Cena

Cena

Produkty skladom

Produkty skladom
 • Skladom (12)
 • Out of Stock (1)

Pre

Pre
 • Ženy (12)
 • Muži (12)
 • Seniori (11)

Forma

Forma
 • Šampón (6)
 • Iná forma (3)
 • Tabletka (2)
 • Gél/Krém/Masť (1)
 • Kapsula (1)

Výrobca

Výrobca
 • Ewopharma AG (3)
 • Temmentec AG (6)
 • Trichema AG (4)

Ovčie kiahne

O ovčích kiahňach ste už určite počuli a pravdepodobne ste ich v detstve aj prekonali. Ide totiž o jedno z najbežnejších detských infekčných ochorení. Spôsobuje ho vírus varicella-zoster, ktorý sa prenáša najmä kvapôčkovou infekciou. O kiahňach sa často hovorí ako o chorobe kolektívu, lebo sa na dieťa prenesie práve v obdobiach, kedy sa začleňuje do kolektívov – napríklad v škôlke alebo škole. Ako si s ovčími kiahňami poradiť?

Ovčie kiahne u detí, ale i dospelých

Hoci ide predovšetkým o ochorenie časté u detí, môže sa objaviť aj u dospelých. Určite ste už počuli niektorého rodiča povedať: „Dúfam, že ich bude mať čo najskôr.“ Možno sa vám to zdá zvláštne, avšak má to svoje opodstatnenie. Hoci kiahne netreba podceňovať, je pravdou, že deti zvyknú toto ochorenie zvládať oveľa lepšie ako dospelí. Po ich prekonaní získava dieťa celoživotnú imunitu voči vírusu varicella-zoster a je len veľmi nepravdepodobné, že by kiahne dostalo aj druhý raz. Vírus však v tele zostáva a skrýva sa pred imunitným systémom. V prípade, že sa po rokoch prebudí, môže sa u vás vyvinúť ochorenie zvané pásový opar.

ovcie kiahne

Ovčie kiahne príznaky

pôsobí proti svrbeniu

Svrbivé vyrážky

Zmena vyrážok na pľuzgieriky

použitie pri horúčke - ikona

Horúčka

bolave hrdlo

Bolesť hrdla

unava pri chorobe

Únava

strata chuti do jedla

Strata chuti do jedla

Aký majú ovčie kiahne priebeh?

Začiatočným a špecifickým znakom ovčích kiahní je svrbivá vyrážka, ktorá sa objaví na trupe, tvári a chrbte. Postupne sa môže šíriť ďalej na končatiny, ale aj hlavu, sliznice úst, nosa a podobne. Po jednom až dvoch dňoch sa vyrážka zmení na pľuzgieriky naplnené tekutinou. Práve počas tohto obdobia ste najviac infekčný, nakoľko vírus sa nachádza v spomínanej tekutine. Pľuzgieriky postupne zasychajú a menia sa na chrasty.  

V tomto období by ste mali byť v izolácii, respektíve zdržiavať sa mimo ľudí, ktorí ovčie kiahne ešte nemali. Zabránite tak prenosu infekcie na niekoho ďalšieho. Viac informácií o tom, ako sa kiahne prejavujú, nájdete v našom článku Ako sa prejavujú ovčie kiahne a ako ich liečiť?

Ako vyzerajú ovčie kiahne?

ako vyzeraju ovcie kiahne

Ako sa liečia ovčie kiahne

Ak máte podozrenie, že máte vy alebo vaše dieťa ovčie kiahne, mali by ste určite zájsť k lekárovi. Ten vám po potvrdení diagnózy odporučí, ako ďalej postupovať. Kiahne sa liečia predovšetkým symptomaticky, to znamená, že sa užívajú lieky a prípravky na potlačenie jednotlivých symptómov.

ovcie kiahne liecba

Základom je, aby ste sa pokúsili čo najviac urýchliť hojenie pľuzgierikov. K úplnému vyliečeniu, respektíve zahojeniu, totiž dochádza až po zmiznutí aj tej poslednej chrasty. Medzi veľmi obľúbené prípravky na ošetrenie kiahní patrili v minulosti tekuté púdre. Majú totiž dezinfekčné, sťahujúce a vysušujúce vlastnosti. Podľa niektorých však môže použitie púdru spôsobiť mokvanie a predĺžiť tým dobu hojenia. Odporúča sa skôr siahnuť po levanduľovom alebo čajovníkovom oleji, prípadne géle z aloe vera. Vyskúšať tiež môžete prípravok Tanno-HERMAL alebo Betadine, ktoré pomôžu urýchliť vysušenie a hojenie vyrážok.

Čo na kiahne proti svrbeniu?

Kiahne sa okrem iného prejavujú aj neutíchajúcim svrbením, ktoré nielenže nedovolí človeku spať, ale je často príčinou toho, prečo vám po kiahňach ostanú jazvy. Svrbenie vás totiž núti si pokožku škriabať, a práve malé deti môžu mať s týmto nutkaním veľký problém. Zvyknú sa podávať napríklad antihistaminiká, ktoré pomáhajú zmierniť svrbenie, a tým aj potrebu sa poškriabať. Upokojiť pokožku vám môže pomôcť tiež kúpeľ z ovsených vločiek. Môžete si ho pripraviť doma alebo zakúpiť predpripravený v lekárni.

