Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Boreliózu prenášajú kliešte. Ako spoznáte príznaky a ako sa pred ňou ochránite?

S letom sa spájajú výlety do prírody a zážitky. Z nich si okrem suvenírov a pekných spomienok môžete priniesť aj kliešťa – malého čierneho pasažiera, ktorý sa nielenže bude priživovať na vašej krvi, ale je tiež zdrojom ochorenia zvaného borelióza. Lymskú boreliózu spôsobujú baktérie Borrelia burgdorferi. Tie sa nachádzajú v črevách kliešťov a slinami sa prenášajú na človeka. Hoci vám možno netreba pripomínať používanie repelentu, i tak máme pre vás niekoľko tipov, ako sa pred kliešťami chrániť. Len tak sa totiž ochránite aj pred týmto ochorením. Prečítajte si, ako sa borelióza prejavuje, zistite si niečo o jej štádiách, prejavoch a prevencii.

Upozornenie

Nie všetky kliešte prenášajú borieliózu. To znamená, že pokiaľ si nájdete kliešťa, nemusí to nevyhnutne znamenať, že ochoriete. Dôležité však je, aby ste kliešťa správne a bezpečne odstránili a niekoľko dní potom sledovali miesto uhryznutia. V prípade, že bol kliešť infikovaný baktériami lymskej boreliózy začnú sa po pár dňoch prejavovať špecifické príznaky.

Aké má borelióza príznaky a štádiá?

Niekoľko hodín po tom, čo sa na vás prisaje infikovaný kliešť, začnú sa do vášho tela prenášať baktérie boreliózy. Prečo až niekoľko hodín? Baktérie boreliózy sa nachádzajú u kliešťa v črevách a do slín sa začnú presúvať až po tom, čo sa prisaje. Zvyčajne prvým a najtypickejším príznakom, že ste sa boreliózou nakazili, je červený fľak na pokožke v okolí miesta, kde bol kliešť prisatý.

Objaví sa približne po 4 až 5 dňoch a je špecifický jasným ohraničením a bielym stredom. Tento červený fľak sa postupne zväčšuje a šíri.1 Pridať sa môžu aj ďalšie príznaky. Na základe nich potom rozlišujeme 3 štádiá lymskej boreliózy:

uhryznutie kliestom

Skoré štádium boreliózy

Okrem spomínaného začervenania v oblasti vytiahnutia kliešťa, sa objavujú príznaky podobné chrípkovému stavu, ako sú:

unava pri chorobe

Malátnosť a únava

bolest hlavy

Bolesť hlavy a svalov

lymfaticke uzliny

Opuch lymfatických uzlín

horucka

Horúčka

Upozornenie

Práve podobnosť príznakov skorého štádia boreliózy s chrípkou je dôvodom, prečo mnohí ochorenie neriešia včas. Veľmi dôležité je preto kontrolovať miesta po vytiahnutí kliešťa. V prípade, že spozorujete začervenanie, neváhajte sa obrátiť na lekára. Spozornieť by ste mali aj v prípade, že ste mali kliešťa a objavia sa u vás chrípkové stavy. Opatrní buďte predovšetkým vtedy, ak sa nachádzate v prírodnom ohnisku veľkého výskytu kliešťov.

Skoré diseminované štádium

Nie vždy sa podarí boreliózu podchytiť už v prvom štádiu. Pokiaľ sa tak nestane, zvyknú sa zhruba po 6 až 12 mesiacoch pridať k pôvodným príznakom aj ťažkosti ako:

fyzicka unava - ikona

Únava

slabost ruk

Bolesť, slabosť a necitlivosť v rukách

ludske oko

Zmeny videnia

srdce

Srdcové problémy (búšenie, bolesť na hrudníku)

vysyp na pokozke

Vyrážka

zenska tvar

Obrna tváre

Tieto symptómy indikujú, že sa baktérie boreliózy začínajú šíriť po tele. Je preto veľmi dôležité, aby ste tieto príznaky riešili. Neliečená alebo nedostatočne liečená borelióza môže totiž prejsť do tretieho štádia.

