Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Zdravé opaľovanie: Ako si vybrať opaľovací krém, s ktorým sa opálite ale nespálite?

Už aj v našich zemepisných šírkach býva leto dlhé a slnečné. Práve preto je vhodné a tiež nutné chrániť si pokožku pred slnečným žiarením. Výber správneho opaľovacieho prípravku nemusí byť vôbec taký ľahký, ako si mnohí z nás predstavujú. Na trhu totiž neexistuje jeden univerzálny prípravok, ktorý by bol vhodný pre všetkých.

Ešte aj dnes si ľudia vyberajú také opaľovacie prípravky, ktorými sa natiera doslova „celá rodina“. Stáva sa tiež, že ľudia veria nízkym UV faktorom, a je pre nich rozhodujúca predovšetkým cena. Ako teda kúpiť ten najvhodnejší opaľovací prípravok?

Aký UV faktor by mal opaľovací krém obsahovať?

UV faktor je najdôležitejšia vec, ktorú riešime pri výbere prípravku. Slnko vyžaruje UV žiarenie, ktoré má tri zložky: UVA, UVB a UVC. Zemská atmosféra dokáže pohltiť 100% UVC žiarenia, ale len 50-60% UVB a 30% UVA žiarenia. Nadmerné vystavovanie UVA a UVB žiareniu je zdraviu škodlivé. UVB žiarenie spôsobuje viditeľné zmeny na koži, a to začervenanie alebo až popáleniny. Ochranný faktor pred žiarením UVB je označovaný ako Sun Protection Factor – SPF a určuje dobu navyše, počas ktorej sme chránení oproti tej dobe, kedy sme chránení neboli.

UVA žiarenie naopak preniká hlbšie do pokožky a spôsobuje starnutie organizmu či vrásky. Tento proces je pomalší a následky vidíme často až po rokoch. V súčasnosti sú všetci výrobcovia povinný označovať opaľovacie prípravky faktorom ochrany pred UVB žiarením, už spomínaným SPF. Mnohí z nás si myslia, že aplikovaním vysokého faktora sa vôbec neopálime. SPF však charakterizuje ochranu pred nepríjemnými následkami popálenia a podráždenia pokožky, nie intenzitu opálenia.

Opaľovací prípravok vyberajte podľa toho, pre koho je určený

Je totiž rozdiel, či vyberáte opaľovací krém pre bábätko, dieťa, dospelého zdravého človeka, alebo staršieho človeka, prípadne pre toho, kto má nejaký kožný alebo iný zdravotný problém. V zložení produktov pre deti sú fotostabilné UV filtre a sú bez parfumov a konzervačných látok. Detská koža a koža novorodencov je veľmi jemná a citlivá na slnečné žiarenie, preto uprednostňujeme faktory 50+. Ochranný faktor 50+ sa odporúča aj ľuďom s nejakým kožným alebo zdravotným problémom, prípadne ľuďom s veľmi citlivou pokožkou. Zdravý dospelý človek v lekárňach zoženie prípravky s najnižším ochranným faktorom 15 SPF. Stupeň ochrany následne závisí od fototypu kože: veľmi svetlá koža, svetlá koža, svetlo hnedá koža, tmavá koža alebo veľmi tmavá koža.

Pri výbere opaľovacieho krému je rozhodujúci aj fakt, v akých zemepisných šírkach sa budete vyskytovať

Opaľovacie prípravky sa môžu používať celoročne. Človek si už ani nevie predstaviť letné mesiace bez ochrany kože, no používať by sa mali aj v zime. Špeciálne horské slnko pri lyžovaní nám môže spôsobiť nepríjemné popáleniny rovnako, ako aj prvé jarné slnečné lúče.

Slnečné lúče nikdy nepodceňujte. Ľudia, ktorí sú vystavovaní slnku po celý deň a dlhodobo (dovolenka pri vode, turistika, práca), by sa mali chrániť podstatne viac, a to nielen vyšším faktorom, ale aj opatreniami ako sú obedňajší pobyt mimo slnka, častejšia frekvencia natierania, pokrývka hlavy a dostatočný pitný režim.

Krém, mlieko či olej? Aká je pre vás najpríjemnejšia konzistencia opaľovacieho prípravku?

V súčasnosti výrobcovia prinášajú na trh mnoho prípravkov, a to aj v rôznych konzistenciách. Sú to ľahko roztierateľné mlieka, husté krémy, spreje alebo mastnejšie oleje. Mnohé z nich môžu obsahovať koži prospešné látky ako napríklad dexpantenol, glycerín, aloe vera, vitamín E alebo zložku na podporu opálenia. Ženy uprednostňujú na tvár fluidné krémy, ktoré sú tónované, a tým si zabezpečia zjednotenie pleti podobne ako je to pri make-upe. Trh ponúka aj tyčinkové ochranné opaľovacie prípravky určené na pery, nos alebo ušnice, ktoré sú citlivejšie na slnko ako ostatná koža.

Nezabudnite na prípravky po opaľovaní

Každý by bol spokojný s nákupom za čo najnižšiu cenu. Preto výrobcovia ponúkajú rôzne balíčky, ktoré sú nielen cenovo výhodnejšie, ale sú často v kombináciách pre viacerých členov rodiny. Po výbere najvhodnejšieho prípravku, nesmieme zabúdať na ošetrenie kože po opaľovaní. Tu tiež volíme medzi penami alebo mliekami po opaľovaní s čo najpríjemnejšou konzistenciou a najlepším zložením. Dexpantenol alebo aloe vera nám zabezpečí výbornú starostlivosť po slnení. Naša koža je vďaka nim hydratovaná a regenerovaná.

Doc.PharmDr. Andrea Gažová, PhD.

Ústav farmakológie a klinickej farmakológie, Lekárska fakulta Univerzity Komenského, Špitálska 24, 813 72, Bratislava

Neprehliadnite