Všetko, čo potrebujete vedieť o testosteróne: Ako sa prejavuje jeho nedostatok a ako ho riešiť?
Testosterón je steroidný hormón, ktorý hrá rolu v rozmnožovaní či fyzickej sile. Označuje sa aj ako mužský hormón, pretože so sebou nesie mužské vlastnosti a prejavy. Jeho normálne hladiny sú dôležité pre celkové zdravie muža. Tento hormón reguluje libido, kostnú a svalovú hmotu1, ako aj produkciu červených krviniek, zodpovedných za distribúciu kyslíka po organizme.
Je zodpovedný za druhotné pohlavné znaky, akými je typické mužské ochlpenie, hrubší hlas či postava. Spôsobuje tiež zrýchlenie rastu a distribúciu tuku a svalstva v organizme.2 Keďže slovo testosterón sa v dnešnej dobe skloňuje pomerne často, poďte s nami o testosteróne zistiť všetky základné informácie, ktoré potrebujete vedieť.
To, že testosterón je pre mužov nesmierne potrebný, vie azda každý. Málokto však vie, že je potrebný aj pre ženy. Testosterón sa vyskytuje aj u žien, hoci v približne 7-násobne nižšej koncentrácii ako u mužov.
Aká je funkcia testosterónu v organizme?
Úloha testosterónu sa líši od toho, či sa bavíme o mužskom alebo ženskom organizme.
Funkcia testosterónu u mužov:
- Vývoj pohlavných orgánov: Testosterón je kľúčový pre vývoj penisu, semenníkov a ďalších častí reprodukčného systému.
- Vývoj sekundárnych pohlavných znakov: Je zodpovedný za vznik mužských charakteristík, ako je ochlpenie, hrubší hlas, svalová hmota a typická mužská postava.
- Stimuluje tvorbu spermií, čo je nevyhnutné pre mužskú plodnosť.
- Ovplyvňuje libido – sexuálnu túžbu a výkonnosť.
- Prispieva k udržaniu zdravých kostí.
- Pomáha pri tvorbe červených krviniek, ktoré prenášajú kyslík v tele.
- Má vplyv na náladu, motiváciu a niektoré kognitívne funkcie.
Tvorba testosterónu je mediovaná prostredníctvom podmozgovej žľazy. V nej sa tvorí luteinizačný hormón, ktorý priamo účinkuje na tkanivo semenníkov a vedie k tvorbe testosterónu. Ako dihydrotestosterón je potom testosterón zodpovedný za zrenie spermií počas ich tvorby, za formovanie predstojnej žľazy a tiež vonkajšieho genitálu3.
Testosterón zohráva úlohu už v období dozrievania plodu. V semenníkoch tvorí už vtedy, keď je plod ešte len v maternici. Význam testosterónu pre mužov je teda v samotnom vytváraní mužských pohlavných orgánov, ale aj typickej mužskej charakteristiky. Počas puberty sa vďaka nemu formuje typická mužnosť, v dospelosti udržiava sexuálny apetít a pohlavné zdravie. Zdravý muž prirodzene produkuje okolo 5 miligramov testosterónu denne.
Funkcia testosterónu u žien:
- Ovplyvňuje sexuálnu túžbu a libido.
- Podobne ako u mužov prispieva k udržaniu hustoty kostí.
- Pomáha pri tvorbe červených krviniek.
- Reguluje reprodukčné hormóny – pomáha pri regulácii hladiny ženských pohlavných hormónov.
U žien sa testosterón tvorí vo vaječníkoch a nadobličkách. To má za následok, že aj ženy majú v tele prítomné mužské pohlavné hormóny, avšak v oveľa nižších množstvách ako muži.
Rozdiely v hladinách testosterónu u mužov a u žien
- Hladina testosterónu u zdravých mužov sa pohybuje v rozmedzí 300 – 1000 nanogramov v decilitri (ng/dL).
- Hladina testosterónu u zdravých žien sa pohybuje v rozmedzí 15 – 70 nanogramov v decilitri (ng/dL).
Tieto hodnoty je možné zistiť z krvi. Pri podozrení na hormonálne zmeny lekár kontroluje aj hladinu testosterónu. Najvyššie množstvá testosterónu sa u mužov prirodzene vyskytujú medzi 20. – 30. rokom života. S pribúdajúcim vekom sa jeho hladiny postupne znižujú, približne o 1 – 2% ročne. Existuje však viac faktorov, ktoré vplývajú na hladiny tohto hormónu v organizme. Okrem veku je to stres, niektoré ochorenia, životospráva, diéta či cvičenie.
