Potrebujete pomôcť
pri výbere?

Opýtať sa lekárnika
lekarnicka
email
podpora@etabletka.sk
telefon
+421 915 040 800
hodnotenia zakaznikov

Hodnotenia
zákazníkov

Zobraziť hodnotenia

Prejedanie vášmu zdraviu neprospieva. Čo však robiť, ak je už neskoro?

Už sa to zrejme stalo väčšine z nás. Najmä počas sviatkov, ako sú Vianoce či Veľká Noc, to zvykneme s množstvom jedla trochu prehnať. Raz zobneme koláčik, potom kapustnicu, neskôr príde návšteva a naložíme si zo studenej misy, znovu zobneme koláčik, zalejeme to sladeným nápojom – a plné brucho je „na svete“. Prejedanie však rozhodne pre nás organizmus nie je dobré. Okrem nepríjemných pocitov môže spôsobiť aj akútne ťažkosti, s ktorými si bez lekára neporadíte. Čo však robiť, ak už je príliš neskoro, a vy začínate pociťovať plné brucho, nafukuje vás, prípadne sa vám nechce ani pohnúť? Pozrite sa, ako si od plného brucha uľaviť, keď sa nám už sviatočné jedenie vymklo spod kontroly.

Čo všetko vám môže prejedenie spôsobiť?

Jedlo – veľa jedla, patrí najmä k sviatkom či oslavám. Keď na stole vidíme toľké dobroty, je ťažké ubrániť sa neochutnať z každej. Vplyvom nadmernej konzumácie potravy a prekladaním raz sladkého, raz slaného, mastného či ťažkého, trpí náš žalúdok, žalúdok, pankreas, žlčník aj pečeň. Prejedenie môže spôsobiť rôzne problémy – niekedy menej vážne, inokedy vážnejšie, ktoré ihneď patria do starostlivosti lekára. Prejesť sa môžete až k zápalu pankreasu, a teda akútnej pankreatitíde. Vzniká kombináciou ťažkých, mastných, tučných, sladkých pokrmov – predovšetkým keď jedno konzumujete cez druhé, prípadne ešte zapíjate alkoholom. Pankreatitída sa prejavuje silnými bolesťami v nadbrušku či pod rebrom, ktoré môžu vystreľovať až do chrbta. Sprievodnými príznakmi sú aj zvracanie a horúčka. Pri pankreatitíde vám nič z našich nasledujúcich domácich rád nepomôže, tento stav je totiž vhodný do rúk lekára, ktorého by ste mali navštíviť ihneď. K lekárovi vás môže priviesť aj ďalší vážny problém spôsobený prejedaním – žlčníkový záchvat. Prejavuje sa tupou bolesťou pod pravým rebrom, ktorá môže vystreľovať až pod lopatku. Taktiež môže byť sprevádzaný zvracaním a horúčkou. V tomto prípade je tiež vhodné kontaktovať lekára, nakoľko záchvat môže mať vážnejšie následky. Prejedenie sa teda môže spôsobiť aj naozaj vážne problémy. Podceňovať by ste ho rozhodne nemali. Ak váš ale netrápia tak vážne ťažkosti, poradíte si s ním aj doma. Najčastejšie a najbežnejšie následky prejedenia sú:

  • pocit plnosti v bruchu,
  • bolesti brucha,
  • nafukovanie,
  • plynatosť,
  • pálenie záhy,
  • hnačka či naopak zápcha.

Prejedenie sprevádza aj lenivosť, únava, málo energie, a v niektorých prípadoch aj horšia nálada. Jednoznačne teda nie je vítaným spoločníkom ani počas vianočných sviatkov, ani počas osláv, kedy len sedíme na stoličke a odfukujeme.

V tomto článku sa venujeme občasnému prejedeniu, takpovediac, „z pažravosti“. Prejedanie však môže naznačovať aj istý typ psychickej poruchy, ktorá môže súvisieť s omnoho väčším problémom. Ak sa prejedáte často a „bez rozmyslu“, bude vhodné navštíviť psychológa, ktorý sa príčine prejedania povenuje hlbšie a citlivo.

Pohyb je na prejedanie tým najlepším „liekom“

Nechce sa vám ani pohnúť? Ale mali by ste sa. Aj keď prejedenie spôsobuje únavu, keďže telo všetku energiu investuje do trávenia, ležanie môže spomaliť tento proces, a tak vám bude ťažko dlhšiu dobu. Pohyb je tým najlepším, a tiež najrýchlejším a najlacnejším „liekom“, ktorý vám po prejedení môže pomôcť. Nemali by ste vykonávať náročnú fyzickú aktivitu, preto skákanie či natriasanie by vám mohlo uškodiť. Malo by ísť o pokojnú aktivitu. Najvhodnejšia je chôdza, a teda prechádzka v pomalom tempe. Telo vďaka tomu dostane impulz na trávenie a vám sa tak rýchlejšie uľaví. Navyše, strávite čas na čerstvom vzduchu.

Rýchla pomoc po prejedení priamo zo špajze

Pokiaľ sa vám hýbať skutočne nechce, alebo nemáte tú možnosť – napríklad vás tráviace ťažkosti pochytili večer, skúste nazrieť do špajze. Určite v nej objavíte bublinkovú minerálnu vodu, ktorá vám môže uľaviť, ak je vám ťažko na žalúdok. Vhodné je aj vypiť rozmiešanú sódu bikarbónu vo vode.

