Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Znamienka nie sú len znakom krásy. Kedy treba spozornieť?

Po lete si naša pokožka opäť žiada o čosi viac pozornosti. Ženy sa opäť objednávajú na skrášľovacie procedúry, hydratujú pokožku a snažia sa jej prinavrátiť stratenú rovnováhu. Avšak, ruku na srdce – komu napadne skontrolovať si znamienka? V tomto článku vám predstavíme všetko, čo by ste o znamienkach mali vedieť.

Ako znamienka vznikajú?

Znamienka (odborne névy) sú prirodzenou súčasťou kože každého človeka. Niekto ich má viac a niekto zas menej, čo súvisí predovšetkým s genetikou a citlivosťou kože na slnečné žiarenie. Znamienko môže vzniknúť dvoma spôsobmi:

znamienka vzniknute nahromadenim melanocytov

Nahromadením melanocytov:

A teda nahromadením kožných buniek produkujúcich tmavý kožný pigment melanín. Takéto znamienka sa označujú ako pigmentové a vyskytujú sa v rôznych odtieňoch hnedej farby.

znamienka z cievy

Z cievy:

Takéto znamienka sa označujú ako cievne a najčastejšie bývajú červené.

Pokiaľ znamienka vznikajú ešte pred narodením, označujú sa ako materské znamienka. Pozorované sú zhruba u 3% detí. Znamienka, ktoré vzniknú až v priebehu života, sa označujú ako získané znamienka.

 

Materské znamienka sú oproti získaným o čosi väčšie a vyskytujú sa na koži jednotlivo, osamotene. Získané znamienka sú zas mnohopočetné, čo znamená, že v jednej časti kože ich môže vzniknúť v priebehu života viacero. Spravidla sú menšej veľkosti a najviac ich pribúda v období dospievania.

Prečo je potrebné znamienka kontrolovať?

Hoci väčšina znamienok je neškodných, niektoré môžu byť rizikom pre vznik malígneho melanómu. Jedná sa o zhubný nádor, ktorý sa môže vyskytnúť kdekoľvek na koži a v akomkoľvek veku. Menej často sa jeho výskyt pozoruje aj mimo kože, napríklad na sliznici ústnej dutiny.

U žien sa malígny melanóm vyskytuje najmä v oblasti dolných končatín, u mužov zas v oblasti trupu. Obzvlášť rizikovými sú však všetky časti kože, ktoré sú chronicky vystavené UV žiareniu.1 Medzi faktory, ktoré zvyšujú riziko vzniku malígneho melanómu patrí:

  • výskyt malígneho melanómu či iného typu rakoviny kože u pokrvných rodinných príslušníkov,
  • spálenie kože v detskom veku,
  • opakované spálenie kože v dospelosti,
  • navštevovanie solárií,
  • svetlý fototyp pokožky.

 

Vo vysokom štádiu je malígny melanóm veľmi agresívny a rýchlo metastázuje. Pozitívom však je, že pri včasnom náleze je to jeden z najlepšie liečiteľných nádorov. Aj preto je šírenie povedomia o malígnom melanóme z hľadiska prevencie veľmi dôležité.

Ako rozoznať rizikové znamienko?

svrbenie

Svrbenie

mokvanie

Mokvanie

krvacanie

Krvácanie

Svrbenie, mokvanie a krvácanie znamienka – to sú najzávažnejšie zmeny, ktoré o sebe dajú vedieť aj bez detailnejšej kontroly kože. Mali by ste s nimi okamžite smerovať k dermatológovi, ktorý zvolí ďalší diagnostický postup.

Nakoľko sa však malígny melanóm vyvíja postupne, drobné zmeny na znamienku možno zachytiť ešte skôr, než sa ochorenie plne rozvinie. Postačí jednoduchá vizuálna kontrola kože pozdĺž celého tela. Nevynechávame ani vlasovú časť hlavy, kožu za ušami či okolie pohlavných orgánov. Nie je totiž výnimkou, že znamienka sa nachádzajú aj tam.

Domácu kontrolu znamienok je vhodné vykonávať aspoň dvakrát ročne, vždy na začiatku jari a následne po skončení leta. Odborná kontrola u dermatológa sa odporúča raz ročne, v prípade rizikových ľudí raz za pol roka.

Tabuľka znázorňuje základné vizuálne znaky rizikových znamienok podľa ABCD klasifikácie:

Asymetry = asymetria

Ako to vyzerá: Nepravidelný tvar znamienka.

Border = ohraničenie

Ako to vyzerá: Ohraničenie znamienka je neostré, znamienko pripomína rozpitý fľak, machuľu.

Color = farba

Ako to vyzerá: Zafarbenie znamienka je nerovnomerné, v znamienku sa vyskytujú okrem hnedej aj iné farby, napr. čierna alebo červená, typické môže byť aj blednutie znamienka najmä po jeho okrajoch alebo v strede.

Diameter = veľkosť

Ako to vyzerá: Veľkosť znamienka nad 6 mm, resp. akákoľvek zmena pôvodnej veľkosti znamienka.

Pri domácej kontrole znamienok si môžeme pomôcť lupou alebo iným zväčšovacím zariadením, napríklad fotoaparátom v mobilnom telefóne. Najmä v prípade malých znamienok je totiž voľným okom častokrát ťažké rozoznať podozrivé zmeny.

Okrem ABCD klasifikácie sa tiež odporúča riadiť pravidlom tzv. škaredého káčatka. Každé znamienko, ktoré sa odlišuje od väčšiny znamienok na tele, môže byť rizikové. Tento fakt vychádza z pozorovaní, ktorými sa zistilo, že získané znamienka majú u konkrétneho človeka veľmi podobný vzhľad. Ak medzi nimi vzniká melanóm, spravidla sa od nich výrazne odlíši.