Neskoré diseminované štádium

Toto štádium sa môže objaviť mesiace a dokonca až rok po uhryznutí kliešťom. Baktéria sa už rozšírila do celého tela a nervového systému. To má za následok vznik chronickej lymskej boreliózy. Prejavuje sa symptómami ako:

klby

Artritída veľkých kĺbov

bolest hlavy ako priznak menstruacie

Silné migrény a bolesti hlavy

zavrat

Vertigo (pocit narušenej rovnováhy)

unava pri chorobe

Chronický únavový syndróm

nespavost

Poruchy spánku, nespavosť

problemy s koncentraciou

Problémy s koncentráciou

slabost ruk

Necitlivosť v rukách a nohách

bolest klbov

Migrujúce bolesti kĺbov a šliach2

Upozornenie

Okrem lymskej boreliózy môžu kliešte prenášať aj kliešťovú encefalitídu. Toto ochorenie sa prejaví zhruba 7 až 10 dní po uhryznutí kliešťom. Spočiatku ho sprevádzajú chrípkové stavy, po ktorých nasleduje pokojové obdobie. V horších prípadoch sa ochorenie rozšíri do centrálneho nervovéhy systému a prejavia sa príznaky zápalu mozgových blán. Toto štádium si vyžaduje lekársku pomoc, nakoľko ide o závažný stav.

Čo si všímať, ak ste mali kliešťa a necítite sa dobre?

Prisatie kliešťa na pokožku človeka či zvieraťa je častokrát neškodné. Napriek tomu však treba mať na pamäti isté riziká, ktoré so sebou kliešte prinášajú. Aké symptómy by ste mali sledovať?

Čo si všímať ak ste mali kliešťa

Liečba boreliózy: Má borelióza následky?

Liečba boreliózy sa môže u jednotlivých pacientov líšiť v závislosti od štádia ochorenia, symptómov, sprievodných ochorení, veku a podobne. Keďže však ide o bakteriálne ochorenie, lieči sa primárne podávaním antibiotík, ako sú tetracyklíny, amoxycilíny, cefuroxim-axetil alebo penicilín. Liečbu musí vždy nastaviť lekár.

Štandardne sa antibiotiká podávajú perorálne po dobu 14 až 21 dní. Aj napriek úspešnej liečbe a prekonaniu boreliózy nie je však zaručené, že si telo vybuduje dostatočnú imunitu voči tomuto ochoreniu. Boreliózou sa teda môžete nakaziť opätovne.3

U mnohých pacientov sa po prekonaní ochorenia objavujú takzvané syndrómy po prekonaní lymskej choroby (Posy-Lyme syndróm). Ide o subjektívne príznaky ako únava, bolesti svalov a kĺbov a mierna porucha kognitívnych funkcií. Tieto ťažkosti pretrvávajú zhruba niekoľko týždňov až 6 mesiacov po ukončení adekvátnej antibiotickej liečby.4

borelioza a klieste

Upozornenie

Aj keď sa väčšine ľudí poradí z tohto ochorenia vyliečiť, čím neskôr liečba začne, tým dlhšie bude trvať a tým dlhšie môžu pretrvávať aj príznaky syndrómu po prekonaní lymskej choroby.

Ako sa chrániť pred lymskou boreliózou?

