Doručovanie počas Veľkonočných sviatkov.
Zistiť viac

Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Čo pomáha na kiahne?

Ovčie kiahne predstavujú zdravotný problém, s ktorým ste sa najpravdepodobnejšie stretli v detstve, no objaviť sa môžu aj v dospelosti. Keď už raz človek prekoná kiahne, má v tele protilátky na to, aby sa už počas života neobjavili opätovne. Rizikovou skupinou sú však tehotné ženy, ktoré počas života ešte kiahne neprekonali, deti mladšie ako 1 rok a taktiež dospelí s niektorými vážnymi ochoreniami. Pri liečbe kiahní je najdôležitejšia správna starostlivosť o vzniknuté vyrážky a chrasty – a to ako u detí tak aj dospelých.

Čo sú to ovčie kiahne a ako sa prejavujú?

Ovčie kiahne sú vírusové a vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré je typické pre detský vek. Prenášajú sa fyzickým kontaktom alebo kvapôčkovou nákazou. Inkubačná doba je približne 2 – 3 týždne. Najčastejšie príznaky, ktoré sa objavujú v prvej fáze kiahní, sú veľmi podobné chrípke – a to únava, bolesť hlavy, horúčka, bolesť hrdla, nevoľnosť alebo strata chuti do jedla. Približne po 2 dňoch sa objavia aj kožné prejavy, teda svrbiace červené vyrážky, z ktorých sa postupne stávajú pľuzgieriky naplnené tekutinou – tie praskajú a tvoria sa chrasty. Kiahne zvyčajne odznejú v priebehu 2 týždňov. 

Čo môže pomôcť na kiahne?

Keďže sa jedná o vírusové ochorenie, nepoužívajú sa pri liečbe antibiotiká. Liečba je zameraná na zmierňovanie vyskytnutých príznakov – teda zväčša zahŕňa starostlivosť o praskajúce a nepríjemne svrbiace pľuzgieriky. Pľuzgiere a chrasty sa však v žiadnom prípade nesmú škriabať a odlupovať, pretože to môže viesť k vzniku jaziev. Veľmi dôležitá je predovšetkým správna starostlivosť o tieto pľuzgieriky a vyrážky. Na zmiernenie svrbenia sa používajú antihistaminiká, alebo tzv. tekutý púder, ktorý má vysušujúce, protizápalové, sťahujúce a protisvrbivé účinky. 

Počas prvých dvoch dní by sa pacient s ovčími kiahňami nemal kúpať ani sprchovať – ak je to ale nevyhnutné, tak len bez použitia akýchkoľvek kozmetických prípravkov. Doplnkovú liečbu môže potom predstavovať kúpeľ s jemnými ovsenými vločkami alebo bylinkami – napríklad repíkom alebo harmančekom.

Dôležitý je tiež dostatočný pitný režim, pokoj, nosenie voľného a priedušného oblečenia a pestrá strava. Pri deťoch je potrebné dbať o to, aby mali ostrihané a aj čisté nechty, zvyknú si totiž vyrážky rozškrabať. Na zmierňovanie bolesti hlavy alebo horúčky môžete použiť bežné analgetiká alebo antipyretiká. Ak sa stav nezlepšuje alebo sa pridajú ďalšie zdravotné komplikácie, vyhľadajte lekára.

Ako si pomôcť od nepríjemných príznakov kiahní? Pomôcť vám môžu tieto lieky a prípravky:

Neprehliadnite