Podľa babských receptov pomáha na prejedenie aj zázvor. Skúste si z neho pripraviť čaj, alebo malý kúsok koreňa požuť. Zázvor môže aktivovať žalúdočné šťavy, a tým vášmu organizmu pomôcť rýchlejšie jedlo stráviť. Pri tráviacich ťažkostiach môže pomôcť aj mätový čaj či čaje z puškvorca obyčajného, paliny pravej alebo zemežlče.

U dospelých je obľúbenou „prevenciou“ pred ťažkosťami z prejedenia aj podávanie digestíva priamo po poslednom chode alebo s dezertom. Digestív je v tomto prípade „pohárik po jedle“, ktorý má pomôcť tráveniu a podporiť činnosť žalúdka. Názory rôznych lekárov na účinky digestíva po jedle sa líšia, niektorí alkohol neodporúčajú vôbec. V našich končinách je táto metóda aj tak obľúbená, no ak sa pre ňu rozhodnete majte na pamäti pravidlo: na tráviace účely slúži naozaj len jeden pohárik. Väčšie množstvo alkoholu môže mať presne opačný efekt. Ako vhodný digestív si môžete naliať napríklad za pohárik koňaku, rumu či bylinkového likéru. Pokiaľ preferujete nealko, ako digestívum funguje aj kvalitná káva. Aj tá môže pomôcť naštartovať trávenie a ochrániť vás tak pred nepríjemnými pocitmi z prejedenia. Káva ale napríklad nie je vhodná v prípade, že vás páli záha.

Pripravte sa na sviatky s vhodnými doplnkami, liekmi či bylinkami

Každá rodina by mala mať domácu lekárničku, obsahujúcu prvú pomoc na rôzne problémy či drobné úrazy. Výnimkou nie je ani prejedenie sa a s ním spôsobené tráviace ťažkosti. Pokiaľ už dopredu viete, že s prichádzajúci sviatkami môžu tieto ťažkosti potrápiť aj vás, alebo niektorého maškrtného člena vašej rodiny, je vhodné lekárničku pre istotu vybaviť konkrétnymi produktami. Podľa typu problému sme pre vás pripravili tipy na rýchlu pomoc, ktorá dokáže od tráviacich ťažkostí uľaviť. Majte však na pamäti, že najlepším liekom na prejedenie je prevencia – a teda striedmosť. Aj keď všetko na sviatočnom stole vyzerá lákavo, skúste sa trochu kontrolovať. Vždy jedzte pomaly, váš žalúdok vám včas vyšle signál, že už ste zjedli dosť. Naložte si menšie porcie, ale konzumujte viackrát do dňa. Takto si jedlo rozumne rozložíte na celý deň a možno sa úspešne vyhnete všetkým tráviacim ťažkostiam.

Čo na pocit plnosti v bruchu a zrýchlenie trávenia?

Tráveniu napomáhajú aj rôzne bylinky. Už sme spomenuli napríklad mätu, vhodná je ale aj palina či čakanka. Dôležitý je správny pitný režim a tiež nenáročný pohyb. Pomôcť vám ale môžu aj lieky s obsahom tráviacich enzýmov a lieky podporujúce trávenie. Dokážu „naštartovať“ a zlepšiť trávenie, a tiež komplexne pôsobia proti nafukovaniu, plynatosti, bolestiam a pocitu plnosti.

Na sklade
Vypredaný

Čo na nafukovanie a plynatosť?

Nafukovanie a plynatosť sú často spojené aj s bolesťami brucha. Uľaviť vám môže feniklový čaj, pitie čerstvej mrkvovej šťavy, alebo voľnopredajné lieky s obsahom simetikónu, ktoré sa používajú pri ťažkostiach s hromadením plynov v tráviacom trakte.

Čo na pálenie záhy?

Pálenie záhy je naozaj veľmi nepríjemný pocit. Niekoho trápi často – či už po zvýšenej konzumácii alkoholu alebo niektorých jedál, no niekto sa s ním nestretne celý život. Z domácich receptov sa na pálenie záhy odporúča už spomínaná sóda bikarbóna, pohár vlažnej vody s jablčným octom alebo pohár vody so šťavou z citróna. Ak vás pálenie záhy trápi často, je vhodné kúpiť si domov niektorý voľnopredajný liek zo skupiny antacíd – čo sú lieky určené na neutralizáciu žalúdočných kyselín. Z našej online lekárne vyberáme:

Čo na zápchu?

Pri zápche je vhodné dobre si rozmyslieť, čo skonzumujete. Mali by ste siahnuť najmä po potravinách s obsahom vlákniny – napríklad po jablkách, slivkách, marhuliach, ovsených vločkách či sušených slivkách. Dodržiavajte pitný režim a vyhnite sa jedlám, ktoré by vás mohli ešte viac „upchať“. Pokiaľ vláknina nepomôže, ďalšou možnosťou je užitie laxatív. V prípade, že máte so zápchou problém častejšie, možno bude vhodné pravidelne užívať probiotiká, ktoré sa starajú o normálnu a správnu funkciu čriev.

Čo na hnačku?

Aj hnačka môže byť prejavom prejedenia sa. Najčastejšie ale vzniká v dôsledku otravy jedlom, a teda konzumáciou niečoho pokazeného. Najmä v období sviatkov sa stáva, že jedla je nadbytok, a tak ho jeme aj po dlhšom čase od prípravy, prípadne na stole zabudneme niečo, čo sa môže pokaziť. Pri liečbe hnačky si nasaďte striedmu stravu, rozhodne nič ťažké ani mastné. Pite veľa tekutín a doplňte do tela minerály. Z voľnopredajných liekov vám môžu pomôcť:

Neprehliadnite