Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Problémy so stolicou

Problémy s vylučovaním stolice vždy predstavujú nepríjemný, citlivý a častokrát aj bolestivý problém. Pomocnú ruku v tomto prípade môžu podať voľnopredajné lieky, potraviny alebo režimové opatrenia. Základom pre pravidelne dobré vylučovanie je zväčša zmena stravy a návykov. Pokiaľ sa teda u vás tento problém opakuje dlhodobo, zmenu životosprávy nepodceňujte, nakoľko častou a opakovanou zápchou si môžete privodiť rozličné zdravotné problémy, medzi inými aj hemoroidy.

Príčiny a príznaky problémov so stolicou

Najčastejšie spúšťače problémov s vylučovaním stolice, teda zápchy, sú:

  • nepravidelná a nevyvážená strava,
  • deficit vlákniny v strave,
  • veľký stres a stresujúce obdobie,
  • nedostatok pohybu,
  • slabý pitný režim,
  • potláčanie vyprázdňovacieho reflexu,
  • zmena biologických rytmov,
  • užívanie niektorých liekov.

Zápchu u seba spozorujete pomerne jednoducho: vylučovanie stolice zväčša prebieha menej ako 3x do týždňa, vyprázdňovanie je namáhavé, stolica je tvrdá, vyprázdnenie nie je úplné a objaviť sa môžu aj kŕče, bolesť brucha a nafúknuté brucho.

Problémy so stolicou potom rozlišujeme na 2 typy – akútne a chronické. Akútnu zápchu najčastejšie zapríčiňujú zmeny v jedálničku alebo zmeny prostredia. Chronická zápcha je naopak taká, ktorá sa objavuje často a dlhodobo. Môže poukazovať aj na iné zdravotné problémy, a preto by ste v súvislosti s ňou mali zvážiť aj návštevu lekára.

Čo môže pomôcť pri problémoch so stolicou?

Nikdy sa stolicu nesnažte vylučovať nasilu, pretože to môže vyústiť do poranenia konečníka alebo zapríčiniť vznik hemoroidov. Na vyvolanie stolice pri akútnom probléme s jej vylučovaním môžu pomôcť voľnopredajné preháňadlá, odborne nazývané laxatíva. Preháňadlá by sa mali používať len na akútne problémy ako prvá pomoc a len krátkodobo, pretože ich neodborné a dlhodobé užívanie môže zapríčiniť problémy v rámci tráviaceho traktu. Ešte pred použitím laxatíva je potrebné si dôkladne prezrieť informácie v príbalovom letáku a striktne ich aj dodržiavať.

Vypredaný

Okrem laxatív môžu akútnu zápchu uvoľniť aj kapsule alebo kvapky na tráviace ťažkosti. Keďže upravujú činnosť tráviaceho traktu a čriev, môžu pomôcť aj pri problémoch s vyprázdňovaním.

Ako na problémy so stolicou prírodnou cestou?

Prirodzene pomáhajú potraviny s vysokým obsahom vlákniny, a to napríklad sušené slivky, ovsené vločky, celozrnné výrobky, zelená listová zelenina, ľanové semienka, jablká alebo hrušky. Z byliniek môže pomôcť senný list, ktorý má laxatívne účinky.

Účinná býva aj prírodná rozpustná vláknina psyllium, ktorú dostanete vo forme prášku alebo tabliet. Pridať si ju môžete do jogurtu, kaše či vody a zabezpečiť si tak potrebnú dennú dávku vlákniny. Práve psyllium je najrozšírenejším spôsobom, ako svojim črevám pomôcť pri vyprázdňovaní.

Pri problémoch so stolicou by ste sa mali vyhnúť konzumácii alkoholu a nadmernej konzumácii bieleho pečiva. Odporúča sa dostatočný pitný režim a taktiež pohyb, ktorý môže podporiť funkciu čriev. Vhodné môže byť aj užívanie probiotík, majú totiž pozitívne účinky na tráviaci trakt.

Neprehliadnite