Bolesť brucha: Aké sú jej príčiny, liečba a najlepšia prevencia?

bolest brucha pricina a liecba

Bolesť brucha, pichanie v boku či gastrointestinálny diskomfort sa môžu vyskytovať predovšetkým po diétnych chybách. Akútna bolesť brucha, neschopnosť jedinca ísť na toaletu, či neprodukovanie plynov však môže signalizovať vážnu akútnu brušnú príhodu, s ktorou treba neodkladne navštíviť lekára.

Čo pomáha na bolesť brucha?

Ak sa u vás vyskytne bolesť brucha po prejedení sa, pociťujete plnosť žalúdka, poprípade sa vám kŕčmi ozýva podráždený žlčník, je vhodné užiť pankreatické enzýmy či spazmolytiká. Pankreatické enzýmy dodajú telu potrebné tráviace a štiepiace enzýmy vo vyššej miere ako ich za normálnych okolností dodáva pankreas. Spazmolytiká sú zase určené na uvoľnenie kŕčov v brušnej dutine. Brušná dutina pozostáva predovšetkým z hladkého svalstva, ktoré neovládame vôľou a spozmolytiká uvoľnia ich napätie a kŕče povolia a uvoľnia sa.

Bolesť brucha v dôsledku zápchy: Ako sa jej čo najrýchlejšie zbavíte?

Bolesť brucha je veľmi často spájaná s nepravidelnou stolicou. Stav, kedy sa stolica uvoľňuje menej ako trikrát do týždňa sa identifikuje ako zápcha. Zápcha je spôsobená viacerými faktormi. Pri boji s ňou treba predovšetkým dbať na pitný režim a pravidelný príjem stravy, ktorá by mala obsahovať vlákninu.

Prečo je pitný režim dôležitý pre kvalitu stolice? Prijímané tekutiny sa v organizme vstrebávajú v hrubom čreve. V hrubom čreve sa začína trávenina zahusťovať a v čreve ostane toľko vody, aby exkrement nebol príliš suchý a dokázal sa v čreve pohybovať. Je to ako keby ste cez rúrku chceli posúvať loptičku. Pokiaľ nenalejete do rúrky vodu, posun loptičky je skutočne namáhavý a skôr nemožný.

Vláknina je časť stravy, ktorá vytvorí objem stolice. Celý proces chodenia na záchod funguje tak, že v konečníku sa nahromadí masa natrávenej potravy a keď dosiahne potrebný objem, vytvorí tlak, ktorý je signálom pre mozog, aby sa pripravil na proces defekácie. Ak je masy nedostatok, tento tlak nenastáva a v čreve zostáva trávenina dlhšie než je nutné. Podlieha rozkladu a okrem bolesti vyvoláva aj možné hnilobné procesy.

Zápchu rozdeľujeme na 2 typy – akútnu a chronickú. Akútna je taká, ktorá trvá krátkodobo. Ak postihla aj vás a navyše vám spôsobuje bolesť, najlepším spôsobom je užitie laxatív. Vybrať si môžete zo širokej ponuky dostupných laxatív, ale v podstate žiadne nefungujú okamžite – okrem čapíkov. Laxatíva v podobe kvapiek či roztokov začnú účinkovať po 5 – 6 hodinách, preto po užití laxatív buďte trpezlivý. Nástup účinku nedosiahnete požitím viacerých dávok, nič neurýchlite, iba si spôsobíte pri defekácii bolesti a možnú hnačku.

Rýchlejšie pôsobia čapíky alebo čípky, ktoré sa aplikujú do konečníka. Môžu obsahovať iba glycerín alebo aj účinnú látku povzbudzujúcu telo k defekácii. Čapíky premastia konečník a ak nastane defekačný tlak, exkrement sa ľahšie „šmykne“ von. Ak sa potrebujete rozhodnúť, či treba užiť čapík alebo kvapky, odpoveď vám dá vaše telo. Ak navštívite toaletu a napriek úmornému tlaku sa vám nepodarí úspešne uvoľniť stolicu, aplikujte si čapík. Ak vás na stolicu vôbec nenutká, treba užiť kvapky.

Ak trpíte zápchou dlhodobo, hovoríme o chronickej zápche. Môže byť spôsobená liekmi, ktoré užívate na iné ochorenia, ale môže signalizovať aj iné závažnejšie problémy, preto je nevyhnutné navštíviť lekára. Ak sa u vás zápcha objavuje len občas, alebo nie ste schopný kvôli stravovacím problémom zjesť dostatok vlákniny, odporúčame vlákninu dopĺňať vo forme doplnkov stravy. Dá sa užívať v tabletách alebo v prášku. Pri užívaní vlákniny však platí pravidlo o dodržiavaní pitného režimu dvojnásobne. Po užití vlákniny je nutné vypiť aspoň dva poháre vody.

Bolesť brucha v dôsledku hnačky

Opakom zápchy je hnačka. Tiež môže nastať z rôznych dôvodov, problematické je predovšetkým striedanie zápchy a hnačky. V tomto prípade a aj v prípade, že sa v stolici objaví krv alebo iná nezvyčajná farba, navštívte lekára. Hnačka môže nastať po požití zle spracovaného jedla či pokazeného jedla. Hnačkou sa organizmus bráni, urýchlením prechodu niečoho zlého cez gastrointestinálny trakt zníži čas strávený potraviny v tele a urýchli vylučovanie.

Hnačka niekedy odznie sama, no niekedy je potrebné aktívne ju riešiť. Pokiaľ ste si vedomí jej príčiny, môžete užiť čierne lekárnické uhlie, alebo iné prípravky na zmiernenie prejavov hnačky. Sú založené na ochrane povrchu čreva a jeho upokojení sa, alebo na zastavení zvýšeného odtoku tekutín do čreva. Samozrejme pri hnačke je ideálne na pár dní dodržiavať striedmosť stravovania a nejesť mastné či inak dráždivé potraviny.

Okrem bolesti brucha sa môže pri hnačke vyskytovať aj vracanie. Pri vracaní je najdôležitejšie dopĺňať tekutiny, pretože pri vracaní tekutiny strácate oveľa rýchlejšie. Po malých dúškoch treba piť tekutinu obohatenú o minerály (rehydratačný roztok). Dôležité je, aby ste sa nenapili rýchlo a hltavo. Toto opäť vyvolá vracanie.

Najlepšou prevenciou pred zápchou aj hnačkou je vyvážená strava

Gastrointestinálny trakt je zaujímavá sústava, ktorá funguje bez nášho vedomého pričinenia. Je to náš motor, ktorý vytvára energiu na naše fungovanie. Od kvality a množstva paliva (jedla) bude závisieť aj jeho výkon, fungovanie, tvorba plynov či vylučovanie. Každý výkyv v našich zvyklostiach stravovania môže gastrointestinálnemu traktu spôsobiť bolesť a nefunkčnosť.

Je dôležité, aby sme pri každom probléme našli príčinu a buď sa jej vyhli alebo problém, ktorý môže nastať, zmiernili. Ak si neviete vysvetliť „zaseknutie“ inak funkčného a výkonného gastrointestinálneho traktu, je skutočne vhodné navštíviť lekára, alebo sa aspoň poradiť s lekárnikom. Nielen to, čo jeme, ale aj to, čo prežívame, môže spôsobiť problém čriev.

Zdieľať

Kategórie

Podobné články