Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Bradavice na koži: Ide len o estetický, alebo aj zdravotný problém?

Bradavice sú častým typom kožnej infekcie spôsobenej ľudským papilomavírusom. Ľudský papilomavírus je nákazlivý, a preto môžete bradavice získať aj priamym kontaktom, a teda dotykom od niekoho, kto ich má. U ľudí sa vyskytujú pomerne často, najčastejšie sa objavujú na rukách, ale môžu postihnúť aj chodidlá, tvár, pohlavné orgány a kolená. Aké druhy bradavíc poznáme, akú sú príčiny ich vzniku a ako ich liečiť? Čítajte ďalej.

Aké sú príčiny výskytu bradavíc?

Bradavice sú spôsobené ľudským papilomavírusom, ktorý označujeme ako HPV – Human Papilloma Virus. Tento vírus napáda ľudské bunky najvrchnejšej vrstvy kože alebo slizníc. Je pomerne bežný a poznáme viac ako 150 jeho typov. Každý spôsobuje iný typ bradavíc –niekoľko z nich spôsobuje najbežnejší prejav: bradavice na rukách. Niektoré kmene sa zase prenášajú sexuálnym kontaktom a spôsobujú genitálne bradavice. Väčšina foriem sa však šíri priamym kontaktom s infikovanou pokožkou alebo nepriamym prenosom, a to prostredníctvom kontaktu s infikovaným predmetom.

Vírus sa zvyčajne šíri cez trhliny na koži, ako je napríklad záder alebo škrabanec. Hryzenie nechtov môže tiež spôsobiť rozšírenie bradavíc na končeky prstov a okolo nechtov. Imunitný systém každého človeka reaguje na vírus HPV inak, preto sa bradavice nevyvinú u každého, kto príde do kontaktu s HPV1.

bradavice na koži

Bežné bradavice sú zvyčajne neškodné, pričom ich vývoj môže trvať dva až šesť mesiacov po kontakte s vírusom. Bradavice sa bežne vyskytujú na prstoch alebo rukách a môžu sa prejavovať ako malé, mäsité, zrnité hrbolčeky, ktoré sú drsné na dotyk. Zväčša majú mäsovú bielu, ružovú alebo hnedú farbu, pričom bývajú posypané čiernymi bodkami – zrazenými cievami.

Druhy bradavíc:

Bradavice sa podľa symptómov rozdeľujú na viac druhov, najčastejšie vyskytujúce sú:

  • Bežné bradavice –Verruca vulgares: sú to klasické bradavice postihujúce najmä deti a dospievajúcich ľudí. Prejavujú sa guľatým vyvýšeným tvarom a sivo-žltým zafarbením.
  • Ploché bradavice – Verruca planae: sú menšie bradavice oválneho tvaru, ružovkastej, žltohnedej alebo tmavohnedej farby, podobné malým pľuzgierikom. Najčastejšie postihujú deti a adolescentov na hlave, krku, chrbtoch ruky a končatinách, pričom častým sprievodným príznakom je svrbenie.
  • Plantárne bradavice – Verruca plantaris: bežné infekcie u dospelých, nachádzajúce sa na chodidlách. Tlakom sú tieto bradavice zatláčané hlbšie do kože, pričom v ich okolí sa vytvára zatvrdnutý prstenec s malými čiernymi bodkami v strede. Sú veľmi bolestivé, čo spôsobuje problém pri kráčaní.
  • Nitkovité bradavice – Verruca filiformis: časté u dospelých aj detí. Ich výskyt je viazaný na oblasti s tenkou a jemnou kožou, najmä v oblasti okolí očí a pier. Sú rýchlo sa šíriace a zhlukujú sa do väčších skupiniek.
  • Seboroické bradavice: tzv. starecké bradavice. Nie sú infekčné, nakoľko nie sú spôsobené vírusom. Sú to nerakovinové kostné výražky.
  • Genitálne bradavice: vysoko infekčné sexuálne prenosné bradavice, prejavujúce sa pálením, bolesťou, krvácaním a svrbením.1,2

Tip od eTabletky:

Pozor na bradavice si dajte najmä vtedy, ak sú bradavice na rukách a chodidlách bolestivé, menia svoj vzhľad, alebo sa rýchlo šíria do okolia. V týchto prípadoch by ste mali čo najskôr zvážiť návštevu lekára. Komplikáciou pri výskyte HPV a genitálnych bradavíc je vývin rôznych druhov rakoviny, vrátane rakoviny konečníka, rakoviny krčka maternice a rakoviny hrdla (orofaryngu). Preto je pri ich výskyte nutná okamžitá návšteva lekára. Riziku vzniku genitálnych bradavíc a následných komplikácií však môžete prakticky úplne predísť preventívnym opatrením – očkovaním.

U koho sa najčastejšie vyskytujú bradavice?

  • U detí a mladých dospelých, pretože ich telo nemusí mať vybudovanú imunitu voči vírusu.
  • U ľudí s oslabeným imunitným systémom, ako sú ľudia s HIV/AIDS alebo ľudia po transplantácii orgánov.

