Lieky a slnko: Po ktorých liekoch by ste nemali vychádzať na slnko?
O nástrahách slnečného žiarenia, obzvlášť v lete, sme už toho veľa popísali. Ako si chrániť pokožku, kedy sa slniť, aký ochranný faktor je pre aký typ kože najvhodnejší, tak to sme vám priniesli už v predchádzajúcich článkoch. Dnes sa však pozrieme na to, aký je súvis medzi užívaním niektorých liekov a slnkom a kedy by ste si na slnečné žiarenie mali dávať obzvlášť pozor.
Nehovoríme však len o cielenom opaľovaní v lete. Exteriérové aktivity, šport a zábavu si môžete užívať celoročne. Turistika, plávanie, bicyklovanie, korčuľovanie alebo niektoré loptové športy patria k letu, no mnohé činnosti, ako je lyžovanie alebo skialpinizmus, obľubujú ľudia v zime. Expozícia slnečnému žiareniu pritom nastáva pri každom pobyte vonku, aj keď si to mnohí neuvedomujeme.
Možno ste už boli lekárom alebo lekárnikom upozornení, že pri užívaní niektorých liekov sa neodporúča dlhší pobyt na slnku. Preto, ak sa chcete venovať svojim aktivitám a obľúbeným činnostiam aj naďalej, prezrite si svoju lekárničku a buďte ostražití pri užívaní niektorých liekov.
Prečo sa hovorí, že po užití niektorých liekov nemôžete ísť na slnko?
Niektoré lieky obsahujú zložky, ktoré môžu spôsobiť fotosenzitivitu. Znamená to, že pri expozícii slnečného žiarenia spustia chemickú reakciu prejavujúcu sa na vašom tele. Existujú tri typy fotosenzitivity – fotoalergia, fototoxicita a UV „recall“ reakcia1.
Ako sa prejavuje senzitivita na slnko?
Typickými prejavmi senzitivity na slnko je:
- podráždená, začervenaná a svrbiaca pokožka,
- častý je aj výskyt opuchov,
- nie sú výnimočné ani pľuzgieriky,
- v niektorých prípadoch je sprievodným príznakom horúčka2.
Prejav fotosenzitivity samozrejme závisí od dĺžky a intenzity expozície slnečného žiarenia. V lete je riziko vzniku reakcie vyššie, pretože sa častejšie pohybujeme na slnku a celkovo trávime viac času vonku pri našich obľúbených aktivitách.
Upozornenie
Viac ohrozenou skupinou sú ľudia s bledou pokožkou a deti.
Ako dlho trvá fotosenzitívna reakcia po užití liekov?
Liečivá sú fotoaktívne látky, ktoré sa svojou schopnosťou absorbovať fotón, nazývajú aj ako fotosenzibilizátory. Dostávajú sa do pokožky, buď lokálnou aplikáciou (krémy, masti), perorálnou cestou (lieky, výživové doplnky), inhalačne (inhalátory) alebo parenterálne (injekčne)1. Liečivá môžu spôsobiť rôzne reakcie na koži po expozícii slnečného žiarenia.
Dĺžka reakcie závisí od toho, do akého typu fotosenzitivity spadáte vy. Fototoxické reakcie obvykle pretrvávajú týždeň po okamžitom vysadení lieku alebo po ukončení slnenia, avšak hyperpigmentácia môže pretrvávať aj niekoľko mesiacov.
Pokiaľ sa jedná o fotoalergickú reakciu, tak tá môže trvať aj tri týždne. Ak pacient naďalej užíva liek, na koži sa môžu začať objavovať červené fľaky. Pigmentácia môže byť na niektorých miestach výrazná (hyperpigmentácia) alebo naopak, úplne sa stratiť (hypopigmentácia)2.
Ktoré liečivá môžu spôsobiť kožnú reakciu po slnení? 3
Najčastejšie lekári upozorňujú na riziko fotosenzitivity pri užívaní antibiotík. Liečivá a lieky, po ktorých užití by ste sa nemali vystavovať slnku, sú:
- ciprofloxacín – Ciphin, Ciplox, Ciprinol, Ciprofloxacín, Ciprolon, Medociprin,
- doxycyklín – Deoxymykoin, Doxyhexal,
- levofloxacín – Levalox, infúzny roztok Levalox, inhalačný roztok Quinsair,
- ofloxacín – Medofloxine, Ofloxin, očné kvapky Uniflox,
- tigecyklín – prášok na infúzny roztok Tygacil.