Prvýkrát bol testosterón izolovaný z ejakulátu v roku 1935. Jeho objav je spojený s objavom androsterónu izolovaného v roku 1931 z moču. Síce sa tiež jedná o mužský pohlavný hormón, bolo dokázané, že testosterón je viac potentný ako androsterón. Neskôr sa zistilo, že androsterón je metabolitom testosterónu. Dá sa povedať, že je to hormón, ktorý sa v tele mení na aktívnejší androgén, nazývaný dihydrotestosterón. Táto premena sa deje v semenníkoch, prostate, vlasových folikuloch a svaloch. V tukovom tkanive sa premieňa testosterón na estrogén nazývaný estradiol. Testosterón sa v tele vyskytuje vo voľnej aj viazanej podobe.
Ako sa prejavujú vysoké hladiny testosterónu a čo k nim vedie?
U detí a adolescentov sa objavia pri zvýšených hladinách testosterónu príznaky ako predčasná puberta, nadmerný rast vlasov a ochlpenia či skoré zhrubnutie hlasu, a to ešte pred 9. rokom života. U dospelých mužov bývajú vyššie hladiny testosterónu zriedkavé, skôr sa s nimi stretávame pri substitučnej liečbe testosterónom ako s vedľajšími účinkami takejto liečby.
Zvýšená hladina testosterónu u mužov sa prejaví zväčšenou prostatou, problémami s kardiovaskulárnym systémom, spánkovým apnoe, kolísaním nálad a dráždivosťou, zvýšenou agresivitou, zvýšeným libidom, akné a polycytémiou, teda zvýšeným množstvom červených krviniek.
U žien sa vysoké hladiny testosterónu prejavujú zväčšením klitorisu, predčasnou pubertou, nepravidelnou menštruáciou, akné, hrubnutím hlasu, zvýšeným rastom vlasov a ochlpenia, zmenšením prsníkov, ochlpením na tvári a zvýšeným rizikom vzniku maternicových myómov.
Upozornenie:
K najbežnejším dôvodom, prečo sú hladiny testosterónu vyššie u mužov, je užívanie anabolických steroidov. S týmto prípadom sa najčastejšie stretávame v rámci dopingu u športovcov či u amatérskych športovcov, ktorí chcú rýchlo a umelo nabrať svalstvo a zbaviť sa tuku. Okrem tohto prípadu však k vyšším hladinám vedie tumor nadobličky, tumor semenníka, kongenitálna adrenálna hyperplázia a užívanie určitých liekov. U žien môže tento stav vyvolať syndróm polycystických ovárií (PCOS) a tumor vaječníka.
Ako sa prejavujú nízke hladiny testosterónu a čo k nim vedie?
Nízke hladiny testosterónu sú u mužov bežnejšie, než jeho vysoké hladiny. Prejavy sú:
- Predĺžená puberta
- Znížený počet spermií až neplodnosť
- Zmenšenie pohlavného orgánu
- Strata svalovej hmoty a zväčšenie tukových zásob
- Strata kostného tkaniva
- Nízke libido
- Erektilná dysfunkcia4
- Únava, menej energie
- Depresia, zlá koncentrácia
- Zníženie produkcie červených krviniek
U žien sa zníženie testosterónu prejavuje podobne – stratou pohlavného apetítu, vyššou lámavosťou kostí, neplodnosťou, zhoršenou koncentráciou či zmenami nálady. Pozor, niektoré z týchto prejavov (u mužov aj žien) sú súčasťou prirodzeného starnutia.
Upozornenie:
Zníženie testosterónu u mužov môže prameniť zo zmien životosprávy, ako je napríklad pretrénovanosť a podávanie vysokých fyzických aj psychických výkonov. Ďalej môže byť následkom iných ochorení, ako sú choroby podmozgovej žľazy a semenníkov (rakovina semenníkov), zranenie semenníkov, niektoré genetické ochorenia (Klinefelterov syndróm), endokrinné poruchy, ochorenie hypothalamu, chronické ochorenia (cukrovka, obezita, cirhóza či obličkové choroby) alebo spánkové ochorenia. U žien sa vyskytuje znížený testosterón pri odstránení alebo ochorení vaječníkov, endokrinných chorobách a ochoreniach hypothalamu.