Ako odstrániť bradavice?

V približne polovici prípadov imunitný systém pacienta bojuje s vírusom a bradavice zmiznú samy bez liečby. Avšak v niektorých prípadoch to nestačí a je nutná liečba. Terapia bradavíc je však dlhodobá a náročná na každodennú starostlivosť. Pokiaľ sa terapia zanedbá, je neskôr liečba ešte náročnejšia a dlhšia.

V terapii sú odporúčané prípravky s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá pôsobí keratolyticky a odstraňuje vrchné vrstvy kože. Tieto produkty sú dostupné vo forme kvapaliny, gélu alebo náplasti. Pri domácej liečbe je však nutná zvýšená pozornosť, aby sa kyselina salicylová nedostala do kontaktu so zdravou kožou v okolí bradavice. Okolitú pokožku môžete ochrániť natretím napríklad vazelínou, ktorá zabráni ich kontaktu. Samotná liečba môže trvať týždne, v niektorých prípadoch až mesiace, a preto treba byť trpezlivý.

Inou možnosťou liečby je zmrazenie bradavíc, a teda kryoterapia, ktorú vám môže poskytnúť váš kožný lekár. Na úplné odstránenie je pomerne často potrebných až 4-6 ošetrení a liečba môže byť bolestivá. Počas ošetrenia sa na bradavicu aplikuje tekutý dusík, pričom po zmrazení sa v tomto mieste vytvorí pľuzgier, ktorý sa po niekoľkých dňoch spolu s bradavicou odlúpne.

ako prebieha liečba bradavíc

V terapii sa využíva aj laserová liečba, kedy sa používa laserové svetlo na zahriatie a zničenie malých krvných ciev vo vnútri bradavice. Proces preruší prívod krvi, čím sa bradavica vyhladuje a zabije. Chirurgické odstránenie bradavíc sa vykonáva v lokálnej anestézie pomocou skalpelu a súčasne sa hneď odstráni bradavica aj s koreňom. Po chirurgickom zákroku je nutná niekoľkodňová starostlivosť o ranu.

Domáca liečba bradavíc

Okrem spomenutých metód liečby bradavíc niektorí pacienti uprednostňujú domácu liečbu. Jednou z možností je použitie pier na kryoterapiu, s ktorými môžete pracovať sami doma.

Inou voľnou je prírodná liečba. Jej nevýhodou je však veľmi dlhá doba aplikácie a príprava jednotlivých surovín. V prírodnej liečbe sú najčastejšie využívané účinky cesnaku, tea tree oleja, citróna namočeného v octe a podobne. Takéto predpripravené kašičky je nutné aplikovať iba na povrch bradavice. Nemali by prísť do kontaktu so zdravou kožou, kde hrozí riziko poleptania. Preto sa odporúča použiť vazelínu na ochranu okolitej kože3.

Tip od eTabletky:

Akokoľvek sa na problém bradavíc pozrieme, v prvom rade je veľmi dôležitá zvýšená hygiena a čistota. Obdobne je dôležité mať vždy vlastné osobné veci, ako sú uteráky či šľapky. Napriek širokým možnostiam odstránenia bradavíc z povrchu tela je na mieste vyhľadať lekára a konzultovať zdravotný stav.

Čo treba robiť, aby ste sa vyhli výskytu bradavíc?

Ako takmer vždy, aj pri bradaviciach platí, že lepšie než samotná liečba je prevencia pred ich vznikom. Čo robiť?

  • Vyhnite sa priamemu kontaktu s bradavicami. To platí aj pri vašich vlastných bradaviciach.
  • Nevyberajte a nestrihajte si bradavice, to môže vírus ešte viac rozšíriť.
  • Nehryzte si nechty. Bradavice sa častejšie vyskytujú na pokožke, ktorá bola porušená. Obhrýzanie kože okolo nechtov otvára dvere pre vírus.
  • Nepoužívajte uteráky s viacerými členmi domácnosti.
  • Používajte šľapky na kúpaliskách a spoločných sprchách, nezdieľajte topánky s inými osobami.
  • Po návštevách kúpalísk je vhodná dezinfekcia chodidiel antivírusovým a antibakteriálnym sprejom.
  • Zvýšte príjem vitamínov C, B, zinku, aminokyseliny lyzínu a ďalších pre posilnenie imunitného systému.
  • Prijímajte stravu bohatú na zdroje síry (mäso, vajcia, cesnak, cibuľa).

Zdroje použité v článku:

1, Warts. In:my.clevelandclinic.org [online].26.4.2020 [cit. 22.2.2022]. Dostupné z https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/15045-warts
2, AKSAMÍTOVÁ, H., 2014. Virové bradavice a jejich terapie. Praktické lekárenství. 2014, roč. 10, č. (6), s. 210–212.
3, LOO, S.K.-F. a W.Y.-M. TANG, 2014. Warts (non-genital). BMJ clinical evidence. 2014, roč. 2014, s. 1710.

Neprehliadnite