Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Intímnou hygienou ku zdraviu. Naučte sa, ako sa (ne)starať o svoje intímne partie

Hygiena a starostlivosť o telo je zrejme neodmysliteľnou súčasťou vášho dňa. Určite máte svoju vlastnú špeciálnu rutinu starostlivosti o citlivú pokožku tváre, inú rutinu na vlasy a podobne. Viete však, že rovnako dôležité je poctivo sa starať aj o vaše intímne partie? Práve intímna hygiena vám totiž môže pomôcť vyhnúť sa nepríjemným problémom, ako sú svrbenie, zápach a dokonca aj infekcie rôzneho pôvodu. A navyše – je tiež dôležitým aspektom toho, či sa žena cíti dobre, komfortne a sama sebou. Na čo by ste teda pri intímnej hygiene nemali zabúdať?

Čo potrebujete vedieť o vašich intímnych partiách?

Intímne partie sú v podstate najcitlivejšou časťou ženského tela, a tak by sme k nim mali aj pristupovať. V sliznici ženského pohlavného orgánu sa nachádzajú určité druhy mikroorganizmov, ktoré vytvárajú vaginálnu flóru. Za predpokladu, že ste zdravá, je vaša flóra v rovnováhe. To znamená, že baktérie a huby prirodzene sa vyskytujúce vo vnútornom prostredí vašich intímnych partií sú v presne takom množstve, aby plnili úlohu, ktorú majú – tvorbu kyseliny mliečnej. Kyselina mliečna je zodpovedná za vznik a udržanie kyslého prostredia brániaceho množeniu baktérií a mikroorganizmov.

intimna hygiena

Zdravá žena má kyslé vaginálne prostredie s pH v rozpätí 3,8 až 4,5. Táto úroveň pH zabraňuje množeniu baktérií a mikroorganizmov zodpovedných za vznik bakteriálnych vaginóz, vaginálnej kandidy a ďalších ochorení. Okrem zdravotnej stránky vplýva na hladinu pH aj používanie kozmetických prípravkov – niektoré totiž majú zásadité pH, čo má za následok narušenie rovnováhy vaginálnej flóry.

Rovnováha prostredia vaginálnej flóry je teda veľmi krehká a na jej narušenie môžu mať vplyv viaceré faktory, ako sú napríklad:

  • hormonálne zmeny, napríklad menštruácia, tehotenstvo, menopauza,
  • užívanie antibiotík, hormonálnej antikoncepcie, ale aj iných liekov,
  • nesprávna alebo nedostatočná hygiena,
  • vonkajšie faktory ako stres, únava, fajčenie,
  • zmena pH vaginálnej flóry.

Ako na intímnu hygienu? Menej je niekedy viac

Nemyslíme tým samozrejme, že je treba sa „tam dole“ umývať len 2x do týždňa. Ide predovšetkým o to, že niektoré ženy zvyknú starostlivosť o svoje citlivé partie preháňať – či už príliš častým umývaním, alebo používaním príliš agresívnej kozmetiky. Pravdou však je, že si tak môžete viac uškodiť než pomôcť.

Teplá voda jedenkrát denne. Tak málo vám stačí, aby ste vaše intímne partie udržali čisté. Prečo je to tak? Ženské partie dostali od prírody do vienka jednu úžasnú vlastnosť – vo vagíne prebieha neustály proces samočistenia. Pokiaľ ste teda zdravá a netrápia vás žiadne zdravotné ťažkosti, vaša vaginálna flóra je schopná regulovať sa úplne sama.

gel na intimnu hygienu

Klasické mydlá vs. intímne umývacie gély

Ako sme už spomenuli, za predpokladu, že ste zdravá, postačí vám k bežnej hygiene použitie teplej vody. Pokiaľ však pri umývaní používate klasický sprchový gél alebo mydlo aj na vaše intímne partie, môžete si narobiť viac škody než úžitku. Klasické umývacie prostriedky dosiahnu totiž len to, že zmyjú všetky sekréty produkované sliznicami vagíny. Narušia jej prirodzené pH a v niektorých prípadoch môžu vaše citlivé partie podráždiť.

Pokiaľ chcete siahnuť po umývacom prípravku, mal by to byť taký, ktorý je primárne určený na intímne partie. V lekárňach aj drogériách nájdete dnes množstvo intímnych umývacích gélov, ktoré majú:

  • neutrálne alebo kyslé pH,
  • jemné zloženie bez agresívnych zložiek,
  • zloženie bez parfumov a vôní.1

Intímne umývacie gély môžu byť dobrým pomocníkom počas vašich dní, kedy môžete mať pocit, že umývanie čistou vodou nestačí. Niektoré ženy po nich siahajú aj vtedy, keď ich trápia problémy ako svrbenie či nepríjemný zápach. V mnohých takýchto prípadoch ide však o bakteriálnu infekciu a samotné mydlo nemusí stačiť – mali by ste sa obrátiť na vášho gynekológa. Pravidelná a správna hygiena je predovšetkým prvým krokom k tomu, aby ste sa infekciám a zdravotným problémom v intímnych partiách vyhli.