Medzi ďalšie liečivá a lieky, ktoré môžu spôsobiť fotosenzitivitu, a tým kožné problémy zo slnka, patria nasledovné (najprv uvádzame skupinu liekov, potom liečivo a následne príklad konkrétneho lieku):
- Chemoterapeutiká: kotrimoxazol (Biseptol)
- Antimykotiká: vorikonazol (Vorikonazol)
- Neuroleptiká: prometazín (Prothazin), flufenazín (injekčný roztok Afluditen)
- Antipsychotiká: chlórprotixén, haloperidol, olanzapín (Bloonis, Olpinat, Zalasta, Zyprexa, Olanzapin)*, citalopram (Citalec)*
- Antiepileptiká: karbamazepín (Biston, Neurotop, Tegretol, Timonil), lamotrigín (Lamictal, Plexxo, Medotrigin), fenobarbital (Phenaemal, Phenaemaletten)
- Statíny: simvastatín*
- Liečivá na kardiovaskulárny systém: amiodarón (Cordarone), kaptopril (Tensiomin)*, ramipril (Ramimed, Egiramlon)*
- Diuretiká: hydrochlorothiazid*, chlórtalidón (Amicloton)*, furosemid (Furon, Furorese, Furosemid)*
- Nesteroidné antiflogistiká: ibuprofén (Ibalgin, Brufen, Nurofen, MIG-400)*, naproxén (Emoxen gél)*, celekoxib (Aclexa, Celebrex)*, ketoprofén (Fastum gel, Ketosprej)
- Hormonálne liečivá: niektoré kontraceptíva spôsobujú lokálnu hyperpigmentáciu
- Retinoidy: acitretín (Neotigason), izotretionín (Isotretionin)
- Sulfónamidy: sulfadiazín (Dermazin 1% krém)
- Cytostatiká: fluorouracil
- Imunosupresíva: metotrexát (Metoject, Methotrexat)
*Pri liečivách označených hviezdičkou sa fotosenzitivita vyskytuje veľmi zriedkavo. V prípade reakcie, kontaktujte svojho lekára.
Vyskytne sa reakcia vždy po užití liekov a slnení?
Nie vždy platí pravidlo, že reakcia sa musí vyskytnúť. Sú liečivá, u ktorých je zaznamenaný veľmi zriedkavý výskyt fotosenzitivity. Taktiež nie je pravidlom, že pri opakovanej expozícii vaša pokožka zareaguje rovnako. Je veľmi dôležité vedieť, aké lieky užívate a pred začatím užívania každého nového lieku je vhodné prečítať si príbalový leták. Každý liek obsahuje v príbalovom letáku aj informáciu o jeho fotosenzitivite.
Ak máte obavy, že vám hrozí slnečná alergia alebo máte citlivú pokožku, dbajte o správnu starostlivosť kože pred slnením. Odporúča sa:
- nevystavovať sa slnku v čase poludnia,
- mať vzdušné oblečenie, ktoré zakrýva ruky aj nohy,
- nosiť pokrievku hlavy,
- nosiť slnečné okuliare,
- používať opaľovací krém s vyšším faktorom.
Najideálnejšie však je, že pokiaľ užívate liek, ktorý by potenciálne mohol spôsobiť kožnú reakciu pri pobyte na slnku, radšej sa slnku vyhnite. V prípade, že sa reakcia na koži vyskytne, kontaktujte svojho lekára, ktorý vám určite pomôže.
Dobrý opaľovací krém je základ
Opaľovací krém s vyšším faktorom by mal byť samozrejmosťou vašej letnej rutiny. Prinášame vám preto širokú ponuku dobrých opaľovacích krémov. Nezabudnite si krém pravidelne reaplikovať a nanášať si ho v dostatočnom množstve.
Zdroje použité v článku:
1. HERTELOVÁ, M. a kol. Fototoxické dermatózy. Dermatológia pre prax. 2021;15(2). www.solen.sk
2. BOUCHEZ, C. Sun-sensitizing Drugs. WebMD. 2022. https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/sun-sensitizing-drugs
3. Súhrn charakteristických vlastností liekov [online]. Dostupné z: www.adcc.sk