Ako zvýšiť testosterón, ak ho máte nedostatok?
Liečba pomocou testosterónu má svoje benefity i riziká. Mala by byť pod dohľadom lekára. Len ten totiž podľa príčiny nízkej hladiny dokáže určiť, či a ako je potrebné problém liečiť. Vždy je však potrebné zamerať sa na príčinu vzniku nízkej hladiny testosterónu. Pomôcť môžu aj určité opatrenia v rámci životosprávy:
- Zvýšenie fyzickej aktivity
- Nasadenie proteínovej diéty
- Zníženie stresu a zlepšenie odolnosti voči stresu
- Suplementácia zinku či magnézia
Kedy je potrebná substitučná liečba testosterónom?
Substitučná liečba testosterónom môže pomôcť hlavne pri kostných zmenách a zmenách v tvorbe červených krviniek. Zistilo sa však, že takáto terapia nepomáha pri mentálnych zmenách. Jej nežiaduce účinky môžu byť zvýšenie červených krviniek, zväčšenie prostaty, akné, raritne apnoické pauzy počas spánku a väčšie riziko kardiovaskulárnych ochorení. Substitúcia testosterónom sa preto neodporúča u pacientov starších ako 65 rokov. Rizikom samotnej suplementácie je vznik náhlej cievnej mozgovej príhody, zvýšenie tlaku krvi, infarkt myokardu, tvorba zrazenín a pľúcna embólia, ale aj rakovina.5
Suplementácia pomocou prohormónov
Prohormóny sú variantou steroidov. Ich úlohou je zabezpečiť, aby hormóny boli uvoľňované v správnom čase a na správnom mieste. Tým zabraňujú nadmernej alebo nedostatočnej produkcii hormónov. Prohormóny testosterónu bývajú často používané na to, aby došlo k zníženiu telesnej hmotnosti a zväčšeniu svalovej hmoty.
Poznáme pritom viac prípravkov, ktoré sú prezentované tak, že vedia zvýšiť hladinu testosterónu. Patrí sem napríklad výťažok z kotvičníka zemného, známeho aj ako Tribulus terrestris. Priaznivým pri nedostatku testosterónu by mohlo byť aj užívanie všehoja ázijského – kórejského ženšenu (Panax ginseng), ktorý pôsobí ako anabolikum. Zvyšuje adaptačné možnosti centrálneho nervového systému aj endokrinných žliaz.6
Doplnky na testosterón
Na záver vám prinášame prehľad doplnkov, ktoré by potenciálne mohli pomôcť s optimálnymi hladinami testosterónu u mužov. Netreba však zabúdať na vyššie spomenuté pravidlá životného štýlu. Bez ich úpravy pravdepodobne nezaberie žiadny doplnok. Ak sa vám zdá, že máte s testosterónom problém, navštívte lekára. Vykoná potrebné testy, zistí, v čom by mohol byť problém a odporučí vám najlepší spôsob, ako tieto problémy riešiť.
Zdroje použité v článku:
1. JONES, B. a kol.: What is Testosterone? 2023. Health [online] [cit. 09.24.2024]. Dostupné z: https://www.health.com/testosterone-7110694
2. JAVORKA, K. a kol.: Lekárska fyziológia. Endokrinná regulácia reprodukčných funkcií. 2021. s.465 [cit. 09.24.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-978-80-8063-496-4
3. UTIGER, D. R. a kol.: Testosterone. 2024. Britannica [online] [cit. 09.24.2024]. Dostupné z: https://www.britannica.com/science/testosterone
4. MACGILL, M. a kol.: Why do we need testosterone? 2023. MedicalNewsToday [online] [cit. 09.24.2024]. Dostupné z: https://www.medicalnewstoday.com/articles/276013
5. GUREVICH, R. a kol.: Why Testosterone Is Important. 2023. Verywellhealth [online] [cit. 09.24.2024]. Dostupné z: https://www.verywellhealth.com/what-is-testosterone-why-is-it-important-1960146
6. MIKA, K.: Fytoterapia z pera lekára. Všehoj ázijský. 2016. Osveta. s.254 [cit. 09.24.2024]. Dostupné z: ISBN 978-80-8063-436-0