Vlhčené obrúsky len pre prípad núdze či na cesty

Okrem intímnych umývacích gélov nájdete v lekárňach a drogériách aj vlhčené obrúsky určené na intímnu hygienu. Mnohé z nich majú jemné zloženie s prírodnými extraktmi, ktoré majú vaše partie osviežiť, prípadne upokojiť. Aj v tomto prípade platí, že by ste určite nemali siahnuť po obrúskoch, ktoré sú parfumované, a nie súurčené výlučne na intímne partie.

Čo sa týka frekvencie používania, obrúsky by mali patriť skôr do taštičky „prvej pomoci“ na cestách alebo počas vašich dní. Sú skvelou pomôckou predovšetkým vtedy, keď cestujete a nemáte možnosť dať si rýchlu sprchu. Neodporúča sa používať ich ako súčasť každodennej hygieny.

Nepodceňujte výber spodnej bielizne

K intímnej hygiene patrí bezpochyby aj čistá a vhodná spodná bielizeň. Pokiaľ rada nosíte tangá či stringové nohavičky, asi vás nepotešíme. Nosenie tohto typu bielizne môže prispieť k šíreniu baktérií Escherichia coli spôsobujúcich zápal močových ciest. Okrem toho môže dôjsť k vzniku mikroodrenín na pokožke a jej následnej infekcii.

Pri výbere nohavičiek je tiež veľmi dôležitý materiál. Umelé materiály zadržiavajú vodu, vytvárajú teda vlhké prostredie a nedovolia vašej pokožke dýchať.1 Najvhodnejšie je siahnuť po pohodlnej bavlnenej bielizni.

Počas leta je veľmi lákavé tráviť veľa času pri vode. Pokiaľ sa chystáte na celý deň na kúpalisko, k moru či jazeru, vezmite si aspoň dvoje plavky. Čím viac času totiž strávite v mokrých plavkách, tým lepšie prostredie pre množenie baktérií vzniká.

Intímna starostlivosť počas vašich dní

Počas menštruácie je pravidelné sprchovanie ešte dôležitejšie než počas bežných dní. Hlavne v lete je ideálne sa „zospodu“ umyť aj dvakrát za deň. Hygienické vložkytampóny by ste mali meniť tiež pravidelne a nepoužívať jednu hygienickú pomôcku dlhšie než dve až štyri hodiny (vložky) alebo dve až tri hodiny (tampóny). Mohlo by totiž dôjsť k infekcii, prípadne pri tampónoch k síce veľmi zriedkavému, ale predsa nebezpečnému, syndrómu toxického šoku.

Hygienické zásady pred a po pohlavnom styku a prečo ich treba dodržiavať?

Sprcha pred a po sexe? Počas sexu môže dôjsť k prenosu mikroorganizmov. Najlepším spôsobom, ako môžete ochrániť seba aj svojho partnera, je dať si pred stykom sprchu. Ide v podstate o určitý druh preventívneho opatrenia. Aby ste túto prevenciu dotiahli do dokonalosti, mali by ste následne po sexe urobiť toto:

  • ísť na malú potrebu – hoci to možno mnoho žien netuší, močenie po sexe je jedným z preventívnych opatrení pred zápalom močových ciest. Močením sa totiž z močovej trubice „odplavia“ baktérie, ktoré sa tam počas styku mohli dostať. Pokiaľ by ste chceli o vzniku a prevencii zápalu močových ciest vedieť viac, prečítajte si jeden z našich predošlých článkov s touto tematikou.
  • dať si ďalšiu sprchu – v zásade je potrebná z podobných dôvodov ako sprcha pred. Ďalším z dôvodov je však aj to, že spermie majú zásadité pH. Po nechránenom styku môžu teda narušiť kyslé pH vaginálnej flóry, čo ako už vieme, má za následok vznik vhodného prostredia na množenie baktérií.
produkty na intimnu hygienu

Viete všetko, čo potrebujete pre správnu intímnu hygienu?

Pozrite si produkty v kategórií intímnej starostlivosti a pripravte sa na vašu novú rutinu.

Zdroj použitý v článku:

  1. KAŠČÁK J., Mgr. NA INTÍMNU HYGIENU SÚ VHODNÉ GÉLY S KYSLÝM PH – ROZHOVOR S MUDR. VIEROU ANDIĽOVOU. 2022 [online] [cit. dňa 7.8.2022] Dostupné z: https://www.unilabs.sk/clanky-invitro/na-intimnu-hygienu-su-vhodne-gely-s-kyslym-ph-rozhovor-s-mudr-vierou-andilovou

Neprehliadnite