Spozornieť by sme mali aj pri výskyte znamienok na netradičných miestach, ako napr. na perách, dlaniach alebo stupajach. Varovným znamením je aj tmavá škvrna pod nechtami, ktorá neodrastá. K rizikovým znamienkam taktiež patria také znamienka, ktoré podliehajú neustálemu dráždeniu. Najčastejšie ide o oblasť podprsenky, slabín a chodidiel.

 

Ak ste si na tele našli rizikové znamienko alebo si nie ste vzhľadom vášho znamienka istý, neváhajte kontaktovať dermatológa, ktorý vám znamienka bezbolestne vyšetrí pomocou dermatoskopu. 1,2

Čo ma čaká, ak mám na koži rizikové znamienko?

Pokiaľ dermatológ za pomoci dermatoskopu potvrdí, že sa jedná o rizikové znamienko, odporučí jeho chirurgické odstránenie. To, či sa skutočne jedná o nebezpečné znamienko alebo nie, dokáže potvrdiť iba histologické vyšetrenie, ktoré bez chirurgického odstránenia znamienka nie je možné.

Vo výnimočných prípadoch môže byť odstránenie znamienka vykonané aj nechirurgicky za pomoci lasera. Takéto odstránenie je vhodné iba vtedy, ak sa jedná o znamienko, ktoré bolo dôkladne vyšetrené dermatológom a nevykazuje znaky rizikovosti. Po odstránení znamienka laserom totiž nie je možné jeho histologické vyšetrenie. Najčastejšie sa takto odstraňujú znamienka, ktoré človeku esteticky prekážajú alebo sú na mieste neustáleho dráždenia.

Ako sa starať o ranu po chirurgickom odstránení znamienka?

Chirurgické odstránenie znamienka je krátky ambulantný zákrok trvajúci zvyčajne do 15 min. Chirurg znamienko najprv umŕtvi injekčnou aplikáciou lokálneho anestetika. Následne znamienko pomocou jemného skalpelu vyreže a ranu zašije potrebným počtom malých stehov. Počas celej doby trvania zákroku nič necítite. Zásady, ktoré je potrebné dodržiavať po chirurgickom odstránení znamienka (pokiaľ lekár neurčí inak), sú:

  1. Prvá výmena sterilného krytia rany v domácom prostredí je možná najskôr 24 hod po zákroku. Pôvodné sterilné krytie odstraňujeme veľmi opatrne, nakoľko stehy oň môžu byť prilepené.
  2. Pri každej výmene sterilného krytia je vhodné ranu dezinfikovať, napríklad použitím roztoku Betadine alebo obyčajným lekárenským liehom.
  3. Ranu je potrebné po celú dobu hojenia udržiavať suchú. Pri kúpaní môže pomôcť špeciálna vodeodolná náplasť na chirurgické rany. Tú je vhodné aplikovať bezprostredne pred kúpaním a následne ju vymeniť za klasické sterilné krytie, ktoré je priedušné.
  4. Aby sa rana čím skôr zrástla, v prvých dňoch hojenia je odporúčané obmedziť pohybové aktivity, ktoré by mohli spôsobiť jej naťahovanie.

Doba hojenia trvá zvyčajne 10 dní. Následne chirurg ranu skontroluje a stehy odstráni. Štandardne sú po 10 dňoch od odstránenia znamienka známe aj výsledky histologického vyšetrenia.

Sada produktov, ktorá sa vám po odstránení znamienka môže zísť:

Čo znamená pojem dysplastické znamienko?

Výsledkom histologického vyšetrenia znamienka bežne býva melanocytárny dysplastický névus. Jedná sa o tzv. dysplastické znamienko, ktoré je síce atypické, ale ešte stále benígne, čiže nezhubné. To znamená, že sa odstránilo v dostatočnom predstihu. 3

Nie z každého dysplastického znamienka sa bezprostredne vyvinie malígny melanóm. Dysplastické znamienka sú však varovným signálom, aby sme si na našu pokožku začali dávať väčší pozor a chránili ju pred UV žiarením. Práve UV žiarenie je totiž hlavný faktor, ktorý zodpovedá za zvrhnutie znamienok z benígneho do malígneho stavu. Preto nebuďte ľahostajní a dodržiavajte základné pravidlá zdravého pobytu na slnku. Pomôže to ochrániť nielen znamienka, ale napríklad aj mladistvý vzhľad pokožky.

ako chranit pokozku pred UV ziarenim

Ako pokožku ochrániť pred UV žiarením?

Na priamom slnku používajte opaľovací krém. V súčasnosti sa napríklad na dennej báze odporúča používať opaľovací krém minimálne na pleť, čím predídete pigmentáciám a starnutiu pokožky.

Zdroje použité v článku:

  1. POLAKOVIČOVÁ J. Včasná diagnostika malígneho melanómu a iných nádorových kožných ochorení ako výsledok spolupráce všeobecného lekára a dermatológa.  Ambulantná terapia, 2007, roč. 5 (3-4): 172-175. Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/86322bbecad8fcdd43be733738316115.pdf
  2. MURÁROVÁ Z. Dermatoskopia a digitálna dermatoskopia. Dermatol. Prax, 2009, 3 (2): 83-87. Dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/fa17424a26a42a7b34113a49981d3d03.pdf
  3. SALAVEC M. a kol. Dysplastický névus, syndrom dysplastických névu a další melanocytární pigmentové névy. Dermatol. Praxi 2008, 2 (3): 134-138. Dostupné z: https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2008/03/06.pdf

Neprehliadnite