Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
plus - ikona
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Vyberáme čaj na priedušky a pľúca. Aké bylinky vám pomôžu?

Kašeľ je najčastejším symptómom ochorenia dýchacej sústavy. Či už vás trápi zápal priedušiek, zápal pľúc alebo chrípka, je dôležité liečbu tohto ochorenia čo najviac podporiť. Pri prechladnutí a chrípke je často postačujúce nasadiť domácu liečbu. Tá pozostáva z voľnopredajných liekov, vitamínov a podpornej liečby vo forme byliniek. Pri vážnejších stavoch a ochoreniach spôsobených bakteriálnou infekciou je potrebné navštíviť lekára a dodržiavať ním predpísanú liečbu. Aj v tomto prípade vám však môže pomôcť vhodne zvolený bylinný čaj. Spoznajte čaje na priedušky a pľúca.

Kašeľ ako prejav respiračného ochorenia

Kašeľ je obranný mechanizmus tela, ktorým sa organizmus snaží odstrániť nečistoty, choroboplodné zárodky a iné dráždivé látky z organizmu, vďaka čomu pomáha čistiť dýchacie cesty. Záchvaty kašľa však vedia aj poriadne potrápiť.

Pri suchom kašli vás trápi neustále dráždenie na kašeľ bez vykašliavania hlienov. Pociťujete škriabanie v krku a často vás až akoby dusí. Najhoršie záchvaty suchého kašľa sa objavujú vo večerných a nočných hodinách. Z tohto dôvodu je narušený spánok, oddych a regenerácia organizmu.

Vlhký kašeľ sa často vyvinie zo suchého kašľa. Primárny rozdiel medzi nimi je v tom, že pri vlhkom kašli dochádza k nadmernej produkcii hlienu a jeho následnému vykašliavaniu. Problémom sa tento kašeľ stáva predovšetkým vtedy, keď je hlien hustý a je ho tak veľa, že vykašliavanie je naozaj náročné.

Ktoré bylinky nájdete v liečivých čajoch na priedušky?

Čaje na priedušky nám neodporúčajú len staré mamy, ale aj lekári a lekárnici. Bylinky majú totiž mnoho liečivých účinkov, ktoré dokážu podporiť rôzne aspekty zdravia – od pokožky, trávenia, bolesti, zápalov až po liečbu kašľa. Tieto bylinky nájdete v čajoch na priedušky najčastejšie:

Materina dúška na kašeľ

Materina dúška pomáha bojovať proti baktériám, vírusom i parazitom. Okrem toho má tiež skvelé dezinfekčné účinky. Svoje využitie nájde pri prechladnutí, chrípke, kašli, nádche a dokonca aj pri zápaloch v ústnej dutine.

Šalvia lekárska

Šalvia je známa bylinka s antibakteriálnymi, protizápalovými a antivírusovými účinkami. V ľudovom liečiteľstve si našla svoje miesto pri liečbe ochorení dýchacích ciest. Nájdete ju napríklad v čajoch na hlieny, pretože podporuje vykašliavanie, potláča zápal a podporuje zdravie dýchacej sústavy.

Mäta prieporná

Mäta patrí k všestranným bylinkám. Pozitívne vplýva na trávenie, žalúdok a má skvelé protizápalové a antibakteriálne účinky. Nájdete ju preto aj v čajoch určených na liečbu prechladnutia, chrípky, zápalu priedušiek a iných respiračných ochorení.

Skorocel kopijovitý

Skorocel vám možno v detstve prikladala mama na drobné ranky. Okrem toho má však táto bylinka pozitívne účinky aj na zdravie dýchacej sústavy. Podporuje prevenciu pred ochoreniami dýchacích ciest, chráni sliznice a podporuje vykašliavanie.

Pľúcnik lekársky

Pľúcnik nám veľa prezradí už svojím názvom. Vykazuje skvelé účinky na prečistenie dýchacej sústavy, zmierňuje zápal a uľahčuje vykašliavanie.

Ďalšie bylinky vhodné pri respiračných ochoreniach sú:
  • Podbeľ liečivý
  • Aníz
  • Lipa malolistá
  • Ibiš lekársky
  • Dúška tymiánová
  • Pýr plazivý (koreň)
Čaje na priedušky alebo takzvané prieduškové čaje v našej ponuke

Bylinky s pozitívnym efektom na dýchaciu sústavu si dokážete zaobstarať vo forme jednozložkových čajov. Ak máte možnosť nazbierať si bylinky sami, môžete si pripraviť šálku domáceho čaju na priedušky. Skvelou voľbou sú tiež špeciálne prieduškové čaje. Tie kombinujú liečivú silu viacerých byliniek a pomáhajú urýchliť liečbu a regeneráciu pri ochoreniach dýchacej sústavy.

Neprehliadnite