Lymskú boreliózu prenášajú len kliešte. Určite vás teda neprekvapí, že najefektívnejší spôsob prevencie je ochrana pred kliešťami. Ako na to?

bod cislo jeden

Vhodné oblečenie

V prvom rade by ste mali dbať na vhodné oblečenie a obuv. Pokiaľ sa chystáte niekde, kde hrozí vyšší výskyt kliešťov, mali by ste mať zahalenú čo najväčšiu časť pokožky.

bod cislo dva

Účinný repelent

Použite ochranu pred hmyzom vo forme repelentu. Niektoré repelenty sú účinné primárne proti komárom, ale nájdete mnohé, ktoré vás ochránia aj pred kliešťami či ovadmi.

bod cislo tri

Po návrate domov

Keď prídete z vonku, ihneď sa prezlečte, vytraste oblečenie a osprchujte sa. Po sprche vždy skontrolujte celé telo, či sa na vás náhodou neprisal kliešť. V prípade, že kliešťa máte, je naozaj veľmi dôležité ho vytiahnuť čo najskôr. Pokiaľ neviete ako na to sami, obráťte sa na lekára.

ochrana pred boreliozou

Vždy majte po ruke vhodný repelent

Použite vhodný repelent vždy, keď sa chystáte do prírody. Bez ohľadu na to, či ide o celodenný výlet do hôr alebo len o prechádzku v parku, repelent by mal byť vaším verným spoločníkom. Na výber máte z viacerých typov repelentných prípravkov. Najčastejšie sa používajú spreje, ktoré stačí len nastriekať na pokožku. Pri výbere si pozorne prečítajte informácie na obale prípravku – niektoré spreje sú totiž určené na použitie na pokožku, iné zas na odev či obuv. To isté platí aj pri použití u detičiek. Buď siahnite po repelentoch určených priamo pre deti alebo si pozorne prečítajte, od akého veku je daný prípravok vhodný aj pre vaše ratolesti.

Relatívnou novinkou sú náramky proti kliešťom, napríklad náramky proti komárom a kliešťom HMT obsahujúce účinnú látku geraniol. Ich výhodou je, že poskytujú ochranu pred hmyzom dlhodobo, a to až počas 4 týždňov. Sú vhodné pre dospelých i deti od 3 rokov.

Ako postupovať, keď si nájdete kliešťa?

dezinfekcia

Dezinfikujte kliešťa i pokožku za pomoci dostupného dezinfekčného prípravku bez alkoholu.

Pomocou špicatej pinzety alebo špeciálneho háčika na kliešte ho uchopte za tvrdú hlavičku a čo najbližšie ku koži.

sipka hore

Kliešťa ťahajte pomaly, smerom kolmo od kože za pomoci mierne kývavých pohybov.

kliest

Po vybratí kliešťa skontrolujte, či je celý a či vám náhodou nezostala v koži jeho hlavička alebo nožička.

lupa

Skontrolujte miesto vpichu a dôkladne ho vydezinfikujte.

dlzka pouzitia

Po vybratí kliešťa ranu ešte niekoľko dní sledujte.

Chcete vedieť viac o tom, čo robiť, ak si nájdete kliešťa?

Máme pre vás ďalšie rady a tipy, ako si prisatým kliešťom poradiť.

Co robit ked mate kliesta ?

Upozornenie

1. BLB Clinic. O lymskej borelióze. 2022. [online] [cit. dňa 22.6.2023] Dostupné z: https://borelioza.sk/o-lymskej-borelioze/
2. GLOBAL LYME ALLIANCE. Stages of Lyme Disease. 2023. [online] [cit. dňa 22.6.2023] Dostupné z: https://www.globallymealliance.org/about-lyme/diagnosis/stages/
3. HOLEČKOVÁ, K. MuDr, PhD. Na lymskú boreliózu môžete ochorieť opakovane. Dôležitý je čas, kedy kliešťa ostránite. 5.8.2020 [online] [cit. dňa 22.6.2023] Dostupné z: https://www.npz.sk/sites/npz/Stranky/NpzArticles/2013_06/Lymska_borelioza.aspx?did=4&sdid=31&tuid=0&page=full&
4. Ministerstvo zdravotníctva SR. Lymská borelióza. [online] [cit.dňa 22.6.2023] Dostupné z: https://health.gov.sk/Zdroje?/Sources/dokumenty/SDTP/standardy/30-6-2021/18_komisia_Lymska-borelioza-OPS-Infektologia.pdf

Neprehliadnite