Celiakia u detí sa môže prejaviť už v ranom veku. Spoznajte jej najčastejšie príznaky a zistite, aké zmeny vás i vašu ratolesť čakajú
Celiakia je autoimunitné ochorenie, pri ktorom po konzumácii lepku dochádza k imunitnej zápalovej reakcii v tráviacom trakcie. To znamená, že organizmus považuje lepok za škodlivý a reaguje naň obrannou reakciou. Týmito zápalovými procesmi dochádza k vyhladzovaniu klkov, malabsorpcii živín a ďalším zdravotným problémom. Ako je to však s celiakiou u detí? Prejavuje a lieči sa rovnako ako u dospelých? A prečo vlastne toto ochorenie vaše dieťa postretlo? Prečítajte si viac a zistite, ako celiakiu včas odhaliť a aké zmeny vás a vaše dieťa čakajú.
Detská celiakia – čo by ste o nej mali vedieť?
Detská celiakia sa môže prejaviť už u maličkých detičiek vo veku 6 až 9 mesiacov, a to po prvej expozícii lepku. Expozíciou, alebo teda vystavením organizmu lepku, myslíme konkrétne jeho konzumáciu. U niektorých detí sa však celiakia nemusí prejaviť hneď v ranom veku. Stáva sa, že dieťa roky konzumuje potraviny s lepkom normálne a neobjavujú sa u neho žiadne príznaky, až kým nie je staršie. Prečo to tak je sa doposiaľ nepodarilo presne zistiť.
Celiakia je ochorenie s genetickým základom. To znamená, že pokiaľ má niekto v blízkej rodine celiakiu, je vyššia šanca, že sa ochorenie vyvinie aj u vášho dieťaťa. Ak niekoho takého v rodine máte, prípadne pozorujete niektoré z príznakov, nechajte dieťa otestovať čo najskôr.
Prečo telo pri celiakii reaguje na lepok tak, ako reaguje, doteraz nevieme. Vieme len to, že na ňu vplýva genetika a že niekedy sa objavuje aj ako sprievodné ochorenie popri iných zdravotných ťažkostiach a ochoreniach – napríklad pri Downovom syndróme, Wiliamsovom syndróme, cukrovke I. typu a autoimunitných ochoreniach štítnej žľazy.1
Celiakia u detí – príznaky
Celiakia u detí môže mať vcelku rôznorodé príznaky. Odlišujú sa primárne vekom dieťaťa, aj keď samozrejme existujú rôzne výnimky. U niektorých detí sa príznaky objavia minúty až hodiny po konzumácii lepku, pričom trvajú len niekoľko hodín. V iných prípadoch trvajú príznaky celé dni až týždne.
Odlišná je aj závažnosť prejavov celiakie. Zatiaľ čo niektoré detičky majú len mierne a ľahko prehliadnuteľné prejavy ako plynatosť, bolesť bruška či zápchu, u iných detí sa objavujú závažnejšie symptómy. Práve závažnejšie príznaky, ako strata na váhe, zvracanie či problémy s rastom, vedú k skorej diagnostike celiakie u detí.
Celiakia u dojčiat a batoliat
U dojčiat a batoliat sú bežnejšie zreteľnejšie príznaky, pričom najčastejšie sa prejavujú problémami s tráviacou sústavou. Medzi tie najbežnejšie patria napríklad:
- zvracanie,
- nadúvanie,
- problémy s rastom,
- vypuknuté bruško,
- podráždenosť,
- hnačka,
- podvýživa.
Celiakia u detí školského veku
U väčších detí, ktoré sú už v školskom veku, nie je zvracanie v dôsledku konzumácie lepku až také bežné. Objavuje sa skôr:
- bolesť v žalúdku, bolesť brucha,
- vypuklé bruško,
- hnačka,
- zápcha,
- problém nabrať na váhe, prípadne chudnutie.
Celiakia u starších detí a teenagerov
U tejto skupiny detí sa príznaky celiakie nemusia týkať tráviacej sústavy. Dalo by sa povedať, že ide o atypické príznaky, ktoré prvoplánovo nepôsobia ako symptómy celiakie. Patria k nim napríklad:
- neskorý nástup puberty,
- problémy s rastom,
- chudnutie na váhe,
- bolesť kostí a kĺbov,
- chronická únava,
- migrény a časté bolesti hlavy,
- kožná manifestácia celiakie (dermatitis herpetiformis),
- častá tvorba áft.
