Ktorý sprej do nosa si vybrať?
Ak nás trápi nádcha a upchatý nos, takmer vždy siahneme po spreji do nosa. To isté môžeme urobiť aj vtedy, keď nás trápi suchá sliznica nosa, prípadne alergia. Spreje do nosa môže obsahovať liečivé látky, prírodné látky, mentol, silice z bylín, minerálnu alebo morskú vodu. Rozdeľujeme ich podľa toho, aký fyziologický roztok morskej soli obsahujú. Ako však vybrať správny nosový sprej? Vyberať by ste mali podľa toho, či vás trápi nádcha, alergia alebo suchá nosová sliznica.
Hypotonický sprej do nosa
Hypotonický nosový sprej obsahuje takú koncentráciu soli, ktorá je nižšia ako v našich bunkách – a teda menej ako 0,9 %. Tieto nosové spreje sú vhodné pre ľudí, ktorých trápi suchá sliznica nosa. Pomáhajú zvlhčiť sliznicu a pravidelne ju opláchnuť. Taktiež sa používajú ako prevencia pred vznikom chrást v nose.
Hypotonické nosové spreje sa môžu použiť aj pri nádche, infekcii horných dýchacích ciest alebo nosohltana. Sú vhodné na dlhodobé používanie a aj pre novorodencov, tehotné alebo dojčiace ženy. Obľúbeným hypotonickým sprejom je napríklad Vincentka nosný sprej.
Izotonický sprej do nosa
V izotonických nosových sprejoch sa nachádza rovnaké množstvo soli ako v našom organizme, respektíve v nosovej sliznici – 0,9 % NaCl.
Sú vhodné na každodennú nosovú hygienu, zvlhčenie, prípadne preplach nosovej sliznice. Izotonický roztok riedi hlien a vďaka tomu sa môžeme ľahšie vysmrkať. Môžu sa používať aj na liečbu akútnej alebo chronickej nádchy, infekcie horných dýchacích ciest, zápal nosohltana alebo alergickú nádchu.
Izotonické spreje nedráždia nos, možno ich používať dlhodobo a sú vhodné aj pre novorodencov alebo dojčatá. V porovnaní s hypertonickým nosovým sprejom je ale tento typ menej účinný na uvoľnenie upchatého nosa.
Hypertonický sprej do nosa
Hypertonické spreje do nosa obsahujú vyššiu koncentráciu soli ako v ľudských bunkách – viac ako 0,9 % NaCl. Tento typ sprejov do nosa nie je vhodný na každodennú hygienu nosa a jeho oplachovanie. Používajú sa pri opuchnutej nosovej sliznici a upchatom nose – tekutina z opuchnutého nosa slaný roztok pohltí, vďaka čomu dochádza k úľave a zlepšeniu dýchania.
Hypertonické spreje sú síce vhodné na dlhodobé používanie, no dĺžka ich pravidelného používania by nemala presiahnuť 14 dní. Výhodou je predovšetkým to, že na nich nevzniká závislosť, ako to môže byť v prípade nosových sprejov s účinnými látkami. Pre deti sú k dispozícii menej koncentrované hypertonické nosové spreje.