Ako si pripraviť ovsený kúpeľ doma?

Na domácu prípravu kúpeľa vám postačí vaňa, voda a ovsené vločky. Na kúpanie v detskej vaničke vám postačí pol šálky ovsených vločiek, pri kúpaní dospelého je odporúčané množstvo 1 šálka. Po nasypaní vločiek by sa voda mala z čírej zmeniť na mliečnu. Po kúpeli sa neoplachujte, pokožku len osušte prikladaním čistého uteráka.

Ako znížiť teplotu pri ovčích kiahňach?

Na zníženie vysokej teploty, ktorá kiahne často sprevádza, môžete použiť voľnopredajné antipyretiká s obsahom paracetamolu, kyseliny acetylsalicylovej či ibuprofenu. V prípade, že potrebujete znížiť horúčku u dieťaťa, siahnite po liekoch určených pre deti. Môžete vyskúšať napríklad:

Aké ďalšie opatrenia treba pri kiahňach dodržiavať?

fyzicka unava - ikona

Kľudový režim

zvyseny pocit smadu - ikona

Dostatok tekutín

vitaminy - ikona

Zvýšený príjem vitamínov

zdrava vyvazena strava

Vyvážená strava

Nezabudnite, že aby sa zabránilo šíreniu vírusu, je dôležité zdržiavať sa mimo detí, prípadne aj dospelých, ktorí kiahne ešte neprekonali. Infekčnosť sa pri kiahňach začína zhruba 1 až 2 dni pred vznikom prvej vyrážky a trvá zhruba 2, niekedy až 3 týždne – pokiaľ sa všetky pľuzgieriky nezmenia na chrasty.

Očkovanie na ovčie kiahne – najlepšia liečba je prevencia

Schválenou očkovacou vakcínou proti ovčím kiahňam je vakcína Varilix. Očkovanie pozostáva z dvoch dávok, pričom sa odporúča očkovať prvou dávkou medzi 15. a 18. mesiacom života a druhou vo veku 4 až 6 rokov. U detí nad 13 rokov a dospelých sa odporúča podávať tiež 2 dávky, pričom by medzi nimi mal byť odstup aspoň 28 dní.

Najčastejšie otázky o ovčích kiahňach
Ako sa prenášajú kiahne?

Kiahne, a teda vírus varicella-zoster, sa prenášajú najčastejšie kvapôčkovou infekciou, pričom vírus prenikne do tela vdýchnutím. V niektorých prípadoch na vás môže infikovaný preniesť infekciu aj dotykom – pokiaľ dôjde ku kontaktu s tekutinou z pľuzgierkov.

často kladené otázky
často kladené otázky
Akú inkubačnú dobu majú kiahne a ako dlho trvá liečba?

Od kontaktu s nakazeným sa môžu kiahne prejaviť po 10 až 21 dňoch, pričom vy začínate byť infekčný už zhruba 1 – 2 dni pred tým, ako sa objaví prvá vyrážka. Infekčnosť trvá až dovtedy, pokiaľ všetky pľuzgieriky nevyschnú a nezmenia sa na chrasty. Doba liečby sa môže líšiť v závislosti od vášho stavu, miesta výskytu a množstva pľuzgierov. Zvyčajne však netrvá viac ako 2 týždne.

Ako začínajú kiahne?

Kiahne začínajú výsypom vyrážok, ktoré sa môžu najprv objaviť na tvári, trupe a chrbte, pričom zvyčajne sa rozšíria aj na končatiny, chodidlá, hlavu a v horších prípadoch aj na sliznice nosa a úst, genitálie či konečník. Tieto vyrážky sa následne zmenia na pľuzgieriky.

často kladené otázky
často kladené otázky
Možno používať Betadine na kiahne?

Mnohí považujú Betadine za oveľa lepšiu variantu ošetrenia pľuzgierikov, než sú tekuté púdre. Betadine je dezinfekčný roztok, ktorý pomáha vyrážky vysušiť, zatiahnuť a dezinfikovať, čim môže pomôcť urýchliť hojenie a tiež znížiť riziko vzniku jaziev.

Kedy ísť s ovčími kiahňami k lekárovi?

S návštevou lekára neváhajte v prípade, že:

 • vyrážka zasahuje do jedného alebo do oboch očí,
 • vyrážka je veľmi červená, horúca či citlivá na dotyk, môže ísť o bakteriálnu infekciu,
 • sa horúčka vyšplhá na nad 39°C,
 • sa objavia závraty, dýchavičnosť alebo zvracanie,
 • pocítite stuhnutie krku alebo neschopnosť ovládať svaly.
často kladené otázky
Zobraziť celý popis
Filtrovať produkty

Počet výsledkov

Zobrazených 1 - 13 z 13 výsledkov