Upozornenie:
U adolescentov sa môžu objaviť aj príznaky spojené s mentálnym zdravím, ako sú napríklad úzkosti, depresie, panické záchvaty a náladovosť.2
Zistite viac o príznakoch a prejavoch celiakie
Celiakia u detí a dospelých má rôzne prejavy a dokonca sa môže občas objaviť úplne bez nich.
Celiakia u detí – ako prebieha diagnostika a liečba?
Diagnostika celiakie u detí pozostáva z viacerých fáz:
- Ako sme už spomenuli vyššie, pokiaľ celiakiou trpí niektorý z rodičov, prípadne súrodencov dieťaťa, mali by ste dať dieťatko preventívne vyšetriť čo najskôr.
- Pediater alebo detský gastroenterológ preverí zdravotnú anamnézu dieťaťa – to znamená, že sa bude pýtať na celkové zdravie dieťaťa a prítomnosť iných ochorení u neho i v rodine.
- Nasleduje fyzikálne vyšetrenie a krvné testy. Lekár dieťa vyšetrí, preverí, respektíve vylúči iné ochorenia a odporučí krvné testy na zistenie protilátok. Pokiaľ sa tieto protilátky v krvi objavujú, je pravdepodobné, že dieťa bude celiatik. Lekár pre potvrdenie môže odporučiť odobratie vzorky tkaniva tenkého čreva na histologické vyšetrenie.
- Eliminačná diéta je tiež jedným zo spôsobov, ktorý môže diagnostike celiakie napomôcť. Spočíva v tom, že sa na určité obdobie vyradí z jedálnička dieťaťa všetko, čo obsahuje lepok a následne sa sleduje, či dôjde k zlepšeniu príznakov.
Upozornenie:
Nikdy dieťaťu nenastavujte bezlepkovú diétu natrvalo bez toho, aby lekár nepotvrdil celiakiu. Dlhodobým bezdôvodným vylúčením lepku zo stravy sa totiž môže u dieťaťa vyvinúť intolerancia na lepok.
Bezlepková diéta pre deti
Bezlepková diéta je jedinou účinnou formou liečby celiakie. Jej dodržiavaním dochádza k vymiznutiu príznakov a regenerácii stien tenkého čreva. Diéta však nedokáže celiakiu vyliečiť – celiakia je totiž na celý život. Aj preto je veľmi dôležité, aby ste dieťaťu dôkladne vysvetlili, prečo nepapá veci ako iné deti a prečo je dôležité, aby bezlepkovú diétu dodržiavalo za každých okolností.
Kedysi bolo oveľa náročnejšie dodržiavať bezlepkovú stravu, nakoľko nebola ohľadom tohto ochorenie dostatočná osveta a informovanosť. Okrem toho bol navyše oveľa menší výber bezlepkových potravín, než je v súčasnosti. Aby sme vám bezlepkovú diétu a prípravu bezlepkovej stravy pre vaše dieťa uľahčili, máme pre vás niekoľko tipov. Ak ich budete dodržiavať, veľmi rýchlo si nájdete rytmus a systém, vďaka ktorému bude varenie pre vašu ratolesť s celiakiou oveľa jednoduchšie.
1. Bezlepková diéta je liečba a je potrebné ju dodržiavať za každých okolností
Ak ste niekedy držali diétu, možno to poznáte: „Dnes si dám koláč, veď jeden kúsok mi neublíži.“ Pri redukčnej diéte si takéto niečo možno môžete dovoliť, pri tej bezlepkovej však nie. Je veľmi dôležité, aby celiatik – v tomto prípade vaše dieťa – dodržiavalo diétu za každých okolností, a to na 100%. Aj kúsok koláča či krajec chleba totiž spustí nepríjemné príznaky a zhorší progres, ktorý ste dodržiavaním stravy dosiahli. Je dôležité aj to, aby ste dieťaťu vysvetlili, že je v poriadku, ak sa nestravuje tak, ako zvyšní členovia rodiny, kamaráti alebo spolužiaci.
