z vonkajšieho prostredia (peľ, prach), odstraňujte čiastočky alergénu zvýšenou hygienou – často si umývajte tvár, vlasy, používajte upokojujúce kvapky do očí (s obsahom kyseliny hyalurónovej, umelé slzy), používajte vodné roztoky či spreje do nosa (izotonické alebo hypotonické).
  1. V domácnosti zvýšte frekvenciu odstraňovania čiastočiek prachu – teda častejšie upratujte. Použiť môžete aj domáce čističky vzduchu.
  1. Odsledujte si, čo vaše symptómy spôsobuje a kedy nastupujú. Robte si záznamy a tie ukážte svojmu ošetrujúcemu lekárovi, môžu mu pomôcť pri identifikácii alergénu
  2. Určite navštívte lekára, neliečené prejavy alergií môžu neskôr vyvolať ďalšie ochorenia.

Neprehliadnite