Seriál o koži časť 2. – Ako sa starať o kožu?

ako sa starat o kozu

Aj keď koža ako celok plní svoje funkcie bez vášho vedomého pričinenia, treba jej k plneniu úloh dopomôcť, a to predovšetkým starostlivosťou o ňu. Existuje rozmanité množstvo kozmetických, ale aj medicínskych prípravkov na starostlivosť o kožu, a aj napriek širokému spektru sa dajú pospájať do základných skupín – mydlá, krémy, maste, mlieka a peny.

Prečo sa na umývanie používa mydlo?

Mydlo, či už tekuté alebo tuhé, má schopnosť znižovať povrchové napätie medzi vodou a pokožkou, a tak napomáhať odstráneniu nečistôt. Ako si to predstaviť? Vďaka malej vrstve mastnoty na pokožke sa akákoľvek nečistota prilepí na pokožku a nejde odstrániť len vodou. Mydlo naruší vrstvu mastnoty, obalí nečistotu a tá už nedokáže byť prilepená, ale je odlepená od pokožky a spláchnutá vodou.

Jednotlivé mydlá môžu byť obohatené o rôzne prídavné látky, ako sú výťažky z rastlín, pílingové častice či dezinfekčné látky. Rozlišujeme ich na tuhé a tekuté – pričom na pokožku tela zväčša využívame tie tekuté vo forme sprchových gélov. Výber vône či prídavnej látky je len na vás, odporúčame však vybrať si také, ktoré bude zabraňovať nadmernému vysušovaniu pokožky.

Čo používať na tvár? Krém či masť?

Určite je vhodné rozlišovať medzi krémom a masťou. Napriek podobnému výzoru sa krém od masti odlišuje nielen konzistenciou, ale aj funkciou. Krém má jemnú, menej mastnú štruktúru, vniká do pokožky a nezanecháva ťažký pocit na tvári, poprípade lesklú vrstvu. Krém prenáša pridané látky (vitamíny, koenzým Q10, kyselinu hyalurónovú) hlbšie do kože, čo je jeho hlavnou úlohou.

Masť je oveľa viac tuková v porovnaní s krémom, horšie sa rozotiera, je hustá, zanecháva mastný pocit a do kože sa nevstrebe celý objem, ktorý nanesiete. Pokožka je po jej aplikácii mastná a lesklá. Úlohou masti je nielen aplikovať prídavnú látku do kože (napríklad kyselinu pantoténovú) ale tiež pôsobiť aj priamo na koži, teda na jej najvrchnejšej vrstve a chrániť ju.

Odpoveď na otázku: „Používať na tvár krémy či masť?“, je jednoduchá. Na tvár krémujte krém a na popraskanú kožu inde na tele, napríklad na rukách, mastite masť.

Kam si natierať telové mlieko?

Kozmetické mlieko je najvhodnejšie na natieranie väčších plôch. Jeho konzistencia je tekutejšia ako konzistencia krému, no málokedy by sa dala prirovnať ku konzistencii kravského mlieko. Telové mlieko by sa malo rýchlo vstrebať, nezanechať príliš mastný film na pokožke a malo by sa ľahko a efektívne roztierať. Mlieko môže mať viacero funkcií, predovšetkým však má chrániť vrstvy kože, dodávať im ochrannú tukovú vrstvu a zabrániť jej vysušovaniu.

A čo potom peny či oleje?

Kozmetické peny sú síce menej známe, ale aj ony majú svoje zastúpenie v starostlivosti o kožu. Najčastejšie sa môžete stretnúť s kozmetickými umývacími penami, ktoré nahrádzajú používanie mydla, hlavne u imobilných pacientov. Okrem toho sú peny používané ako alternatívy telových mliek. Po používaní peny budete možno pociťovať vyšší lepivý charakter pokožky, čo môže byť u jednotlivcov problematické.

Aplikovanie olejov na telo možno uprednostníte v lete, predovšetkým po opaľovaní. Veľmi obľúbená je podoba oleja v spreji, ktorý rozpráši jemnú vrstvu na koži a vpije sa do pokožky zaťažovanej slnečnými lúčmi.

Starostlivosť o kožu už nie je záležitosťou iba žien, ale nachádza si miesto aj v dennodenných rituáloch mužov. Mužská koža sa anatomicky nelíši od ženskej. Pri používaní jednotlivých kozmetických prípravkov závisí od vlastného osobného výberu, aká kozmetická forma sa vám najviac zapáči a budete ju uprednostňovať. Rovnaké zadelenie foriem však nájdeme aj v liečivej kozmetike či dermatologických prípravkoch, kedy je vhodné akceptovať liekovú formu a podľa jej charakteru ju používať.  

Zdieľať

Kategórie

Podobné články

Your browser is out-of-date!

Update your browser to view this website correctly.Update my browser now

×