2. Urobte si rešerš povolených, rizikových a zakázaných potravín
V súčasnosti je možné pripraviť takmer každé jedlo v bezlepkovej verzii. Aby ste sa do toho však mohli pustiť, je veľmi dôležité vedieť, čo dieťa môže a nemôže jesť. Niektoré potraviny vám budú jasné už „na prvý pohľad“ – zakázané sú napríklad klasické cestoviny, pečivo, múka a výrobky z nej. Existujú ale aj potraviny, ktoré by ste možno považovali za bezlepkové, a pritom nie sú pri detskej celiakii vhodné.
- Potraviny povolené pri celiakii u detí: mäso, ryby, mliečne výrobky (pokiaľ nie je pridružená intolerancia na laktózu), vajíčka, fazuľa, šošovica, ovocie, zelenina, ryža, kukurica, zemiaky, orechy, semienka, kokos, amarant, pohánka, proso, quinoa, bezlepkový ovos, oleje, jedlá sóda
- Zakázané potraviny pri celiakii: raž, jačmeň, pšenica, špalda, ovos (neoznačený ako bezlepkový), kamut, tritikale, kuskus, bulgur
- Rizikové potraviny pri celiakii u detí: niektoré druhy predpripravených omáčok, kečup, horčica, koreninové zmesi, sladkosti, výrobky z ovsených vločiek, müsli, cereálie, instantné polievky a hotové jedlá
3. Naučte sa vždy kontrolovať zloženie
Bezlepkové potraviny sú označené prečiarknutým klasom. Znamená to, že daný výrobok obsahuje menej ako 2mg gluténu na 100g sušiny danej potraviny.3 Z praxe však vieme, že to nie je vždy tak. Na trhu sa objavujú okrem osvedčených výrobcov aj noví výrobcovia. Sem-tam sa stane, že sa po kontrole zloženia zistí, že aj napriek označeniu daný produkt lepok obsahuje. Odporúčame vám preto vždy pozorne kontrolovať zloženie potravín, ktoré sa chystáte vašej ratolesti podávať.
U nás nájdete bezlepkové potraviny od renomovaných výrobcov:
4. Kombinujte bezlepkové potraviny s prirodzene bezlepkovými
Prirodzene bezlepkové potraviny sú vždy najlepšou voľbou. Sú to potraviny, v ktorých sa lepok nenachádza, napríklad mäso, zelenina, ovocie, ryža, kukurica, zemiaky. Špeciálne bezlepkové potraviny (múky, cestoviny a múčne jedlá) sú často škrobovejšie a sacharidovejšie, preto je potrebné jedlá skladať tak, aby bola strava vášho dieťaťa vyvážená, s dostatkom bielkovín, vitamínov, minerálov, vlákniny a iných živín.
Máme pre vás chutné tipy na raňajky či bezlepkovú desiatu pre deti:
S celiakiou sa často spájajú problémy s malabsorpciou živín a podvýživou. To má za následok rôzne zdravotné ťažkosti a komplikácie. Je preto veľmi dôležité, aby dieťa dostávalo dostatok vitamínov a minerálov, a to predovšetkým vitamínu C, D, železa, zinku, vitamínov skupiny B, vápnika, fosforu a podobne. Tie možno dopĺňať buď v strave, alebo pomocou vhodných doplnkov stravy bez lepku:
Celiakia nie je jediné ochorenie týkajúce sa lepku
U detí sa môže vyvinúť aj alergia na lepok. Prečítajte si, čo ju spúšťa, ako sa od celiakie odlišuje a ako ju liečiť.
Zdroje použité v článku:
1. Celiac Disease. In: Nemours Kids health. 2021. [online] [cit. 11-9-2024] Dostupné: https://kidshealth.org/en/parents/celiac-disease.html
2. Celiac Disease in Children. In: Celiac Disease Foundation. 2024. [online] [Cit. 11-9-2024] Dostupné: https://celiac.org/about-celiac-disease/celiac-disease-in-children/
3. Bezlepková diéta a jej úskalia. In: Celiakia.sk. 2012. [online] [cit. 11-9-2024] Dostupné: https://www.celiakia.sk/magazin/celiakia/bezlepkova-dieta-a-jej-uskalia?mid=1372